- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Први Јавни позив за додјелу средстава финансијске ...
Први Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“
На основу члана 9 Закона о потврђивању Секторског споразума између Владе Црне Горе и Европске комисије којим се утврђују правила за управљање и спровођење финансијске помоћи Уније Црној Гори у оквиру Инструмента претприступне подршке за област политике „Пољопривреда и рурални развој” (IPARD) („Службени лист Црне Горе-Међународни уговори“, број 1/23) и члана 47 Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из Инструмента претприступне помоћи Европске уније (IPARD III Програм) („Службени лист ЦГ“, бр. 20/24), дана 27. јуна 2024. године, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - Директорат за плаћања, објављује
Први Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“ Програма развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру IPARD III 2021–2027
Предмет
Члан 1
Предмет овог јавног позива су инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства и прихватљиви трошкови дати у Прилогу 1 – Листа прихватљивих трошкова за Мјеру 3, који је саставни дио овог јавног позива.
Лица која остварују право на коришћење финансијске подршке у складу са овим јавним позивом морају испунити услове и критеријуме прописане Уредбом о реализацији и поступку коришћења средстава из Инструмента претприступне помоћи Европске уније (IPARD III Програм) („Службени лист ЦГ“, бр. 20/24) (у даљем тексту: Уредба), овим јавним позивом и другим прописима.
Финансијска подршка за овај јавни позив састоји се од 75% средстава обезбијеђених кроз Инструмент претприступне подршке за рурални развој Европске уније (IPARD), сходно Финансијском споразуму за IPARD III 2021-2027 и 25% националних средстава обезбијеђених из буџета Владе Црне Горе.
Износ расположивих средстава за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“ за период имплементације IPARD III програма 2021-2027 износи 19.680.000.00 еура, док укупан износ расположивих средстава за овај јавни позив износи 7.200.000.00 еура.
Корисници средстава подршке
Члан 2
Средства подршке из Мјере 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“ могу користити предузетници или привредна друштва регистрована у складу са Законом о привредним друштвима и кооперативе регистроване у складу са Законом о кооперативама, која су уписана у ЦРПС.
За имплементацију колективних инвестиција, осим кооператива, корисници могу бити и произвођачке организације регистроване у складу са Законом о уређењу тржишта пољопривредних производа.
Средства подршке из става 1 овог члана могу користити микро, мала и средња предузећа у складу са законом којим се уређује рачуноводство и која су регистрована за дјелатност прераде и/или производње пољопривредних производа, а која имају мање од 250 запослених или она чији годишњи обрт не прелази 40 милиона ЕУР и/или у чијем годишњем билансу стања укупна актива не прелази 20 милиона ЕУР.
Средства подршке из става 1 овог члана могу користити и велика правна лица дефинисана законом којим се уређује рачуноводство ако имају мање од 750 запослених или годишњи промет који не прелази 200 милиона ЕУР, и то само за инвестиције које су посебно намијењене да се читав објекат у потпуности усклади са релевантним стандардима ЕУ.
Корисници средстава подршке из ст. 1, 2, 3 и 4 овог члана не могу бити правна лица која су у власништву државе више од 25% капитала друштва.
Ако је корисник подршке повезан и/или има партнерске односе са другим правним лицима, корисник подршке и друга правна лица која су повезана и/или имају партнерске односе са корисником подршке, могу остварити право на средства подршке као један корисник подршке.
Сектори за коришћење средстава подршке
Члан 3
Средства подршке из Мјере 3 могу се користити инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства из сљедећих сектора:
- прераде млијека;
- прераде меса и јаја;
- прераде воћа, поврћа и ратарских култура (укључујући житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље);
- производње вина;
- прераде маслина;
- прераде рибе и производа аквакултуре.
