Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Први састанак Оперативног тима за спровођење мјера за смањење загађења ваздуха у Сјеверној зони Црне Горе

Danas je u zgradi Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma organizovan prvi sastanak Operativnog tima za sprovođenje mjera za smanjenje zagađenja vazduha u Sjevernoj zoni Crne Gore.

Прекомјерно загађење ваздуха у Пљевљима, али и у цијелој Сјеверној зони квалитета ваздуха којој припадају и Андријевица, Беране, Бијело Поље, Гусиње, Колашин, Мојковац, Петњица, Плав, Пљевља, Плужине, Рожаје, Шавник и Жабљак је устаљена појава сваке зиме, с тим да се ове године суочавамо са екстремно повећаним концентрацијама због изузетно неповољних временских услова који погодују концентрацији загађења у приземном слоју атмосфере због температурних инверзија и магле у котлина.

С тим у вези, ради спровођења плана квалитета ваздуха за Сјеверну зону Црне Горе и давања препорука за унапрјеђење мјера које доприносе смањењу загађења ваздуха и негативнх утицаја на здравље људи и животну средину, Влада Црне Горе је средином фебруара донијела одлуку да се образује Оперативни тим за спровођење мјера за смањење загађења.

Оперативни тим чине представници: Министарства екологије, просторног планирња и урбанизма, Агенције за заштиту животне средине, Института за јавно здравље, Центра за екотоксиколошка испитивања, Завода за хидрометеорологију и сеизмологију, Управе за инспекцијске послове, Еко фонда, ЕПЦГ, Заједнице општина и НВО сектора.

Тим је формиран са задатком да допуни Нацрт Акционог плана за смањење загађења у Сјеверној зони квалитета ваздуха Црне Горе, прије почетка сезоне гријања 2023/2024.  Нацртом стратегије управљања квалитетом ваздуха за Сјеверну зону квалитета ваздуха предвиђене су три кључне мјере:

о          Спровођење пројекта Еколошке реконструкције ТЕ Пљевља (које је у току)

о          Унапређење гријања домаћинстава кроз смањену потрошњу угља, мокрог дрвета за огријев, употребу ефикаснијих уређаја за гријање, прелазак на еколошки прихватљива горива, повећање енергетске ефикасности стамбених објеката, увођење система централног гријања итд., чиме ће се смањити емисије суспендованих честица током сезоне гријања, кад је њихова концентрација знатно повећана.

о          Превентивне мјере везане за спречавање шумских пожара и строжа казнена политика у вези са забраном паљења отпада на отвореном, укључујући и пољопривредни отпад, чиме ће се смањити значајне емисије суспендованих честица и садржаја бензо(а)пирена у овим честицама и у периодима ван сезоне гријања.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?