Прва европска експедиција за проучавање утицаја човјека на мора у Црној Гори крајем јуна

Објављено: 18.06.2024. 12:36 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Након осам мјесеци узорковања дуж обале Атлантског, Балтичког и Сјеверног мора током 2023. године, експедиција под називом „Обилазак европских обала“ (енгл. Traversing European Coastlines - TREC) током 2024. године истражује и медитеранску обалу.

TREC је први пројекат за проучавање обалних екосистема и њиховог одговора на околину који се реализује на нивоу континента. Наша мора и обале домаћини су изузетно богатог биодиверзитета и играју кључне улоге у стабилности и одрживости ширих екосистема. Међутим, антропогени утицаји доводе до убрзаног губитка генетског диверзитета врста и уништавања функционалних екосистема. Узоркујући дуж цјелокупне европске обале, TREC експедиција ће обезбиједити богатије и дубље разумијевање како екосистеми реагују на изазове које узрокују природна и човјек.

Експедицију TREC предводи Европска лабораторија за молекуларну биологију (EMBL), заједно са Фондацијом „Tara Ocean“, конзорцијумом „Tara OceanS“ и Европским центром за ресурсе морске биологије (EMBRC). Окупља више од 150 истраживачких тимова из преко 90 институција у 21 европској земљи и такође укључује локалне партнере дуж руте узорковања, као што је Институт за Биологију мора Универзитета Црне Горе.

Експедиција комбинује научне активности на копну и на мору до најситнијих детаља. У Црној Гори, путујући мобилним лабораторијама EMBL-а и на једрилици Тара научници ће прикупљати узорке воде, земље, седимената и аеросола у црногорским водама. На свакој позицији радиће заједно са локалним партнерима, попут Института биологију мора, Универзитета Црне Горе. Током боравка експедиције, биће реализоване и различите активности за медије, школе и ширу јавност.

Могућности за медије

На захтјев, могуће је учествовати у активностима узорковања планираним за 22. јун у Котору, заједно са истраживачима који путују у мобилним лабораторијама EMBL-а или на броду Тара.

Уколико сте заинтересовани, молимо вас да пишете на медиа@ембл.орг - рок за пријаву је 20. јун.

Активности за ширу јавност

  • TREC у граду - Увијек сте желели да се играте са микроскопом? Баците поглед наш поп-уп штанд!

Двориште Акваријума Бока

20. јун 9.00х - 12.00х

21. јун 9.00х - 12.00х

  • Трчи научниче, трчи! - Дођите и играјте огромну игру - TREC издање!

Плато испред Поморског факултета

19. јун 18.00х - 21.00х

21. јун 18.00х - 21.00х

22. јун 18.00х - 21.00х

  • Nexus острво - Тестирајте своје истраживачке вјештине у овој игри: придружите се експедицији откривајући и проучавајући организме који живе на Острву Nexus... да ли ћете успјети да их спасите?

Сала Института за биологију мора

20. јун 9.00х - 12.00х

21. јун 9.00х - 12.00х

TREC активности за ангажовање јавности организоване у Котору дио су пројекта BIOcean5D (интердисциплинарни пројекат суфинансиран од стране ЕУ, кроз програм „Хоризонт Европа“).

 

Научна експедиција

Циљ експедиције је проучавање биодиверзитета и екосистема на копну и на мору, као и изучавање интеракција међусобних интеракција организама те интеракција са околином. Научни тимови прикупљају информације о факторима попут присуства загађивача, антибиотика, пестицида или хормона, као и температуре, салинитета и концентрације кисеоника. На свакој тачки гдје тим EMBL-а и сарадници врше узорковање земљишта, седимената и плитке воде, једрилица Тара паралелно врши узорковање морских екосистема - истог дана и у непосредној близини. Укупно, ТРЕЦ ће испитати биодиверзитет и молекуларну прилагодљивост живота на молекуларном нивоу на 120 обалних локација за узорковање у 21 европској земљи.

Пан-европска природа овог пројекта значи да ће узорци бити узети на стандардизован начин. То ће омогућити поређење и испитивање података широм Европе, умјесто регионалног или националног нивоа, на начин који раније није био могућ.

EMBL захваљује на великодушној подршци бројних институција, донатора и спонзора, нарочито Фондацији Manfred Lautenschläger, Eppendorf SE, Carl Zeiss Microscopy и пријатељима EMBL-а који су омогућили реализацију TREC-а.

