- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Рад и запошљавање
Рад и запошљавање
Успостављање стратешког оквира за запошљавање - Национална стратегија запошљавања
Основни циљ политике запошљавања је остваривање раста запослености. Стратешки оквир за дефинисање политике запошљавања представља Национална стратегија запошљавања, која се утврђује кроз цјеловит приступ, пажљив избор приоритета и циљева за најмање четири године.
Стварање услова за повећање тражње за радом, подстицање запошљавања, боље и праведније радне услове, смањење незапослености, ефикасно функционисање тржишта рада, унапријеђење понуде рада и квалификација и промовисање једнаких могућности за све, су приоритети који у наредном периоду који треба да допринесу основном циљу политике запошљавање – повећању запослености.
Годишњим акционим плановима запошљавања се утврђују активности, надлежне институције за спровођење активности, индикатори успјеха, извори финансирања и друга питања од значаја за спровођење стратегије.
Права и обавезе незапосленог лица
Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености („Службени лист ЦГ“, број 24/19) уређени су послови у вези са запошљавањем, права и обавезе незапосленог лица, припрема за запошљавање и посредовање при запошљавању, активна политика запошљавања, поступак за остваривање права за вријеме незапослености, евиденције у области запошљавања и друга питања од значаја за повећање запослености и спрјечавање дугорочне незапослености у Црној Гори.
Незапослено лице
Незапосленим лицем сматра се лице од 15 до 67 година живота, које је црногорски држављанин, налази се на евиденцији Завода за запошљавање Црне Горе, способно или дјелимично способно за рад, које није засновало радни однос, активно тражи запослење и расположиво је за рад.
Незапосленим лицем сматра се и странац који испуњава наведене услове и који, у складу са посебним законом, има:
- дозволу за стални боравак;
- дозволу за привремени боравак за лице без држављанства;
- дозволу за привремени боравак до три године, у складу са чланом 220 Закона о странцима ("Службени лист ЦГ", бр. 12/18 и 3/19);
- дозволу за привремени боравак ради спајања породице са црногорским држављанином или са странцем који има дозволу за стални боравак;
- дозволу за привремени боравак из хуманитарних разлога;
- признат статус избјеглице или одобрену додатну заштиту;
- одобрен азил, супсидијарну заштиту или који тражи међународну заштиту, протеком рока од девет мјесеци од дана подношења захтјева за међународну заштиту.
Пријављивање у евиденцију незапослених лица
Незапослено лице се пријављује у евиденцију Завода за запошљавање према мјесту пребивалишта, односно боравка.
Докази за пријављивање у евиденцију незапослених лица прописани су Правилником о садржају, обрасцима и начину вођења евиденција у области запошљавања (“Службени лист ЦГ”, број 66/19). Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Незапослена лица која се налазе на евиденцији Завода за запошљавање Црне Горе могу остварити права за вријеме незапослености, користити услуге за тржиште рада и бити укључена у програме активне политике запошљавања, у складу са Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености („Службени лист ЦГ“, број 24/19)
Права незапослених лица
Незапослено лице има право на:
- новчану накнаду за вријеме незапослености;
- новчану помоћ и накнаду трошкова превоза за вријеме образовања и оспособљавања и укључивања у друге мјере усмјерене на повећање запослености, односно смањење незапослености;
- једнократну новчану помоћ и накнаду путних и селидбених трошкова, ако заснује радни однос на неодређено вријеме ван мјеста пребивалишта.
Новчана накнада
Право на новчану накнаду може остварити незапослено лице, у складу са Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености („Службени лист ЦГ“, број 24/19).
Право на новчану накнаду стиче осигураник којем је, у смислу посебног закона, престао радни однос без његове сагласности или кривице, и који у тренутку престанка радног односа има стаж осигурања од најмање девет мјесеци непрекидно или са прекидима у посљедњих 18 мјесеци.
Новчана накнада припада незапосленом лицу од првог дана по престанку радног односа, односно обављања предузетничке, професионалне или друге дјелатности као основног занимања, ако се пријави Заводу у року од 30 дана од дана престанка осигурања и у том року поднесе захтјев за новчану накнаду.
