Реаговање на наводе члана Предсједништва СДП-а Мирка Станића

Објављено: 29.05.2024. 12:31 Аутор: МЕИР


Прво да подцртам оно што је јасно читавој црногорској јавности – нигдје и никада нијесам рекао да се Црна Гора одриче накнаде за потопљено земљиште Општини Никшић за претходних 30 година! То немам право, нити бих икада пристао на такав договор. Оно што је договорено у Требињу је да се исплаћује накнада за текући и  будући период, што не поништава дуговања у претходном периоду! Или је можда требало да, као политички манипулатори који су се јавили да на бази неистина критикују овај потез, оставимо Општину Никшић без прихода и нареднх 30 година, као што су то они урадили а онда да пребацујемо одговорност на неке будуће генерације за салдо од нула еура!

Црногорска јавност је изненађења ставовима Мирка Станића, члана Социјадемократске партије, да је постизање договора о исплати накнаде за потопљено земљиште Општини Никшић штетно за Црну Гору, јер се накнада није исплаћивала 30 година. Оно што црногорску јавност збуњује је како је 600.000 еура мање од нула еура колико је Општина Никшић приходовала у деценијама у којој је СДП био на власти? Јер велики дио од 30 година колико се није исплаћивала накнада Општини Никшић СДП је био у коалицији са ДПС-ом и вршио власт на више нивоа, а њихов тадашњи истакнути члан покривао функцију потпредсједника Владе за финансије и економију, у чијем ресору је била и енергетика, а други још истакнутији функцију предсједник Скупштине Црне Горе.  Како су радили по овом питању у извршној и законодавној власти, показује и чињеница да је Црна Гора оштећена за, како они кажу, стотине милиона еура!

Станић покушава да пребаци одговорност за нечињење СДП-а у деценијама када су они вршили власт, а питање Билећког језера није мрднуло са мртве тачке, на новоформирано Министарство енергетике, које је за свега седам мјесеци успјело да покрене ово питање, уђе у преговоре, обезбиједи надокнаду и постави добру основу за наставак разговора у веома сложеном процесу који се није ријешио више деценија, од којих је значајан дио покриваала и владавина СДП-а. Дакле, ако је неко одговоран за штету коју је Црна Гора претрпила нерјешавањем овог питања претходних 30 година, то не може никако бити Министарство енергетике и рударства, већ они који су заузимали значајне функције у претходним Владама, а нијесу се бавили овим питањем.  За Министарство енергетике и рударства, Владу Црне Горе и државу би данас позиција била много лагоднија да је ово питање ријешено у било ком моменту у претходних 30 година и да су „експерти“ попут Станића и осталих „критичара“ искористили своје позиције у власти и знање које данас демонстрирају, да затворе овај проблем и на тај начин омогуће Црној Гори приходе стотина милиона еура, за које тврде да је држава оштећена и то у периоду у којем су они вршили власт. Остаје питање да ли су одговорни они који су креирали проблем и нијесу ништа радили да га ријеше, и тако, по сопственом признању оштетили државу?  Да ли ће Станић и његове партијске колеге и коалициони партнери који су деценијама заузимали фотеље, а својим нечињењем оштетили државу за, како сами кажу, стотине милиона еура?  

Питање накнаде за потопљено земљиште је само први корак у изузетно компликованом процесу који се, нажалост, није ријешио више од пола вијека. Због тога морамо ићи у више праваца, који су међусобно повезани, а захтијевају укључивање три државе, више институција, различитих ресора, управа, државних предузећа...   Претходне владе у којима је у значајном периоду учествовао и СДП нијесу успјеле чак ни овај почетни корак, накнаду за потопљено земљиште, да ријеше, а оставили су и недефинисану подјелу водног потенцијала, неријешено питање удјела Црне Горе у енергији произведеној у постојећим акумулација, концесиону накнаду... Ова Влада неће дозволити да се штета настала у претходних 30 година остави будућим генерацијама, као што је то оставио СДП.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?