Прихватљиве инвестиције и трошкови
Члан 4
Средства подршке из Мјере 3, могу се користити за подршку, и то за:
- изградњу или реконструкцију непокретне имовине до тржишне вриједности имовине;
- куповину нове опреме, машина и уређаја, укључујући и хардвер и софтвер;
- инвестиције у изградњу, реконструкцију или опремање постројења и система за производњу енергије из обновљивих извора;
- инвестиције које се односе на пречишћавање отпадних вода и продуктивну употребу отпадног материјала - циркуларна економија;
- специјализована возила за превоз сирових и финалних готових производа, са или без расхладног система, искључујући камионе, а укључујући специјализоване приколице или надограђени систем за возила са одговарајућом опремом;
колективне инвестиције:
- заједничке објекте, машине, опрему и другу инфраструктуру за производњу и прераду пољопривредних производа;
- успостављање и развој кратких ланаца снабдијевања и локалних тржишта.
- подршка за успостављање и развој кратких ланаца снабдијевања обухвата само ланце снабдијевања који укључују не више од једног посредника између пољопривредника и крајњег потрошача.
За реализацију инвестиција из става 1 овог члана, прихватљиви трошкови дати су у Прилогу 1.
Инвестиције које се односе на изградњу нових објеката прихватљиве су само ако корисник, поред изградње нових објеката, реализује инвестицију и у обновљиве изворе енергије.
Општи трошкови
Члан 5
Средства подршке из Мјере 3 могу се користити и за опште трошкове из Прилога 1 (хонорари за архитекте, инжењере и друге консултантске услуге, студије изводљивости) до 10% прихватљиве инвестиције.
Трошкови израде бизнис плана прихватљиви су до 3% вриједности прихватљивих трошкова ако су они изнад 3 милиона ЕУР.
Изузетно од става 2 овог члана, када је вриједност прихватљивих трошкова између 1 милион ЕУР и 3 милиона ЕУР, трошкови израде бизнис плана могу износити до 4% вриједности прихватљивих трошкова, а ако је вриједност прихватљиве инвестиције испод 1 милиона ЕУР, трошкови израде бизнис плана могу да буду до 5% вриједности прихватљивих трошкова.
Општи трошкови могу се прихватити ретроактивно само ако се односе на пројекат за који је IPARD Агенција закључила уговор са корисником.
Висина прихватљивог општег трошка ће утврдити IPARD Агенција у складу са јавним позивом.
Понуде и/или рачуни за опште трошкове инвестиције могу се достављати само од правних лица, односно независних понуђача који су регистровани за обављање дјелатности за коју се даје понуда или издаје рачун.
Општи трошкови за подношење захтјева за додјелу подршке су прихватљиви само ако је у тренутку подношења захтјева достављена потребна документација (бизнис план, техничка и пројектна документација) за додјелу средстава подршке за покриће општих трошкова.
Методологија обрачуна општих трошкова приказана је у Прилогу 2.
Неприхватљиви трошкови
Члан 6
Средства подршке Мјере 3 не могу се добити, односно користити за:
- порезе, укључујући ПДВ;
- царине, увозне дажбине или друге трошкове који имају еквивалентан ефекат;
- куповину, закуп или лизинг земљишта и постојећих објеката;
- камате, новчане казне, финансијске казне и трошкови судског поступка;
- оперативне трошкове;
- половну опрему и механизацију и потрошни материјал;
- банкарске трошкове и трошкове гаранција;
- плаћање у натури, укључујући трошкове сопственог рада;
- откуп права на пољопривредну производњу, једногодишње биљке и њихову садњу;
- трошкове одржавања, амортизације и закупнине.
Трошкови настали прије закључења уговора о додјели средстава подршке, нијесу прихватљиви, осим за опште трошкове који су настали након 01.01.2021. године.
Економска одрживост корисника
Члан 7
Корисници средстава подршке из Мјере 3 економску одрживост доказују бизнис планом који садржи: кратак опис пословања, обртна средства и обавезе, људске ресурсе, опис предложене инвестиције, њено финансирање и пројекције будућих економских активности (укључујући и маркетинг).
Потврду о економској одрживости корисник доставља путем обрасца који прописује IPARD Агенција.