Новчана накнада припада незапосленом лицу у трајању од три мјесеца до 12 мјесеци, у зависности од оствареног стажа осигурања, а за незапослено лице које има више од 35 година стажа осигурања-до поновног запослења, односно до испуњавања услова у погледу старосне границе или стажа осигурања за остваривање права на старосну пензију, у складу са посебним законом.
Новчана накнада износи 120% од обрачунске вриједности коефицијента утврђене законом и другим прописом.
На износ новчане накнаде обрачунавају се доприноси за пензијско и инвалидско осигурање и здравствено осигурање, у складу са посебним законом.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Новчана помоћ и накнада трошкова превоза за вријеме образовања и оспособљавања и укључивања у друге мјере усмјерене на повећање запослености, односно смањење незапослености
Услови за остваривање права на новчану помоћ и накнаду трошкова превоза за вријеме образовања и оспособљавања и укључивања у друге мјере усмјерене на повећање запослености, односно смањење незапослености утврђени су Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености („Службени лист ЦГ“, број 24/19).
Незапослено лице које је Завод упутио на образовање, оспособљавање и у друге мјере усмјерене на повећање запослености, односно смањење незапослености, има право на новчану помоћ, у висини до 15% од просјечне мјесечне бруто зараде запослених у Црној Гори, остварене у претходној години, према подацима органа управе надлежног за послове статистике.
Незапослено лице које се упућује ван мјеста пребивалишта, односно боравка, има право на накнаду трошкова превоза за вријеме за које је упућен.
Висина трошкова превоза утврђује се у висини трошкова јавног превоза у друмском и жељезничком саобраћају.
Незапослено лице које је корисник новчане накнаде, током трајања образовања, оспособљавања и укључивања у друге мјере усмјерене на повећање запослености, односно смањење незапослености задржава право на новчану накнаду.
Начин остваривања права на новчану помоћ и накнаду трошкова превоза за вријеме образовања и оспособљавања и укључивања у друге мјере усмјерене на повећање запослености прописан је Правилником о начину остваривања новчане помоћи и накнаде трошкова превоза за незапослена лица (“Службени лист ЦГ”, број 58/19).
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Једнократна новчана помоћ и накнада путних и селидбених трошкова, ако незапослено лице заснује радни однос на неодређено вријеме ван мјеста пребивалишта
Право на једнократну новчану помоћ и накнаду путних и селидбених трошкова незапосленог лица које заснује радни однос на неодређено вријеме ван мјеста пребивалишта, незапослено лице остварује у складу са Правилником о остваривању права на једнократну новчану помоћ и накнаду путних и селидбених трошкова за незапослено лице (“Службени лист ЦГ”, број 21/20).
Наведено право може остварити незапослено лице које заснује радни однос на неодређено вријеме на територији Црне Горе, ван мјеста пребивалишта и које због запослења промијени пребивалиште.
Захтјев за остваривање права на једнократну новчану помоћ и накнаду путних и селидбених трошкова незапослено лице подноси Заводу за запошљавање Црне Горе, према мјесту пријављивања у евиденцију о незапосленим лицима, у року од 30 дана од дана заснивања радног односа.
Једнократна новчана помоћ износи 15% од просјечне мјесечне бруто зараде запослених у Црној Гори, остварене у претходној години, према подацима органа управе надлежног за послове статистике.
Накнада путних и селидбених трошкова износи 20% од просјечне мјесечне бруто зараде запослених у Црној Гори, остварене у претходној години, према подацима органа управе надлежног за послове статистике.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Обавезе незапосленог лица
Незапослено лице има обавезу да:
- активно тражи запослење;
- је расположиво за рад;
- са Заводом закључи индивидуални план запошљавања и извршава обавезе утврђене индивидуалним планом запошљавања;
- учествује у програмима активне политике запошљавања;
- прихвати понуђено запослење;
- обавијести Завод о свакој промјени која утиче на стицање или губљење права, односно обавеза по овом закону, а најкасније осам дана од дана настанка промјене.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Услуге за тржиште рада
Услуге за тржиште рада, које пружају Завод за запошљавање Црне Горе и агенције за запошљавање, су: припрема за запошљавање и посредовање при запошљавању.
Припрема за запошљавање обухвата:
- информисање о могућностима и условима запошљавања;
- савјетовање ради повећања запошљивости и запошљавања;
- професионалну оријентацију;
- профилисање незапослених лица;
- утврђивање индивидуалног плана запошљавања;
- радно-социјалну интеграцију.
