Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализована вјежба командног мјеста на тему реаговања у случају поплава у Рожајама

Објављено: 11.07.2022. 10:03 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Вјежба командног мјеста на тему реаговања у случају поплава спроведена је 7. и 8. јула 2022. године у Рожајама и окупила је чланове рожајског Општинског тима за заштиту и спашавање, представнике Директората за заштиту и спашавање МУП-а, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управе за воде и Завода за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе.

Током дводневне вјежбе тестиране су процедуре координирања и руковођења заштитом и спашавањем у случају поплава на локалном и националном нивоу, увјежбаване мјере и активности из општинског и националног плана за заштиту и спашавање од поплава и начини комуникације између надлежних субјеката система заштите и спашавања, са посебним фокусом на систем раног упозоравања.

Вјежба је реализована у оквиру Вишекорисничког ИПА програма који се односи на заштиту од поплава и управљање ризиком од шумских пожара – ИПА ФФ. Циљ овог програма је јачање регионалне сарадње и размјена најбољих пракси из области заштите од поплава и шумских пожара, подршка у усклађивању националног законодавства са правном тековином ЕУ и помоћ у достизању стандарда и пракси ЕУ у области заштите и спашавања.

За спровођење вјежбе командног мјеста били су задужени Одсјек за цивилну заштиту Републике Италије (ДПЦ), италијанска истраживачка фондација за праћење стања животне средине (ЦИМА Ресеарцх Фоундатион) и службеници Директората за заштиту и спашавање МУП-а.

Програм је почео са реализацијом 15. новембра 2020. године и траје 36 мјесеци, а Црна Гора је корисница програма заједно са осталим земљама Западног Балкана и Турском. Конзорцијум који имплементира програм чине: Одсјек за цивилну заштиту Републике Италије (ДПЦ) – водећи партнер, Управа Републике Словеније за цивилну заштиту и хуманитарну помоћ (УРСЗР), шведска Агенција за ванредне ситуације (МСБ), Генерални инспекторат за ванредне ситуације МУП-а Румуније (ИГСУ), Ватрогасно-спасилачка бригада Моравско-шлеског региона (ФРБ-МСР), АПЕЛЛ Национални центар за управљање катастрофама из Румуније и италијанска истраживачка фондација за праћење стања животне средине (ЦИМА Ресеарцх Фоундатион).

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?