Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: МВП ради свој посао, Нон-папер документ је објективан

Објављено: 21.09.2021. 16:45 Аутор: МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА ЦРНЕ ГОРЕ

У дневном листу Побједа данас је на насловној страници објављен опширан текст о Нон- папер документу Министарства вањских послова, у коме је аутор покушао представити овај начин дипломатске комуникације као упитан, а његов садржај као скандалозан. Недуго потом, огласио и Андрија Николић, посланик опозиционе ДПС рекавши да је министар Радуловић "грубо злоупотријебио службени положај упућујући инструкцију нашим амбасадама“, као да је давање инструкције утемељене на чињеницама и слање нон папер-а дипломатско-конзуларним представништвима, нешто што није посао министра и Министарства.

Ипак, истина је да је злоупотребом службеног документа, јасно показана лоша намјера, коју прати бомбастичан наслов и најава предлога за покретање интерпелације и разрјешење министра.

Да, у овом случају заиста можемо говорити о срозавању угледа, али нагласићу - угледа професионалне етике због објављивања интерног документа и крајње непримјереног тумачења рада државног органа.

Постоји основана сумња да је овим чином прекршен члан 112 Закона о вањским пословима, став 1, тачке 3 (давање података неовлашћеним лицима), што представља тежу повреду службене дужности. Разумијевајући уређивачку политику појединих медија и слободу изражавања, желим још једном да укажем на неприхватљиво објављивање службене преписке са потписом, чији год он био, и у овом случају тумачења на малициозан начин. Будући да је мој циљ да радим на професионализацији дипломатске мреже, напомињем да то значи да се надлежне институције већ баве и овим случајем, у коме је неко грубо покушао да наруши углед ове професије и институције.

Конкретно, у овом Нон-паперу представљен је фактицитет, дато је објашњење онога како су се ствари одвијале на основу доступних информација. Информисање, требало би да знате, јесте посао МВП и то је учињено без икакве политичке обојености. Због тога са гнушањем одбацујем наводе да је документ МВП „кривотворио информације“.

Наглашавам да је професионално поступање полиције потврђено и од стране међународних партнера и да су црногорски грађани својим очима видјели суздржаност полиције која је ишла до крајњих граница избјегавајући да учини било шта што би угрозило мир, а обезбјеђујући поштовање темељних права. Подсјећам, 30 сати у којима је полиција мирно стајала и чувала нашу земљу једноставно су факат, без обзира на различита тумачења отпочињања и завршетка акције.

Овдје се користе и крајње непримјерени изливи попут: „манипулисање датумима, брутална неситина и лаж, банално спиновање итд“, те оптужује МВП да је имало намјеру да пред ЕУ и САД са осталим партијама опозиције криминализује Ђукановића и ДПС. Још једном напомињем да је извјештај послат нашој ДКП мрежи базиран на чињеницама, а о томе како се факти доживљавају, ствар је личне перцепције.

Свакако, ово није први нити посљедњи Нон-папер који Министарство вањских послова шаље дипломатско-конзуларним представништвима. У овом тренутку, желимо да обавијестимо јавност и подсјетимо актере који су револтирани овим документом, да је МВП и у претходним мандатима Владе слало Нон-пајпер документа поводом разних догађаја и домћих тема, од дешавања у Будви 2019 до литија, па поједини медији и њихови новинари нису објављивали службену преписку, у тежњи да открију нове димензије „истраживачког новинарства“. Већ напротив - новинарски текстови подржавалаца прошле Владе, политички пристрасних, чак су служили као политички наратив и смјернице за разговоре нашим ДКП-има.

У свјетлу некадашњих инструкција са којима смо у МВП итекако упознати, а које нису биле малобројне, на мјесту господина Николића не бих пуно полемисао о објективности и не бих усмјеравао дискусију у том правцу. Зарад њега и зарад приче о достојности.

Коначно, како се термин „нон папер“ већ прилично користи у нашој јавности, зар није познато и то да није ријеч о службеном, већ да је то „неслужбени дипломатски документ“, који дакле има неформални карактер. У овом случају, то је било у правцу предочавања догађаја међународној јавности с фактографског аспекта.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?