Први Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“

Објављено: 29.08.2024. 07:30

На основу члана 9 Закона о потврђивању Секторског споразума између Владе Црне Горе и Европске комисије којим се утврђују правила за управљање и спровођење финансијске помоћи Уније Црној Гори у оквиру Инструмента претприступне подршке за област политике „Пољопривреда и рурални развој” (ИПАРД) („Службени лист Црне Горе-Међународни уговори“, број 1/23) и члана 47 Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из Инструмента претприступне помоћи Европске уније (ИПАРД III Програм) („Службени лист ЦГ“, бр. 20/24 и 76/24), дана 29. августа 2024. године, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - Директорат за плаћања, објављује

 Први Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ Програма развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру ИПАРД III 2021–2027

Предмет

Члан 1

Предмет овог јавног позива су инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава и прихватљиви трошкови, дати у Прилогу 1 – Листа прихватљивих трошкова за Мјеру 1, који је саставни дио овог јавног позива.

Лица која остварују право на коришћење финансијске подршке у складу са овим јавним позивом морају испунити услове и критеријуме прописане Уредбом о реализацији и поступку коришћења средстава из Инструмента претприступне помоћи Европске уније (ИПАРД III Програм) („Службени лист ЦГ“, бр. 20/24 и 76/24) (у даљем тексту: Уредба), овим јавним позивом и другим прописима.

Финансијска подршка за овај јавни позив састоји се од 75% средстава обезбијеђених кроз Инструмент претприступне подршке за рурални развој Европске уније (ИПАРД), сходно Финансијском споразуму за ИПАРД III програм 2021-2027 и 25% националних средстава обезбијеђених из буџета Владе Црне Горе.

ЕУ кофинансирање износи 85% од јавне подршке, у случају непродуктивних инвестиција.

Од укупног износа додијељених средстава Европске уније за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“, максимално 20% средстава може бити опредијељено за инвестиције у набавку трактора.

Износ расположивих средстава за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ за период имплементације ИПАРД III програма 2021-2027 износи 23.093.333 еура, док укупан износ расположивих средстава за овај јавни позив износи 12.706.667 еура.

Корисници средстава подршке

Члан 2

Средства подршке из Мјере 1 могу користити пољопривредна газдинства регистрована у Регистар пољопривредних газдинстава, најкасније до дана објаве јавног позива у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју, произвођачке организације признате у складу са Законом о уређењу тржишта пољопривредних производа, кооперативе које су регистроване за дјелатност производње и/или прераде пољопривредних производа у Централном регистру привредних субјеката, које испуњавају услове прописане Законом о кооперативама и овом уредбом.

Изузетно од става 1 овог члана, право на добијање средства подршке из Мјере 1 могу користити и корисници из члана 4 став 5.

Средства подршке из Мјере 1 могу користити предузетник или привредно друштво носилац дозволе за аквакултуру у складу са важећим Законом о слатководном рибарству и аквакултури, односно носилац дозволе за марикултуру у складу са важећим Законом о морском рибарству и марикултури који су регистровани најкасније до дана објаве јавног позива, а које испуњавају услове прописане законом и овом уредбом.

Корисници средстава подршке из Мјере 1 не могу да буду правна лица која су у власништву државе више од 25% капитала друштва.

Средства подршке из става 1 овог члана могу користити микро, мала и средња предузећа у складу са законом којим се уређује рачуноводство.

Ако је корисник подршке повезан и/или има партнерске односе са другим правним лицима, корисник подршке и друга правна лица која су повезана и/или имају партнерске односе са корисником подршке, могу остварити право на средства подршке као један корисник подршке.

 Сектори за коришћење средстава подршке 

Члан 3

Средства подршке из Мјере 1 могу се користити за производњу пољопривредних и производа рибарства прописаних Уредбом из сљедећих сектора:

  1. млијека (говедарство, овчарство и козарство);
  2. меса (тип говедарства, тип овчарства, тип свињарства и тип живинарства);
  3. производње јаја;
  4. воћа, поврћа и ратарства (житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље);
  5. виноградарства;
  6. маслинарства;
  7. пчеларства и
  8. рибарства и аквакултуре.

