- Влада Црне Горе
Министарство правде Рецимо НЕ дискриминацији особама оштећеног вида
Рецимо НЕ дискриминацији особама оштећеног вида
Без приступа информацијама и комуникацијама, слобода мишљења и изражавања и многа друга основна права и слободе особа с инвалидитетом могу бити значајно нарушена и ограничена, сопштила је в.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнанскот лица са инвалидитетом, Александра Поповић на завршној конференцији „Рецимо не дискриминацији у приступу информацијама особама оштећеног вида“ одржаној у Бару.
Она је на самом почетку похвалила резултате пројекта, у реализацији Организације слијепих за Бар и Улцињ” и подсјетила да је исти подржан од стране Министарства правде, људских и мањинских права Црне Горе у 2020 години.
Према њеним ријечима, особе са оштећењем вида суочавају се са баријерама када покушавају да приступе информацијама и комуникацијама, јер оне не постоје у лако разумљивим форматима, па је из тог разлога важно да информације и комуникације буду доступне у лако читљивим форматима.
Организација слијепих за Бар и Улцињ путем издавања аудио часописа “Право на ријеч“ обезбјеђује равноправан приступ лицима са инвалидитетом у области приступа информацијама и комуникацијама.
„Изадавање и дистрибуирање овог часописа који је финансиран овим пројектом, представља најефикаснији и најбољи начин да се овај облик дискриминације елиминише и обезбиједи право на једнакост свим особама које не читају конвенционално штампане материјале на црном тиску и нису им приступачне информације у електронским и штампаним медијима“ казала је Поповић.
Такође, она је упознала учеснике конференције да је у припреми нова Стратегија за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости 2022-2027, која ће бити усклађена са Европском стратегијом за зашиту лица са инвалидиетом 2020-2030 и Законом о Забрани дискриминације.
Координатор пројекта Веселин Јокетић представио је резултате пројекта и казао да ће овим доприњенти да особе са ошећеним видом у наредном периоду имају што приступачније информације у медијима.
Министарство правде, људских и мањинских права ће и ове године када је у питању заштита и једнакости лица са инвалидитетом за пројекте, невладиним организацијама расподјелити више од 388.000 еура.
На крају конференције, Поповић је истакла да се нове технологије могу користити за подстицање пуног и равноправног учешћа лица са инвалидитетом у друштву, али само уколико су оне дизајниране и направљене на начин који гарантује њихову приступачност, која је предуслов за самосталан живот и пуно и равноправно учешће лица са инвалидитетом у друштву.