Посредовање при запошљавању обухвата активности које обухватају пружање стручне помоћи у повезивању незапосленог лица, односно осталих тражилаца запослења и послодавца, ради заснивања радног односа, у складу са посебним законом.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Укључивање незапослених лица у програме активне политике запошљавања
Мјере активне политике запошљавања спроводе се кроз програме које доноси Управни одбор Завода.
Мјере активне политике запошљавања су:
- образовање и оспособљавање одраслих;
- подстицаји за запошљавање;
- директно отварање радних мјеста; и
- подстицаји за предузетништво.
У програме активне политике запошљавања укључују се незапослена лица.
Мјере активне политике запошљавања спроводи Завод за запошљавање.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Агенција за запошљавање
Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености (“Службени лист ЦГ”, број 24/19) прописано је да агенцију за запошљавање може основати физичко или правно лице.
Агенција за запошљавање може обављати послове у вези са запошљавањем у складу са наведеним законом уколико испуњава услове у погледу простора, кадра и опреме.
Правилником о условима у погледу простора, кадра и опреме за обављање послова у вези са запошљавањем у агенцији за запошљавање (“Службени лист ЦГ”, број 66/20) прописани су услови у погледу простора, кадра и опреме за обављање послова у вези са запошљавањем у агенцији за запошљавање, потребна документација за добијање дозволе за рад, као и вођење евиденције о пословима у вези са запошљавањем.
Агенција може обављати послове у вези са запошљавањем ако испуњава сљедеће услове:
- Простор: најмање двије радне просторије, од којих једна омогућава рад са групом од најмање осам лица, којима се пружају услуге за тржиште рада, у складу са Законом о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености, а друга за обављање административних послова и пријем странака, као и санитарни чвор;
- Кадар: најмање три запослена лица, од којих: једно лице са завршеним високим образовањем (ВИИ1 ниво квалификације образовања) и двије године радног искуства на пословима запошљавања; једно лице са завршеним високим образовањем (ВИИ1 ниво квалификације образовања)-факултетом из области друштвених наука-психологија и једном годином радног искуства на пословима у својој струци и једно лице са завршеним средњим општим или стручним образовањем (ИВ1 ниво квалификације образовања) и најмање једном годином радног искуства;
- Опрема: неопходну канцеларијску опрему за рад запослених и пријем странака, директан телефон/фаx и најмање два компјутера са интернет везом.
Орган државне управе надлежан за послове рада (Министарство) издаје агенцији која испуњава прописане услове дозволу за рад у року од 15 дана од дана подношења захтјева.
Уз захтјев за издавање дозволе за рад који оснивач агенције подноси Министарству прилаже се:
- акт о оснивању агенције;
- статут агенције;
- уговори о раду са запосленима;
- попис опреме којом располаже агенција;
- доказ о власништву пословног простора или уговор о закупу пословног простора, закључен на период од најмање три године;
- доказ о спроведеним мјерама заштите и здравља на раду;
- доказ о обављању послова у вези са запошљавањем.
Агенција може почети са радом након добијене дозволе за рад.
Агенција је дужна да Министарству економског развоја пријави сваку промјену која се односи на испуњеност услова у погледу простора, кадра и опреме, у року од 30 дана од дана настанка промјене.
Министарство економског развоја води регистар издатих дозвола за рад.
Министарство економског развоја одузима дозволу за рад агенцији, ако:
- престане да испуњава прописане услове у погледу простора, кадра и опреме;
- обавља послове у вези са запошљавањем супротно Закону и акту Министарства економског развоја.
Оснивач агенције коме је одузета дозвола за рад, у случају да обавља послове у вези са запошљавањем супротно Закону и акту Министарства економског развоја, не може поново основати агенцију у року од двије године од дана одузимања дозволе за рад.
Агенција води евиденцију о пословима у вези са запошљавањем, које обавља у складу са Законом и актом Министарства економског развоја.
О обављеним пословима агенција је дужна да Министарству економског развоја доставља статистичке податке полугодишње, у року од 30 дана након истека сваког полугодишта.
