Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализована међународна конференција на тему Особе са инвалидитетом једнаке и сигурне у хитним- ванредним ситуацијама

Објављено: 19.12.2022. 13:35 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У организацији Директората за заштиту и спашавање МУП-а, 13. и 14. децембра 2022. године, у Подгорици, одржана је међународна конференција на тему  Једнаке и сигурне у хитним-ванредним ситуацијама ОСИ. Конференција је реализована у оквиру пројекта СЕЕ МЕ – Једнаки и сигурни у ванредним ситуацијама (Сафе анд Еqуал ин ЕМЕргенциес), који се спроводи у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту.

У пажљиво одабраним темама и изванредно презентираним садржајима учесници су  анализирали компаративна искуства, научене лекције и домете у овој области. Констатовано је да је ово проблематика која нема адекватан третман у  државама региона, али охрабрују бројне иницијативе које показују да се постојеће стање мијења на боље. Отворена су бројна питања која су суштински вазна за особама са инвалидитетом – ОСИ када им треба помоћи у акцијама заштите и спашавања. Такође, драгоцјен материјал који је презентован на овој конференцији послужиће као основа у конципирању и изради будућих протокола за поступање са особама са инвалидитетом  у хитним  или кризним ситуацијама.

Током конференције могле су се чути одређене препоруке представника земаља ЕУ, у којима постоји одређени помак у овој проблематици, које би требало да доведу до бољег положаја ОСИ у систему заштите и спашавања и квалитетније припремљености ради благовременог и ефикасног поступања са особама са инвалидитетом у случају елементарних непогода, већих и других несрећа.

Учесници конференције су током дводневног рада закључили да треба урадити регистар особа са инвалидитетом у Црној Гори, као предуслов организованог и институционалног приступа рјешавању питања адекватног поступања са ОСИ у случају елементарних непогода и других несрећа; укључити ОСИ у израду планске документације из области заштите и спашавања; израдити смјернице за поступање са ОСИ у ванредним ситуацијама; креирати процедуре за реаговање у случајевима када је потребно пружити помоћ ОСИ; унаприједити законодавни оквир који треба да доведе до јачања институционалних и кадровских капацитета што ће омогућити да ОСИ имају адекватан третман у систему заштите и спашавања; организовати обуке ОСИ и спасилаца у вези са поступањем у ванредним ситуацијама и јачати и интензивирати међусекторску сарадњу да би све ОСИ којима је потребна помоћ биле адекватно третиране.

На међународној конференцији учествовали су представници Конзорцијума пројекта из Директората за цивилну заштиту Министарства унутрашњих послова Републике Хрватске (координатор пројекта), Директората за заштиту и спашавање МУП-а Црне Горе и Управе за заштиту и спашавање Републике Словеније, као и представници релевантних институција, оперативних јединица за заштиту и спашавање и удружења особа са инвалидитетом из Црне Горе, Хрватске, Словеније и Пољске. Такође, конференцији су онлајн присуствовали представница Европске комисије – Генералног директората за европску цивилну заштиту и активности хуманиране помоћи (ДГ ЕЦХО) и представник Ватрогасне службе из Италије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?