Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пројекат ГЕФ-СЦЦФ „УПРАВЉАЊЕ СЛИВОМ РИЈЕКЕ ДРИНЕ НА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ“

Готово милион људи живи у Сливу ријеке Дрине, који с укупном површином од 19,680 км2, покрива сјеверну половину Црне Горе са 31,6% од укупног слива, гдје управо спајањем ријека Таре и Пиве на Шћепан пољу, настаје Дрина, затим Босну и Херцеговину са 37,1%, Републику Србију са 30,5%, док мање од 1% од слива припада Републици Албанији.

Извршни директори Међународне банке за обнову и развој, су 9. маја 2016. године, одобрили грант Глобалног фонда за заштиту животне средине (ГЕФ) и Фонда за посебне климатске промјене (СЦЦФ) у износу од 8.6 милиона долара бесповратних средстава за регионални Пројекат „Управљење сливом ријеке Дрине на Западном Балкану”, који имплементирају Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина. Циљ овог пројеката, прије свега, јесте повећање стандарда живота грађана Црне Горе у сливу Дрине, заштита од поплава и искоришћење водних ресурса на одржив начин. У Црној Гори формирана је имплементациона јединица за спровођење пројекта у оквиру Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, поред којег су у реализацију пројекта укључени и Управа за воде, Јединица за техничку подршку у оквиру Министарства финансија као и Завод за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе.

У оквиру пројекта, а у складу са Приручником за имплементацију који је препознат као кључни документ за имплементацију Уговором о гранту дефинисан је начин имплементације пројекта у Црној Гори и обавезама које институције имају. Пројектом су имплементиране сљедеће националне активности у Црној Гори:

- Пројекат припреме Главних елабората регулације ријека Грнчар и Лим у циљу заштите од поплава и изградње мултифункционалних насипа,

- Програм малих грантова, којим је рађено на развоју и унапријеђењу локалних потреба у сливу ријеке Дрине,

- Набавка 12 аутоматских хидролошких станица, 17 метеоролошких за Хидрометеоролошки завод у циљу даљег унапрјеђења прогностичких модела и праћења поплава и суша у сливу Дрине,

- Набављена су теренска возила за општине у сливу Дрине,

- Набављена је опрема за заштиту од пожара за општину Андријевица.

Осим националних, имплементиране су и регионалне активности:

- Припремљен је Стратешки Акциони Програм (САП), као основни документ који уређује даљу мултилатералну сарадњу држава у сливу Дрине,

- Хидролошко-хидрауличка студија са оптимизацијом рада акумулација у сливу Дрине,

- Студија загађења у сливу ријеке Дрине

Пројекат ,,Управљање сливом ријеке Дрине на Западном Балкану”, веома је значајан како за сјеверни регион тако и за читаву Црну Гору, те за партнерске земље региона. Он се реализује како би побољшао механизме и капацитете земаља учесница у планирању и управљању прекограничним сливом ријеке Дрине, укључујући и адаптацију на климатске промјене. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изражава задовољство досадашњом сарадњом са партнерима, те уједно и постигнутим у оквиру овог вишеструко важног пројекта.

Стратешки акциони програм (САП), као најзначајнија регионална активност, даће даља усмјерења на очувању слива ријеке Дрине и дефинисаће опредјелјенја држава у циљу имплементације приоритетних активности. Стратешки акциони план ће подржати ресорне институције држава слива ријеке Дрине и он ће представљати наставак даљих мултилатералних активности на очувању ријеке Дрине – што ће директно обезбједити регионалну сигурност, стабилност и одрживи развој.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић истиче да овдје није ријеч само о ријекама, већ прича о очувању наших природних ресурса. „Овдје је прича повезана са климатским промјенама које екстремно утичу изазивајући поплаве и суше . Очување наших ријека ја гарант за будућност нашег становништва у руралним срединама.“

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде се залаже за очување биодиврезитета, за очување животне средине са циљем унапређења како би Црна Гора истински била еколошка држава.

Анимације изградње обалоутврда на Грнчару и Лиму:

Бијело Поље:хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=XЕXеЈ8ЛWфНо

Беране:хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=Зб7ЛвгqНРАЕ&т=4с

Плав:хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=wгyз2РЗцрWY

Гусиње:хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=Т2wноТнтОИА&т=19с

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?