Услови за добијање средстава подршке за спровођење Мјере 1

Члан 4

Право на добијање средстава подршке за спровођење Мјере 1 могу остварити пољопривредна газдинства која се, у оквиру сектора у који се инвестира, до дана подношења захтјева за додјелу подршке:

1) баве производњом млијека и који имају најмање пет крава или јуница (приплодних грла) старијих од годину дана, или најмање 50 оваца или коза;

2) баве производњом меса (по једном турнусу) и који имају најмање 30 говеда у тову, или најмање 50 оваца или 100 јагњади у тову или најмање 50 коза или 100 јаради у тову или најмање 20 крмача или 100 свиња у завршном тову или најмање 1.000 бројлера пилића или најмање 100 бројлера ћурића;

3) баве производњом јаја и који имају најмање 1.500 кока носиља;

- баве производњом воћа, поврћа, ратарских култура (укључујући житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље) и који имају у производњи:

- воћа - површине засада најмање 0,5 ha;

- поврћа - површине засада на отвореном најмање 0,5 ха и/или површине засада под заштићеним простором најмање 0,1 ha;

- житарице - површине засада најмање 1 ha;

- ароматичног и љековитог биља - површине засада најмање 0,3 ha;

- гљива и печурки - производне површине најмање 0,01 ha;

- баве виноградарством, а површина винограда је најмање 0,5 ha;

- баве маслинарством, а површина засада маслине је најмање 0,5 ha;

- баве пчеларством, а који имају најмање 30 пчелињих друштава; и

- баве рибарством и аквакултуром и имају најмањи годишњи капацитет од 5 t рибе или шкољки.

У случају када је то релевантно земљиште (производне површине) мора да буде регистровано у Систему за идентификацију земљишних парцела (СИЗЕП) најкасније до дана подношења захтјева за подршку. Животиње из става 1 овог члана морају да буду регистроване у складу са законом  којим се уређује идентификација животиња најкасније до дана подношења захтјева за додјелу подршке.

Корисници из става 1 овог члана до дана подношења захтјева за додјелу подршке морају извршити упис у релевантни регистар Министарства или органа управе којим доказују да се баве пољопривредном производњом у зависности од сектора кроз који аплицирају за додјелу средстава подршке.

Корисник подршке из става 1 овог члана, који спроводи плодоред дужан је да испуни један од прописаних специфичних критеријума прихватљивости који се односи на производну површину, уз обавезу да потраживање поткријепи документацијом у погледу присуства међукултура која подразумијева регистрацију засада, доказ о оствареном праву на премију и друго.

Изузетно од става 1 овог члана, право на добијање средства подршке из Мјере 1 могу користити и корисници који у тренутку подношења захтјева за додјелу подршке не испуњавају услов обима производње наведеном у члану 4 али у тренутку прве исплате (фазно плаћање) или коначне исплате (једнократно плаћање) морају испунити ниво производње у релевантом сектору наведен у ставу 1 овог члана и бити уписани у Регистар пољопривредних газдинстава, Систем за идентификацију земљишних парцела (СИЗЕП) и имати регистроване животиње у складу са законом о којим се уређује идентификација животиња.

Прихватљиве инвестиције и трошкови

Члан 5

Средства подршке из Мјере 1, могу се користити за подршку, и то за:

  1. Изградњу, реконструкцију непокретне имовине (нпр. стицање имовине је искључено);
  2. Набавку или куповину нове намјенске пољопривредне механизације и/или опреме, укључујући компјутерски хардвер и софтвер до тржишне вриједности имовине (набавка теренских возила/qуадова која се могу користити за превоз терета није прихватљива);
  3. Непроизводне инвестиције (повезане с инвестицијама за постизање агро-еколошких циљева);
  4. Општи трошкови у вези са инвестиционим расходима - као што су хонорари за архитекте, инжењере и друге консултантске услуге, студије изводљивости - могу да буду прихватљиви до 10% трошкова инвестиције. Код колективних инвестиција, општи трошкови могу укључивати, до истог износа, и трошкове испитивања, маркетинга и развоја предметних производа и трошкове анимирања.
  5. Трошкови израде бизнис плана прихватљиви су до 5% вриједности прихватљивих трошкова. За организације произвођача и заједничке пројекте прихватљива је имовина која се заједнички користи (механизација, складишта, итд.); за кратке ланце вриједности или додатну вриједност пољопривредних производа (паковање, класификација, итд.)

За реализацију инвестиција из става 1 овог члана, прихватљиви трошкови дати су у Прилогу 1.