Стварање услова за веће запошљавање лица са инвалидитетом
Законом о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом (“Службени лист ЦГ”, бр. 49/08, 73/10, 39/11, 55/16) уређен је начин и поступак остваривања права на професионалну рехабилитацију лица са инвалидитетом, мјере и подстицаји за њихово запошљавање, начин финансирања и друга питања од значаја за професионалну рехабилитацију и запошљавање лица са инвалидитетом.
Лице са инвалидитетом
Лице са инвалидитетом, у смислу Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом, је лице са трајним посљедицама тјелесног, сензорног, менталног или душевног оштећења или болести, које се не могу отклонити лијечењем или медицинском рехабилитацијом, а које се суочава са социјалним и другим ограничењима, која су од утицаја на радну способност и могућност запошљавања, одржавања запослења и напредовања у њему и које нема могућности или има смањене могућности да се, под равноправним условима, укључи на тржиште рада.
Корисници права
Права утврђена Законом о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом остварује:
- лице којем је утврђен статус инвалида рада у смислу прописа о пензијском и инвалидском осигурању;
- лице ометено у развоју, које је разврстано у одређену категорију и степен ометености, у складу са посебним законом завршило образовање у специјалној школи;
- лице ометено у развоју, које је разврстано у одређену категорију и степен ометености у складу са посебним прописима, а завршило је редовно образовање;
- лице код којег је наступио инвалидитет, односно тјелесно оштећење у складу са прописима о борачко - инвалидској заштити;
- лице које је завршило образовање, уз прилагођено извођење образовног програма и пружање додатне стручне помоћи или посебном образовном, односно васпитном програму, у складу са посебним законом.
Лице које није остварило статус као што је случај са претходно наведеним лицима, остварује статус лица са инвалидитетом зависно од процента инвалидитета, у складу са Законом.
Кориснику права којем није утврђен проценат инвалидитета у смислу посебних прописа, проценат инвалидитета се утврђује, у складу са Законом.
Утврђивање процента инвалидитета, преостале радне способности и могућности запослења
О проценту инвалидитета, преосталој радној способности и могућности запослења лица са инвалидитетом у првом степену одлучује Завод за запошљавање Црне Горе, а у другом степену орган државне управе надлежан за послове рада и запошљавања (Министарство), на основу оцјене, налаза и мишљења првостепене, односно другостепене комисије за професионалну рехабилитацију.
Првостепену комисију образује Завод, а другостепену комисију Министарство.
Састав и начин рада наведених комисија прописан је Правилником о саставу и начину рада комисија за професионалну рехабилитацију (“Службени лист ЦГ”, бр. 51/17, 13/20, 27/21).
Критеријуми и услови за утврђивање процента инвалидитета, преостале радне способности и могућности запослења прописани су Правилником о критеријумима и условима за утврђивање процента инвалидитета, преостале радне способности и могућности запослења (“Службени лист ЦГ”, бр. 6/12, 46/14, 51/17, 25/21).
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Професионална рехабилитација
Професионална рехабилитација, у смислу Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом, обухвата следеће мјере и активности:
- савјетовање, подстицање и мотивисање лица са инвалидитетом на активно тражење запослења;
- утврђивање преостале радне способности;
- помоћ у прихватању властите инвалидности и упознавање са могућностима укључивања у оспособљавање и рад;
- помоћ приликом избора одговарајућих професионалних циљева;
- развијање социјалних спретности и вјештина;
- помоћ приликом тражења одговарајућег радног мјеста;
- анализа конкретног радног мјеста и радног окружења лица са инвалидитетом;
- израда плана прилагођавања радног мјеста и радног окружења за лице са инвалидитетом;
- израда плана потребне опреме и средстава за рад за лице са инвалидитетом на том радном мјесту;
- оспособљавање за рад на конкретном радном мјесту;
- праћење и стручна помоћ приликом оспособљавања и образовања;
- праћење лица са инвалидитетом на радном мјесту, након запослења;
- евалуација успјешности процеса рехабилитације за поједино лице са инвалидитетом;
- оцјењивање радних резултата запосленог лица са инвалидитетом.
Стандарди за спровођење мјера и активности професионалне рехабилитације прописани су Правилником о стандардима за спровођење мјера и активности професионалне рехабилитације (“Службени лист ЦГ”, број 57/11).
