Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРВА ОБУКА ИНСТИТУЦИЈА БЕЗБЈЕДНОСТИ НА ТЕМУ РОДНЕ РАВНОПРАВНОСТИ

Објављено: 20.10.2022. 13:00 Аутор: Министарство одбране
Садржај:


На основу Акционог плана за примјену Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1325 – жене, мир и безбједност, реализује се обука за родне тренере на тему „Значај заштите жена и дјевојака у конфликтним зонама‘‘, у Подгорици, уз подршку УНДП СЕЕСАЦ-а.

Обуку, којој присуствује 17 тренера и механизама за родну равноправност из Министарства одбране и Војске Црне Горе, Министарства унутрашњих послова и Управе полиције и Агенције за националну безбједност, отворио је в.д. генералног директора Директората за људске ресурсе, пук Велибор Бакрач. У свом обраћању осврнуо се на различит значај улога жена и мушкараца у друштву, као и различите потребе и интересе, што посебно долази до изражаја током конфликтних ситуација, када пријетња од насиља постаје екстремно висока и када се рањивије категорије становништва суочавају са већим проблемима. Освјешћивање по овом питању је од изузетног значаја, за припаднике институције безбједности који учествују у мисијама и операцијама, првенствено, у циљу заштите жена и дјевојака. Током уводоног дијела, сарадница на пројекту УНДП СЕЕСАЦ-а, Татјана Вишацки је представила мандат УНДП СЕЕСАЦ-а, значај регионалног пројекта у којем учествују четири министарства одбране Западног Балкана и осврнула се на неопходност организације ове обуке, посебно из разлога што је доживљај сигурности другачији за жене и дјевојке, посебно у савременим друштвима која су све мање безбједна.

Своје искуство и знање учесницима обуке су пренијели зст Нура Мулвадић, из Оружаних снага Босне и Херцеговине и кап Ивица Вуковић, из Војске Црне Горе, на теме, попут: међународног правног оквира о концепту заштите цивила, сексуално насиље повезано са сукобом, сексуално искоришћавање и злостављање, планирање операција, као одговор на сексуално насиље, кроз улогу институција сектора безбједности.

Ова интерактивна обука је прва у низу заједничких обука из области родне равноправности, посебно из разлога што институције безбједности имају веома важну улогу у промоцији и примјени Резолуције СБУН 1325- жене, мир и безбједност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?