Инвестиције које се односе на изградњу нових објеката прихватљиве су само ако корисник, поред изградње нових објеката, реализује инвестицију и у обновљиве изворе енергије. 

Општи трошкови

Члан 6

Средства подршке из Мјере 1 могу се користити и за опште трошкове из Прилога 2 ове уредбе (накнаде за услуге архитекте, инжењера, других консултаната и студија изводљивости) до 10% вриједности прихватљивих трошкова инвестиције, под условом да трошкови припреме бизнис плана нијесу већи од 5% прихватљивог трошка инвестиције.

Општи трошкови су прихватљиви само ако је у тренутку подношења захтјева достављена потребна документација (бизнис план, техничка и пројектна документација) за додјелу средстава за покриће општих трошкова.

Понуде и/или рачуни за опште трошкове инвестиције могу се достављати само од правних лица, односно независних понуђача који су регистровани за обављање дјелатности за коју се даје понуда или издаје рачун.

Висина прихватљивог општег трошка ће утврдити ИПАРД Агенција у складу са јавним позивом.

Методологија обрачуна општих трошкова приказана је у Прилогу 2. 

Неприхватљиви трошкови

Члан 7

Средства подршке Мјере 1 не могу се добити, односно користити за:

1) порезе, накнаде, таксе, доприносе, укључујући порез на додату вриједност (у даљем тексту: ПДВ);

2) царине, увозне дажбине или друге трошкови који имају еквивалентан ефекат;

3) куповину, закуп или лизинг земљишта и постојећих објеката;

4) камате, новчане казне, финансијске казне и трошкове судског поступка;

5) оперативне трошкове;

6) половну опрему и механизацију и потрошни материјал;

7) банкарске трошкове, трошкове гаранција и сличне трошкове;

8) плаћање у натури, укључујући трошкове сопственог рада;

9) откуп права на пољопривредну производњу, једногодишње биљке и њихово одржавање, амортизацију и трошкове закупа;

10) трошкове одржавања и амортизације;

11) набавку потрошног материјала;

12) инвестицију на пољопривредном земљишту које није у власништву корисника из члана 4 став 5;

13) изградњу, реконструкцију или опремање објеката у којима се не обавља искључиво пољопривредна дјелатност.

14) набавка теренских возила/qуадова која се могу користити за превоз терета.

Трошкови настали прије закључења уговора о додјели средстава подршке, нијесу прихватљиви, осим за опште трошкове који су настали након 01.01.2021. године.

Економска одрживост корисника

 Члан 8 

Корисници средстава подршке Мјере 1 економску одрживост газдинства доказују бизнис планом.

Корисници средстава подршке Мјере 1 који су правна лица економску одрживост газдинства доказују бизнис планом и финансијским исказима.

Корисници средстава подршке Мјере 1 чији су укупни трошкови за реализацију инвестиције од 50.000 € и више израђују детаљан бизнис план, а корисници подршке чији су укупни трошкови инвестиције до 50.000 € израђују поједностављени бизнис план. 

Услови за кориснике средстава подршке

Члан 9

Корисници подршке из средстава Мјере 1 могу добити подршку за само један трактор у периоду реализације ИПАРД III програма, са максималном снагом која не прелази 100 kW и чија емисија издувних гасова задовољава ЕУ стандарде.

Право на добијање подршке из средстава Мјере 1 могу остварити корисници чија пољопривредна газдинства најкасније до коначне исплате испуњавају националне минималне стандарде из области заштите животне средине и добробити животиња, осим корисника из сектора воћа, поврћа и ратарства (укључујући житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље), сектора виноградства и сектора маслинарства чија пољопривредна газдинства најкасније до коначне исплате испуњавају националне минималне стандарде у оквиру сектора производње за који подносе захтјев за додјелу подршке.

Право на добијање подршке из средстава Мјере 1 могу остварити корисници чије инвестиције испуњавају ЕУ стандарде из области заштите животне средине и добробити животиња.

Средстава подршке из Мјере 1 може да користи корисник подршке, који:

- има најмање три године искуства у пољопривредној производњи, преради или услугама повезаним са пољопривредом; или

- има најмање завршен ИВ1 ниво националног оквира квалификација; или

- је завршио обуку из сектора за који је поднио захтјев за додјелу подршке у трајању од најмање 50 часова.