О EMBL

Европска лабораторија за молекуларну биологију (EMBL) је водећа европска лабораторија за биолошке науке. Пружа лидерство и координацију у области биолошких наука широм Европе, а њено врхунско фундаментално истраживање тражи колаборативна и интердисциплинарна рјешења за неке од највећих друштвених изазова. Лабораторија обезбјеђује обуку за студенте и научнике, подстиче развој нових технологија и метода у области биолошких наука и нуди врхунску истраживачку инфраструктуру за широк спектар услуга који се односе на експериментално истраживање и обраду података.

ЕМБЛ је међувладина организација са 29 држава чланица, једним придруженим чланом и једним будућим чланом. Дјелује на шест локација које се налазе у Барселони, Греноблу, Хамбургу, Хајделбергу, Хинкстону близу Кембриџа и Риму, гдје настоји да пружи боље разумијевање живота у природном контексту, од молекула до екосистема. www.embl.org

О Фондацији „Tara Ocean

Фондација „Тара Оцеан“ - прва фондација од јавног интереса у Француској посвећена Океану - има двије главне мисије: истраживање океана ради бољег разумијевања и дијељење научних сазнања о океану ради подизања свијести јавности. Већ 20 година, Фондација подржава иновативну науку о океану, у партнерству са водећим свјетским истраживачким центрима, у циљу проучавања морског биодиверзитета те посматрања и предвиђања утицаја климатских промјена и загађења.

Суочена са хитном потребом да заштита океана постане заједничка одговорност, Фондација подиже свијест јавности о изазовима са којима се океан суочава, едукује младе генерације, олакшава међународну сарадњу и покреће доносиоце одлука. Захваљујући свом специјалном статусу посматрача у Уједињеним нацијама, Фондација активно учествује у доношењу кључних одлука у корист океана. Проучавање и заштита океана значи бригу о глобалном здрављу наше планете и наше будућности. https://fondationtaraocean.org/

О ЕМБРЦ-у

Европски центар за биолошке ресурсе мора је европска истраживачка инфраструктура која има за циљ унапређење науке о океанима како би на бољи начин одговорила на друштвена питања.

Организација усмјерава научнике, индустрије, доносиоце одлука и грађане ка отвореној и инклузивној науци. Окупљајући више од 70 морских станица и институција у Европи, представља изванредну полазну тачку за истраживаче који проучавају морски биодиверзитет и екосистеме широм свијета. Фокусирајући се на транснационални приступ, пружа висок ниво истраживачких услуга, морске податке путем свог обсерваторија биоразноликости ЕМОБОН (Европска мрежа за посматрање морске омике биодиверзитета), и експертизу у морској биологији и екологији.

ЕМБРЦ настоји да подржи пренос знања и технологије на глобалном нивоу у циљу промовисања одрживог коришћења живих морских ресурса. Суочавајући се са еколошким изазовима, EMBRC доприноси изградњи процеса доношења одлука заснованог на науци како би се подстакла даља акција на међународном нивоу. ЕМБРЦ има статус Европског истраживачког конзорцијума инфраструктуре (ЕРИЦ), који је одобрила и процијенила Европска комисија, од 2018. године.https://www.embrc.eu/

О Институту за биологију мора, Универзитет Црне Горе

Институт за биологију мора основан 1961. године, прошао је кроз неколико организационих промјена, постајући дио Универзитета Црне Горе 2004. године. Више од 60 година, Институт се фокусира на проучавање морских екосистема јужног Јадрана, истражујући односе између морског живота и фактора животне средине, и процјењујући утицаје климатских промјена и људских активности.

Институт спроводи и фундаментална и примијењена истраживања, доприносећи очувању животне средине, рибарству, марикултури и управљању обалним подручјем. Интензивно сарађује на националним и међународним пројектима, учествујући у више од 120 пројеката од 2011. године. Научни резултати Института, укључујући више од 200 публикација, побољшали су његову репутацију на глобалном нивоу.

Организован у пет лабораторија и један Центар, Институт се бави разним аспектима морског истраживања, укључујући океанографију, морске рибарство, планктон, квалитет воде и морски биодиверзитет. Поред тога, ангажује се у комерцијалним активностима као што су тестирање квалитета воде и управља Акваријумом Бока, првим јавним акваријумом у Црној Гори. Рад Института је кључан за одрживо управљање и заштиту морског екосистема Јадранског мора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?