- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Ракочевић: Министарство људских и мањинских права ...
Ракочевић: Министарство људских и мањинских права посвећено развоју политика које ће допринијети пуном спровођењу Конвенције за права особа са инвалидитетом
Јавна установа Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју „Бисери“ предстваља сервис социјалне и дјечије заштите, у оквиру којег се пружају услуге осмочасовне његе, помоћи, исхране, социјализације, радно окупационе терапије, заједно са стручним третманима потребним за што квалитетнији живот корисника у друштвеној заједници којој припадају.
Ирена Ракочевић вршитељка дужности генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом и Катарина Паљај начелница Службе за финансијске послове посјетиле су Дневни центар “Бисери” у Будви, гдје тренутно борави 20 корисника.
У центру се спроводи групни и индивидуални рад, у складу са индивидуалним програмом за сваку особу, прилагођеним њеним капацитетима и способностима. Рад Дневног центра усмјерен је на промовисање једнаких могућности дјеце и младих са сметњама у развоју и њихово учешће, са циљем стицања вјештина И развијања способности ради оспособљавања за самостални живот. одређене вјештине развоја у друштвеним активностима.
Ракочевић је истакла да је Министарство људских и мањинских права посвећено развоју политика које ће допринијети пуном спровођењу Конвенције за права особа са инвалидитетом, са фокусом на поштовања развијајућих капацитета дјеце са инвалидитетом и поштовања права те дјеце да очувају сопствени идентитет, како би се омогућило да дјеца с инвалидитетом/дјеца са сметњама у развоју и потпуности уживају сва људска права и основне слободе равноправно са другом дјецом.
Директорица Јавне установе Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју „Бисери Будва“, Миљана Радоман, дипл. дефектолог- специјални педагог, терапеут сензорне интеграције упознала је представнице министарства да се планира проширење услуга тако што ће се отворити и сектор за одрасла лица са инвалидитетом, односно сектор 27+., као и да су сва улагања од самог оснивања установе обезбијеђена искључиво од стране локалне самоуправе Будва, као и од великог броја донација од стране предузећа, локалних јавних установа и физичких лица, односно грађана општине Будва.
Похваљени су напори Министарства људских и мањинских права за унапрјеђење политика које се баве положајем и заштитом лица са инвалидитетом и исказано је очекивање да се све будуће одлуке одлуке и политике доносе и креирају у сарадњи са стручњацима из ове области, те да у свим радним групама укључе представници запослених установа које пружају услуге у оквиру социјалне и дјечје заштите како би планиране услуге биле одрживе и могуће за спровођење у пракси. Такође је указано на потребу побољшања статуса запослених који раде у установама социјалне и дјечје заштите како би били у могућности да обезбиједе потребан кадар и континуитет квалитетног пружања услуга.