Корисници средстава подршке из Мјере 3 чија је инвестиција изнад 50.000 ЕУР израђују детаљан бизнис план, а за инвестиције испод 50.000 ЕУР израђују поједностављени бизнис план.
Услови за кориснике средстава подршке
Члан 8
Право на добијање средстава подршке из Мјере 3, могу остварити корисници подршке који су у тренутку коначне исплате средстава подршке власници предмета инвестиције.
Право на добијање средстава подршке из Мјере 3 могу остварити и корисници подршке чија се инвестиција односи на набавку опреме, уређаја и машина у закупљеним објектима и/или на парцелама, под условом да је уговор о закупу закључен на период од најмање десет година од дана подношења захтјева за додјелу подршке.
Корисник средстава подршке у оквиру исте мјере може поднијети нови захтјев за додјелу подршке тек након доношења одлуке о исплати средстава подршке, одбијању или раскида уговора за претходно подржани пројекат.
Право на добијање подршке из средстава Мјере 3 могу остварити корисници чије инвестиције испуњавају ЕУ стандарде из области заштите животне средине, добробити животиња, јавног здравља и заштите и здравља на раду.
Ако постојећи капацитет прерађиивачког погона није у потпуности искоришћен, оправданост инвестиције у проширење капацитета прерађивачког погона доказује се бизнис планом.
Средства подршке из Мјере 3 намијењена за инвестиције у постројења и системе за производњу енергије из обновљивих извора, могу се користити ако капацитет система не прелази потребе за енергијом, а произведена енергија се користи за сопствене потребе.
Концепт „сопствене потрошње“ се провјерава у фази одобравања инвестиције.
Инвестиција се сматра прихватљивом када капацитет постројења за производњу електричне енергије које користи изворе обновљиве енергије не прелази 120% трогодишњег просјека потрошње за сопствене потребе подносиоца захтјева за подршку. У случају нових привредних друштава или у случају привредних друштава која су значајно промијенила обим свог пословања у посљедње три године, очекивану потрошњу, као и очекивано повећање потрошње енергије због нових инвестиција процјењује ИПАРД Агенција.
Ако корисник подршке више пута инвестира у обновљиве изворе енергије, IPARD Агенција узима у обзир постојећу производњу енергије корисника подршке приликом процјене нивоа сопствене потрошње.
Висина бесповратне подршке
Члан 9
Средства подршке за спровођење Мјере 3 могу се додијелити за инвестиције чија укупна вриједност прихватљивих трошкова износи од 30.000 € до 2.000.000 €.
Средства подршке за спровођење Мјере 3, додјељују се у висини до 50% вриједности одобрених прихватљивих трошкова.
Додатна средства подршке од 10% у односу на средства из става 2 овог члана могу се додијелити за дио прихватљивих/одобрених трошкова који се односи на на пречишћавање отпадних вода, инвестиције у продуктивну употребу отпадног материјала (циркуларна економија) и у обновљиве изворе енергије.
Максимални ниво подршке из става 1 овог члана за колективне инвестиције је кумулативно 70%.
Захтјев за додјелу подршке
Члан 10
Захтјев за додјелу подршке подноси се на Обрасцу 1 - Захтјев за додјелу подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“, који је саставни дио овог јавног позива.
Захтјев за додјелу подршке и потребна документација доставља се искључиво у затвореној коверти препорученом поштом, са назнаком имена и презимена, односно назива и адресе подносиоца захтјева и напоменом: Не отварати – Захтјев за додјелу подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“– Први јавни позив, на адресу Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања, ул. Московска 101, 81000 Подгорица.
Захтјев за додјелу подршке уз који није приложена обавезна документација: попуњен Образац 1 – Захтев за додјелу подршке, бизнис план, главни ревидовани пројекат у случају изградње/реконструкције, предрачуни за планиране трошкове, неће се разматрати.
У току трајања јавног позива исти подносилац захтјева може да поднесе само један захтјев за додјелу подршке.