Право на добијање подршке за спровођење Мјере 1 могу остварити корисници подршке који су најкасније до дана коначне исплате средстава подршке власници предметне инвестиције.

Изузетно од става 4 овог члана, право на добијање подршке за спровођење Мјере 1 могу остварити и корисници подршке чија се инвестиција односи на набавку опреме, пластеника и подизање вишегодишњих засада на закупљеним парцелама и/или објектима под условом да је уговор о закупу закључен на период од најмање седам година од дана подношења захтјева за додјелу подршке. А у случају када се инвестиција односи на сектор рибарства и аквакултуре, период закупа мора бити усклађена са тренутно важећим законодавством које регулише ову област.

Такође, корисници подршке који не испуњавају специфичне критеријуме прихватљивости у вријеме подношења захтјева, морају бити једини власници објеката и/или парцела у тренутку подношења захтјева за додјелу подршке.

У случају изградње и/или реконструкције објекта, објекат мора бити уписан у Лист непокретности до момента коначне исплате, изузев ако се ради о привременим објектима.

Средства подршке из Мјере 1 намијењена за инвестиције у постројења и системе за производњу енергије из обновљивих извора, могу се користити ако капацитет система не прелази потребе за енергијом на пољопривредном газдинству, а произведена енергија се користи за сопствене потребе.

Концепт „сопствене потрошње“ се провјерава у фази одобравања инвестиције.

Инвестиција се сматра прихватљивом када капацитет постројења за производњу електричне енергије које користи изворе обновљиве енергије не прелази 120% трогодишњег просјека потрошње за сопствене потребе подносиоца захтјева за подршку. У случају нових привредних друштава или у случају привредних друштава која су значајно промијенила обим свог пословања у посљедње три године, очекивану потрошњу, као и очекивано повећање потрошње енергије због нових инвестиција процјењује ИПАРД Агенција.

Ако корисник подршке више пута инвестира у обновљиве изворе енергије, ИПАРД Агенција узима у обзир постојећу производњу енергије корисника подршке приликом процјене нивоа сопствене потрошње.

Висина бесповратне подршке

Члан 10

Средства подршке из Мјере 1 могу се додијелити за инвестиције чија укупна вриједност прихватљивих трошкова износи од 10.000 € до 650.000 €.

Средства подршке из става 1 овог члана додјељују се у висини до 60% вриједности прихватљивих инвестиција и трошкова.

Средства подршке из става 1 овог члана додјељују се у висини до 65% вриједности прихватљивих инвестиција у физички капитал пољопривредних газдинстава у планинским подручјима.

Средства подршке из става 1 овог члана додјељују се у висини до 70% вриједности прихватљивих трошкова за пољопривредно газдинство чији носилац у тренутку подношења захтјева за додјелу подршке има мање од 40 година и/или је произвођач сертификованих органских производа.

Додатна средства подршке од 10% у односу на средства из ст. 2, 3 и 4 овог члана, могу се додијелити за дио одобрених прихватљивих трошкова који се односи на управљање, складиштење стајњака и другог отпада из пољопривредне производње, производњу енергије из обновљивих извора енергије и колективне инвестиције.

За инвестиције из става 2, 3, 4 и 5, кумулативни интензитет помоћи не може бити већи од 75%.

За непроизводне инвестиције, минимални износ укупних прихватљивих трошкова по пројекту износи 1.000 €, а максималан износ је 5.000 €.

Подносиоцу захтјева за подршку може да буде одобрено више од једног пројекта за непроизводне инвестиције, али укупни прихватљиви трошкови непроизводних инвестиција по кориснику за ову мјеру не могу буду већи од 10.000 ЕУР за вријеме трајања програмског периода.

Средства подршке за непроизводне инвестиције износе 100% од вриједности прихватљивих трошкова.

Захтјев за додјелу подршке

Члан 11

Захтјев за додјелу подршке подноси се на Обрасцу 1 - Захтјев за додјелу подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“, који је саставни дио овог јавног позива.

Захтјев за додјелу подршке и потребна документација доставља се искључиво у затвореној коверти препорученом поштом, са назнаком имена и презимена, односно назива и адресе подносиоца захтјева и напоменом: Не отварати – Захтјев за додјелу подршке за Мјеру „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ – Први јавни позив, на адресу Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања, ул. Московска 101, 81000 Подгорица.

