Радна посјета министра рударства, нафте и гаса Адмира Шахмановића компанији Маљат Стоне АД у Даниловграду

Објављено: 18.10.2024. 12:24 Аутор: Министарство рударства, нафте и гаса

Министарство ће подржати све одрживе иницијативе у сектору производње и прераде АГ камена у Црној Гори

Министар рударства, нафте и гаса Адмир Шахмановић и државни секретар Дино Тутунџић обишли су  рудник и фабрику компаније Маљат Стоне АД у Даниловграду и разговарали са извршним директором Гораном Јеврићем, чланом Одбора директора Луком Гогићем, оперативном директорицом Јеленом Кољеншић и руководиоцима рудника и фабрике.

Маљат Стоне АД, бивши Мермер, је најстарије предузеће у Црној Гори које се бави обрадом мермера и ове године обиљежава значајан јубилеј 60 година постојања. Ријеч је о највећем предузећу у општини Даниловград, а ова посјета министра Шахмановић има два куриозитета: посјета у јубиларној години и по ријечима најистаријег радника и од скора пензионера Радосава Јовановића који је истакао да је ово прва посјета министра рударства овом руднику за 48 година његовог рада.

Радна посјета овој компанији је почела обиласком рудника Маљат у Спужу и разговором са руководиоцима рудника и радницима на терену, који су министру и сарадницима елаборирари најважније изазове у екслоатацији и значајном искуству истих у преко четири деценије рада у овом руднику.

Ова радна посјета и обилазак рудника је одлична прилика да се на лицу мјеста упознамо са технологијом експлоатације камена/мермера, условима рада запослених и драго ми је да сам разговарао са радницима у руднику и чујем њихова искуства, посебно важна и кроз призму будуће визије развоја сектора рударства којем ова Влада даје једну од приоритетних индистријских политика

истакао је министар Шахмановић на почетку посјете и обиласка рудника и додао да га изузетно радује сазнање о огромним ресурсима и капацитетима којима располаже рудник Маљат како по питању архитектонско-грађевинског (АГ) камена које је изузетно тражен производ на глобалном тржишту камена и који је до сада уграђен у преко 10.000 објеката у преко 50 земаља на 3 континента.

Маљат не само да има значајну историју, већ има и одрживу будућност и Влада треба да новим политикама подржи индустријку производњу.

Како је истакао извршни директор Маљат Стоне АД  Горан Јеврић најављена  реализација великих инфраструктруних пројеката на територији Главног града Подгорица, али и у другим дјеловима Црне Горе, у цјелости може бити снабдјевено са ТГ каменом из Маљата чиме ће се уједно водити и одржива политика заштите животне средине и конретна политика на принципима зелене економије.

Извршни директор Јеврић нагласио  је да компанија креира нову визију развоја, да се налази пред инвестиционим циклусом и да располаже са вриједним кадровским капацитетима и да има око 80 запослених, да се преко 50% производа искључиво пласира на престижно и веома захтјевно и избирљиво тржиште ЕУ, САД и Аустралије, а да је већи пласман могућ кроз реализацију планираних инвестиција којима ће се повећати оперативна спремност експлоатације у руднику, али и повећањем производног капацитета фабрике са садашњих око 300 м2/дан на 800-1.000 м2/дан што је темељна развојна визија компаније. Већински власник ове компаније која ове године обиљежава 60 година од оснивања је грађанин Републике Словеније Сашо Радиловић.

Након обиласка рудника, министар Шахмановић са сарадницима обишао је и фабрику и управну зграду компаније, разговарајући са запосленима у погону стекао увид у пословање компаније која располаже са вриједним запосленима који су предани својим обавезама, уз истицање да је ова компанија спремна у овом тренутку обучити и запослити десет нових радника како би се са успјехом реализовали уговорени послови и свакако реализовале и озбиљне најаве нових пројеката.

У том смислу су члан Одбора директора Лука Гогић и Оперативна директорица Јелена Кољеншић информисали министрима о изазовима овог сектора у смислу недостатка радне снаге и стручног кадра, изазовима нелојалне конкуренције указујући на потребу да се новим законским рјешењима ово питање ријеши на одржив начин у интересу државе Црне Горе.

Изузетно сам задовољан данашњом посјетом, отворили смо доста тема, али ово је одлична прилика да сагледамо проблеме, али и потенцијале и могућности развоја ове индустрије у наредном периоду, кроз један од најбољих примјера у индустрији прераде камена у Црној Гори, јер компанија Мермер из Даниловграда, како се раније звала, има традицију и у Црној Гори, али и на глобалном нивоу добро знану вриједност мермера. Колегама из Маљат Стоне АД сам потврдио став да је веома важно да наставимо дијалог на релацији Владе и привредних субјеката, како би пронашли и креирали подстицајне мјере за ову област. Црногорски камен/мермер је препознат као квалитетан и на захтјевном глобалном тржишту, те ће ресор којим управљам у наредном периоду  радити на креирању одрживих политика  како би се црногорски ресурси експлоатисали уз најбоље европске праксе када је у питању заштита животне средине и уз боље тржишно позиционирање производа и брендирање не само компанија, већ и Црна Горе и њених бизнис потенцијала.

У фокусу нашег рада свакако ће бити и нелојална конкуренција, што је питање  којим ћемо се интензивно позабавати, а посебно желим да апострофирам вриједност да се и у Црној Гори, попут земаља у ЕУ, институционално препозна вриједност свих ресурса којим располажемо, те да аутохтони црногорски производи, у конретном случају мермер на законит начин и у складу са стандардима ЕУ институционално подржи и жаштити, истакао је министар Шахмановић и додао

да подршка ресорног министарства овој компанији у индустрији прераде камена неће изостати честитајући, вриједном колективу и власницима значајан јубилеј 60 година постојања и рада.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?