Корисник подршке може приликом реализације инвестиције, затражи измјену уговора о подршци, ако дође до потребе за тим. Корисник може максимално затражити три измјене пројекта.
Потребна документација која се доставља уз захтјев за додјелу подршке
Члан 11
Уз захтјев за додјелу подршке подносилац захтјев дужан је да достави сву неопходну документацију прописану Прилогом 3 – Листа неопходне документације уз Захтјев за додјелу подршке, који је саставни дио овог јавног позива.
Документација која се доставља уз захтјев за додјелу подршке, а односи се на чињенице о којима се води службена евиденција не смије бити старија од три мјесеца од дана објављивања јавног позива.
У циљу утврђивања испуњености прописаних услова за добијање средстава подршке од подносиоца захтјева се може тражити достављање и додатне документације.
Рок за подношење захтјева
Члан 12
Захтјев за додјелу подршке подноси се у року од 27. јуна до 27. августа 2024. године.
Захтјеви поднијети прије или послије рока из става 1 овог члана, неће се разматрати.
Захтјев за исплату средстава подршке
Члан 13
Захтјев за исплату средстава подршке подноси се на Обрасцу 3 - Захтјев за исплату средстава подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“, који је саставни дио овог јавног позива.
Корисник средстава подршке може да поднесе захтјев за исплату средстава подршке у цјелости након завршетка инвестиције или захтјев за исплату подршке по фазама инвестиције које су дефинисане уговором, у року утврђеном уговором о додјели средстава подршке. Подносилац захтјева након потписивања уговора може поднијети захтјев за авансно плаћање у максималном износу до 50% одобрене подршке.
Подносилац захтјева може поднијети Захтјев за исплату средстава подршке једнократно након завршене цјелокупне инвестиције или фазно у највише три фазе.
Ако корисник за исти пројекат користи авансно и фазно плаћање, свака фаза исплате ће се пропорционално умањивати за исплаћени износ аванса.
Захтјев за исплату средстава подршке и потребна документација доставља се искључиво у затвореној коверти препорученом поштом или лично, са назнаком имена и презимена, односно назива и адресе подносиоца захтјева и напоменом: Не отварати – Захтјев за исплату средстава подршке за Мјеру 3 “Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“– Први јавни позив, на адресу Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања, ул. Московска 101, 81000 Подгорица.
Потребна документација која се доставља уз захтјев за исплату средстава подршке
Члан 14
Трошкови настали у циљу реализације инвестиције за које су приложени докази о плаћању морају бити реализовани до дана подношења Захтјева за исплату.
Уз захтјев за исплату средстава подршке, поред доказа прописаних уредбом, подносилац захтјева је дужан да достави и сву неопходну документацију прописану Прилогом 4 - Листа неопходне документације уз Захтјев за исплату средстава подршке, који је саставни дио овог јавног позива.
У циљу утврђивања испуњености прописаних услова за исплату средстава подршке од подносиоца захтјева се може тражити достављање и додатне документације.
Информације
Члан 15
Јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства“ објављује се у „Службеном листу Црне Горе“, у најмање једном дневном штампаном медију и на интернет страницама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде www.gov.me/mpsv и https://www.gov.me/ipard. Прилози овог јавног позива доступни су на поменутим интернет страницама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Информације у вези овог јавног позива доступне су и на контакт телефон Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – Директорат за плаћања: 020 672 006 или 067 205 790, као и контакт телефон Директората за рурални развој: 020 482 176 и 020 482 150.
Подносилац захтјева је дужан да чува копију цјелокупне документације достављене у циљу добијања подршке по овом јавном позиву и исту прикаже на захтјев службеника Директората за плаћања.
Број: 09-908/24-13616/1
Подгорица, 27. јун 2024. године
Генерални директор Директората за плаћања,
Марко Радоњић
Примјер попуњеног Бизнис плана и Захтјева за додјелу подршке можете прузети ОВДЈЕ.