Захтјев за додјелу подршке уз који није приложена обавезна документација: попуњен Образац 1 – Захтев за додјелу подршке, бизнис план, главни ревидовани пројекат у случају изградње/реконструкције, предрачуни за планиране трошкове, неће се разматрати.

 Захтјев који није поднијет на прописаном обрасцу неће се разматрати.

У току трајања јавног позива исти подносилац захтјева може да поднесе само један захтјев за додјелу подршке.

Корисник подршке може  приликом реализације инвестиције, затражи измјену уговора о подршци, ако дође до потребе за тим. Корисник може максимално затражити три измјене пројекта.

Потребна документација која се доставља уз захтјев за додјелу подршке

Члан 12

Уз захтјев за додјелу подршке подносилац захтјев дужан је да достави сву неопходну документацију прописану Прилогом 3 – Листа неопходне документације уз Захтјев за додјелу подршке, који је саставни дио овог јавног позива.

Документација која се доставља уз захтјев за додјелу подршке, а односи се на чињенице о којима се води службена евиденција не смије бити старија од три мјесеца од дана објављивања јавног позива и мора бити оригинал.

У циљу утврђивања испуњености прописаних услова за добијање средстава подршке од подносиоца захтјева се може тражити достављање и додатне документације. 

Рок за подношење захтјева

Члан 13

Захтјев за додјелу подршке подноси се у року од 29. августа до 29. новембра 2024. године.

Захтјеви поднијети прије или послије рока из става 1 овог члана, неће се разматрати.

Захтјев за исплату средстава подршке

Члан 14

Захтјев за исплату средстава подршке подноси се на Обрасцу 1 - Захтјев за исплату средстава подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ који је саставни дио овог јавног позива.

Корисник средстава подршке може да поднесе захтјев за исплату средстава подршке у цјелости након завршетка  инвестиције или захтјев за исплату подршке по фазама инвестиције које су дефинисане уговором, у року утврђеном уговором о додјели средстава подршке. Подносилац захтјева након потписивања уговора може поднијети захтјев за авансно плаћање у максималном износу до 50% одобрене подршке.

Подносилац захтјева може поднијети Захтјев за исплату средстава подршке једнократно након завршене цјелокупне инвестиције или фазно у највише три фазе.

Ако корисник за исти пројекат користи авансно и фазно плаћање, свака фаза исплате ће се пропорционално умањивати за исплаћени износ аванса.

Захтјев за исплату средстава подршке и потребна документација доставља се искључиво у затвореној коверти препорученом поштом или лично, са назнаком имена и презимена, односно назива и адресе подносиоца захтјева и напоменом: Не отварати – Захтјев за исплату средстава подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава– Први јавни позив, на адресу Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања, ул. Московска 101, 81000 Подгорица. 

Потребна документација која се доставља уз захтјев за исплату средстава подршке

Члан 15

Трошкови настали у циљу реализације инвестиције за које су приложени докази о плаћању морају бити реализовани до дана подношења Захтјева за исплату.

Уз захтјев за исплату средстава подршке, поред доказа прописаних уредбом, подносилац захтјева је дужан да достави и сву неопходну документацију прописану Прилогом 4 - Листа неопходне документације уз Захтјев за исплату средстава подршке, који је саставни дио овог јавног позива.

У циљу утврђивања испуњености прописаних услова за исплату средстава подршке од подносиоца захтјева се може тражити достављање и додатне документације. 

Информације

Члан 16

Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ објављује се у „Службеном листу Црне Горе“, у најмање једном дневном штампаном медију и на интернет страницама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде www.gov.me/mpsv и https://www.gov.me/ipard. Прилози овог јавног позива доступни су на поменутим интернет страницама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Информације у вези овог јавног позива доступне су и на контакт телефон Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања: 020 672 006 или 067 205 790, као и контакт телефон Директората за рурални развој: 020 482 176 и 020 482 150.

Подносилац захтјева је дужан да чува копију цјелокупне документације достављене у циљу добијања подршке по овом јавном позиву и исту прикаже на захтјев службеника Директората за плаћања.

Број: 09-908/24-19990/1

Подгорица, 29. август 2024. године

Генерални директор Директората за плаћања,

Марко Радоњић

____________________

Примјер попуњеног Бизнис плана и Захтјева за додјелу подршке можете преузети ОВДЈЕ


Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?