- Влада Црне Горе
Министарство одбране ПРВА ОБУКА ИНСТИТУЦИЈА БЕЗБЈЕДНОСТИ НА ТЕМУ РОДНЕ ...
ПРВА ОБУКА ИНСТИТУЦИЈА БЕЗБЈЕДНОСТИ НА ТЕМУ РОДНЕ РАВНОПРАВНОСТИ
На основу Акционог плана за примјену Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1325 – жене, мир и безбједност, реализује се обука за родне тренере на тему „Значај заштите жена и дјевојака у конфликтним зонама‘‘, у Подгорици, уз подршку УНДП СЕЕСАЦ-а.
Обуку, којој присуствује 17 тренера и механизама за родну равноправност из Министарства одбране и Војске Црне Горе, Министарства унутрашњих послова и Управе полиције и Агенције за националну безбједност, отворио је в.д. генералног директора Директората за људске ресурсе, пук Велибор Бакрач. У свом обраћању осврнуо се на различит значај улога жена и мушкараца у друштву, као и различите потребе и интересе, што посебно долази до изражаја током конфликтних ситуација, када пријетња од насиља постаје екстремно висока и када се рањивије категорије становништва суочавају са већим проблемима. Освјешћивање по овом питању је од изузетног значаја, за припаднике институције безбједности који учествују у мисијама и операцијама, првенствено, у циљу заштите жена и дјевојака. Током уводоног дијела, сарадница на пројекту УНДП СЕЕСАЦ-а, Татјана Вишацки је представила мандат УНДП СЕЕСАЦ-а, значај регионалног пројекта у којем учествују четири министарства одбране Западног Балкана и осврнула се на неопходност организације ове обуке, посебно из разлога што је доживљај сигурности другачији за жене и дјевојке, посебно у савременим друштвима која су све мање безбједна.
Своје искуство и знање учесницима обуке су пренијели зст Нура Мулвадић, из Оружаних снага Босне и Херцеговине и кап Ивица Вуковић, из Војске Црне Горе, на теме, попут: међународног правног оквира о концепту заштите цивила, сексуално насиље повезано са сукобом, сексуално искоришћавање и злостављање, планирање операција, као одговор на сексуално насиље, кроз улогу институција сектора безбједности.
Ова интерактивна обука је прва у низу заједничких обука из области родне равноправности, посебно из разлога што институције безбједности имају веома важну улогу у промоцији и примјени Резолуције СБУН 1325- жене, мир и безбједност.