- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Реаговање МПНКС поводом саопштења управе ФЦЈК обја...
Реаговање МПНКС поводом саопштења управе ФЦЈК објављеног на порталу „Аналитика”
Из Министарства просвјете, науке, културе и спорта више пута је истицан недвосмислен став поводом неопходне афирмације грађанских начела и мултивјерског склада црногорског друштва које вапи за помирењем. У том смислу, министарка Весна Братић је и данас, у скупштинском излагању, послала помиритељске поруке и категорично подржала културни рад и академско прегалаштво свих заједница Црне Горе. Истовремено, министарка се јасно одредила поводом погрешне, медијски исконструисане, атмосфере нетрпељивости и неосноване бојазни дијела јавности да би Факултет за црногорски језик и књижевност могао да буде укинут – она је, наиме, објаснила да су све обавезе према тој установи измирене, обећала да ће тако бити и убудуће, те подржала студенте увјеравањем да њихове студије неће бити прекинуте.
Међутим, умјесто да овакав наступ министарке Братић наиђе на одобравање, она је од стране Управе ФЦЈК оптужена за ширење лажи, безграничну мржњу и названа је издајником. Сходно томе, Министарство просвјете, науке, културе и спорта има обавезу да укаже на опасни карактер квалификација овог типа, посебно у атмосфери генерисања штетне, али, нажалост, очигледне колизије друштва. Намјерно екстремизовање амбијента у коме насилничко понашање на улицама гледамо све чешће, а насиље над новинарима постаје тужна свакодневица, и у коме, на крају, прва дама на челу ресора Просвјете, науке, културе и спорта мора да буде под сталном заштитом полиције, ваљда, све заједно, треба да нас опомене и подстакне на колективну одговорност. У таквој атмосфери, они који желе себе да представе жртвама дискриминације и нечије мржње, одабрали су да министарки Братић пошаљу поруку гдје се, између осталог, каже: „Спремно вас чекамо”! Читајући њихово данашње саопштење прије би се рекло да га је састављала управа неког кочијашког удружења неголи управа неке високошколске установе.
Ресор задужен за хуманистичке категорије, које треба да баштине и афирмишу васпитање, честитост, лијепо понашање, образовање, културу, свијест о важности инклузије и остале највише домете модерног друштва, неће улазити у личне антагонизме ни са једном заједницом, али наша морална дужност је да укажемо на проблеме који могу да се тичу сваког појединца и да их предочимо одговорним институцијама.
У саопштењу Управе су поменути и примјери спорног издаваштва ФЦЈК, иако је јасно да, у министаркином излагању, није постојала намјера да се денунцира било који аутор, већ да се разјасни непажљива и, у најмању руку, несувисла селекција издавачког програма. Тек један примјер такве небриге, која је правдана жељом да се очува црногорски идентитет, може да буде едиција „Нова луча” у којој се каже да представља избор из новије црногорске књижевности, а у којој су штампана дјела Басрија Чаприћија (писао албанским језиком), Жарка Лаушевића, Миодрага Вуковића и Биљане Јовановић (писали српским/српскохрватским) и Воја Шиндолића (писао хрватским језиком). Људи из струке би морали да познају књижевно-теоријски факат да аутор припада литератури народа на чијем језику пише, другим ријечима, иако су неки од ових аутора рођени у Црној Гори, то не значи да припадају црногорској књижевности, на исти начин на који Франц Кафка не припада чешкој, или Ками алжирској. Дакле, једно је жеља да се сачува идентитет, а друго оно што би се могло назвати крађом туђе културне баштине, а овакви примјери су бројни.
Када је у питању дио навода из саопшења око достављања финансијског плана и извјештаја ФЦЈК, подсјећамо да је исти у обавези да финансијске планове и извјештаје доставља Министарству просвјете, у складу са чланом 70 Статута ФЦЈК, који, могуће, нису помно и детаљно проучили, па су исти слали Министарству које није надлежно за то. Наиме, према подацима којима располаже Министарство просвјете, науке, културе и спорта, ФЦЈК није доставио ресорном Министарству Финансијски план за 2021. годину, као ни Финансијски извјештај за 2020. годину, а то није урадио ни претходних година. Надаље, чињеница да је ФЦЈК једина установа високог образовања која се финансира ван система Универзитета Црне Горе, довољно говори о привилегованом положају који овај Факултет има у односу на све друге факултете који функционишу у оквиру Универзитета Црне Горе. Међутим, тој и таквој управи ни то није довољно, него би хтјели да обманама и манипулацијама обезбиједе и јавну подршку за самовољно и незаконито пословање, јер у противном, да није тако, не би макар кршили сопствени статут. Значајно је напоменути и чињеницу да су ФЦЈК у другој половини 2020. године, на основу два закључка Владе, поред редовних буџетских средстава за 2020. годину, преусмјерена средства у износу од 45000 еура, на позиције остале услуге, што је крајње упитно ако имамо у виду да је 2020. година била ковид-година, у којој су активности биле значајно смањене.
На крају, још једном подсјећамо да су сва средства и обавезе према Факултету за црногорски језик и књижевност исплаћене, као што ће бити исплаћене и за март мјесец (који је још увијек у току), тако да према овој високошколској институцији, очигледно, највише угроженој од своје управе, не постоје никаква дуговања.
Развијање демократских капацитета, културе дијалога и толеранција остају неприкосновене вриједности којима тежимо, без обзира на беспризорне нападе, лажи и инсинуације управе ФЦЈК, које у дужем временском периоду пласира поменута управа, без трунке професионалне, а камоли друштвене и моралне одговорности.