Поступак и услови за остваривање права на професионалну рехабилитацију
Поступак за остваривање права на професионалну рехабилитацију покреће се на захтјев лица са инвалидитетом, односно његовог законског заступника или пуномоћника код надлежне комисије.
Начин и услови остваривања права на професионалну рехабилитацију прописани су Правилником о начину и условима остваривања права на професионалну рехабилитацију ("Службени лист ЦГ", бр. 58/11, 46/14, 051/17, 25/21).
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Право послодавца на субвенције
Послодавац који запосли лице са инвалидитетом има право на субвенције, које се односе на:
- бесповратна средства за прилагођавање радног мјеста и услова рада за запошљавање лица са инвалидитетом;
- кредитна средства под повољним условима за куповину машина, опреме и алата потребног за запошљавање лица са инвалидитетом;
- учешће у финансирању личних трошкова асистента (помагача у раду) лица са инвалидитетом;
- субвенције зараде лица са инвалидитетом које запосли.
Право на субвенције има и лице са инвалидитетом које се самозапосли, које обавља самосталну дјелатност или оснује привредно друштво, које се запосли у породичном домаћинству и обавља пољопривредну дјелатност као једино, главно или допунско занимање.
Услови, критеријуми и поступак остваривања права на наведене субвенције прописани су Правилником о условима, критеријумима и поступку остваривања права на субвенције (“Службени лист ЦГ”, бр. 39/12, 46/14).
Право на субвенције послодавци остварују код Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање лица са инвалидитетом у Заводу за запошљавање Црне Горе.
Висина субвенција које се односе на: бесповратна средства за прилагођавање радног мјеста и услова рада за запошљавање лица са инвалидитетом; кредитна средства под повољним условима за куповину машина, опреме и алата потребног за запошљавање лица са инвалидитетом; учешће у финансирању личних трошкова асистента (помагача у раду) лица са инвалидитетом износи 100 % од оправданих трошкова, у складу са прописима којима се уређује државна помоћ.
Висина субвенције која се односи на субвенције зараде лица са инвалидитетом које запосли износи:
- 75 % од исплаћене бруто зараде за цијели период запослености, за послодавца који запосли лице са најмање 50% инвалидитета;
- за послодавца који запосли лице са инвалидитетом мањим од 50%, субвенција износи: у првој години 75%, у другој 60 %, у трећој и свакој наредној години 50% од исплаћене бруто зараде.
Захтјев за остваривање права на субвенцију зараде лица са инвалидитетом подноси се Фонду, у року од 45 дана од дана запошљавања лица са инвалидитетом.
Ако је захтјев поднесен у наведеном року, право на субвенцију тече од првог дана запослења лица са инвалидитетом.
Ако је захтјев поднесен након рока од 45 дана од дана запошљавања лица са инвалидитетом, право на субвенцију тече од дана подношења захтјева.
Незапослено лице са инвалидитетом, за вријеме трајања професионалне рехабилитације и укључивања у мјеру активне политике запошљавања, образовање и оспособљавање одраслих, има право на новчану помоћ на име трошкова за превоз, исхрану и сл., у висини од 15% од просјечне мјесечне зараде у Црној Гори.
Право на новчану помоћ за трошкове превоза припада пратиоцу лица са инвалидитетом, у висини од 50% од износа новчане помоћи.
Детаљније информације можете наћи на интернет страници Завода за запошљавање Црне Горе.
Професионалне квалификације
Законом о признавању професионалних квалификација за обављање регулисаних професија („Службени лист ЦГ“, број 56/18) уређује се признавање професионалних квалификација за обављање регулисаних професија у Црној Гори и на тај начин биће омогућено да се лица која су своје образовање стекла у иностранству запосле у Црној Гори под истим условима као и држављани Црне Горе. Закон ће се примјењивати даном уласка Црне Горе у ЕУ. Такође, примјеном овог закона биће обезбијеђено да регулисане професије држављана Црне Горе буду вредноване на јединственом тржишту Европске уније, чиме ће доћи до подстицања запошљавања, повећања мобилности на тржишту рада и развоја тржишта рада. Додатно, Закон омогућава осигурање квалитета у обављању професија које су од утицаја на здравље и безбједност грађана, као што су професије из области медицине, ветерине, грађевине, архитектуре итд.