- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Развој дигиталних мрежа нове генерације у Црној Го...
Развој дигиталних мрежа нове генерације у Црној Гори
У Подгорици је организована радионица - Развој дигиталних мрежа нове генерације у Црној Гори, која представља пројекат техничке помоћи за побољшање развоја широкопојасне инфраструктуре у Црној Гори.
Развој дигиталне инфраструктуре у земљама Западног Балкана у фокусу је економског инвестиционог плана Европске уније за регион. Због тога је ЕУ, у сарадњи са Европском инвестиционом банком (ЕИБ) финансирала пројекат за побољшање развоја широкопојасне инфраструктуре у Црној Гори, вриједан 550.000 еура, са циљем унапређења покривености територије инфраструктуром за фиксни интернет. Водећа међународна финансијска институција И потенцијални партнер за спровођење будућег пројекта је Европска банка за обнову И развоја (ЕБРД).
Министарство економског развоја је у јулу 2020.године започело рад на реализацији пројекта „Развој инфраструктуре за широкопојасни приступ интернету у Црној Гори″, који се налази на Јединственој листи приоритетних инфраструктурних пројеката Владе Црне Горе, у дијелу дигиталне инфраструктуре.
Циљ пројекта је да обезбиједи изградњу адекватне инфраструктуре за брз и сигуран приступ интернету свим домаћинствима, привредним субјектима, образовним институцијама и здравственим установама, а све у циљу подршке дигиталној трансформацији нашег друштва и економије.
У оквиру пројекта, урађена је Студија о процјени постојеће ситуације у Црној Гори и планова телекомуникационих опеартора за постављање инфраструктуре у наредне три године.
Резултати студије представљени су на радионици.
Ђорђе Бркуљан - Генерални директор Директората за дигиталну економију и технолошки развој је истакао да вјерује да ће се кроз развој широкопјасног приступа интернету смањити дигитални јаз, осигурати фиксни широкопојасни приступ интернету за образовне установе, болнице, јавне установе, општине и домац́инства, повец́ати пословне могуц́ности у свим привредним секторима и омогуц́ити друштвена укљученост свих учесника и заједница путем приступа информационо комуникационе технологије.
Поред наведеног, циљ ове радионице је био да информише различите заинтересоване стране, као што су телекомуникациони оператори, општине и други, али и да се чују њихови ставови, те добију повратне информације како би се омогућила ефикасна имплементација мрежа нове генерације.