- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Реформе као ослонац: План раста може да учини Запа...
Реформе као ослонац: План раста може да учини Западни Балкан отпорнијим и ближим ЕУ
Реформе и регионална сарадња могу постати мотор одрживог економског раста и снажније интеграције Западног Балкана у Јединствено тржиште ЕУ. Стручњаци и доносиоци одлука сагласни су да је План раста прилика коју регион мора искористити стратешки и храбро, кроз модернизацију, јачање правне сигурности и привлачење одговорних инвестиција. Ово је оцијењено на панелу „Одржива будућност Западног Балкана: Реформа политика и тржишта за дугорочни раст“, који је одржан у оквиру овогодишњег ЕСГ Адриа Самита у Тивту. Панел је организовао ГИЗ РегиоТраде програм, који финансира Њемачко савезно министарство за економску сарадњу и развој, у сарадњи са Министарством европских послова Црне Горе.
Панел је окупио високе представнике институција, међународних организација и стручњаке из области европских интеграција и одрживог развоја, с циљем да заједнички адресирају изазове и потенцијале за убрзани и одрживи економски развој региона у контексту европских интеграција.
Маида Горчевић, министарка европских послова Црне Горе, поручила је да План раста представља кључни инструмент за убрзање реформи и интеграцију Црне Горе у јединствено тржиште ЕУ.
„Наш фокус је на модернизацији инфраструктуре, дигиталној трансформацији и јачању владавине права – све то како би Црна Гора постала конкурентна, одржива економија и поуздан партнер у ЕУ. Кроз План раста не градимо само усклађеност са европским стандардима, већ стварамо темеље за дугорочни економски развој и јачу регионалну сарадњу.“
Она је нагласила да је ефикасно коришћење спољне финансијске подршке могуће само уз изградњу јаких институција, транспарентност и јасне, мјерљиве резултате: „Наш циљ није краткорочна помоћ, већ трајне, структурне промјене које ће донијети бенефите будућим генерацијама.“
Валентина Суперти, директорица за Западни Балкан и источно сусједство у Генералном директорату за сусједство и преговоре о проширењу у Европској комисији је истакла да је План раста за Западни Балкан конкретан израз европске посвећености убрзању интеграције региона кроз реформе које доносе опипљиве користи грађанима.
„У фокусу је дубље укључивање у Јединствено тржиште ЕУ – уз јасно дефинисане критеријуме, али и реалну подршку. За успјех је кључно да земље региона препознају ову прилику као катализатор реформи у области владавине права, дигиталне и зелене транзиције, као и јачања пословног окружења. Европска комисија остаје партнер региону – не само као донатор, већ и као савезник у стварању отпорнијег, конкурентнијег и интегрисаног економског простора“, оцијенила је она.
Др. Тања Бошковић, менаџерка програма у ГИЗ-у, истакла је да Западни Балкан има капацитет и знање да одговори на сложене изазове савременог доба, али да је за то неопходно водити храбре и одговорне политике, те искористити прилике које пружа дубља интеграција са европским тржиштем и снажније регионално повезивање – кроз оквир Плана раста.
„Овај панел је пружио вриједну прилику да отворено разговарамо о томе како реформски процеси могу бити преточени у конкретне механизме који подстичу одрживи развој, јачају правну сигурност и отварају простор за озбиљна улагања. Развој региона није само питање европских интеграција – то је процес изградње транспарентног, отпорног и конкурентног економског простора који доноси конкретне користи свим грађанима,“ поручила је Бошковић.
Ана Станич, оснивачица, Е&А Лаw, Лондон објаснила је значај ефикасног рјешавања спорова за обезбјеђивање економског раста и просперитета у региону. “Иако је трговинска арбитража кључни механизам за рјешавање прекограничних спорова, у региону се не користи у мјери у којој би требало. Споразуми о инвестицијама које су земље Западног Балкана потписале са државама чланицама ЕУ и шире, могу играти важну улогу јер јачају повјерење инвеститора, обезбјеђујући арбитражу као механизам за рјешавање спорова између страних инвеститора и државе домаћина. Они су дио регулаторног оквира за инвестирање, у чијем су средишту правна сигурност и владавина права”, објаснила је.
Никола Ксавиереф, истраживач и пројект менаџер у Њемачком савјету за спољне послове (ДГАФ) је оцијенио да је једна земља сувише мала да би имала значајан утицај, због чега је неопходно удруживање и усклађивање напора ради боље координације политика и искоришћавања потенцијала региона од 18 милиона људи за привлачење великих инвестиција.
Он је додао да тхинк танкови могу дати допринос проширењу ЕУ и имплементацији Плана раста тако што ће објаснити користи које тај процес доноси за обје стране. Такође, могу створити простор за дијалог између ЕУ, земаља чланица и земаља кандидата. “На крају, неопходно је искористити потенцијал Плана раста ЕУ, јер он у себи садржи и реформске вриједности – што га чини ријетким примјером трансакционизма који носи вриједносну димензију”, закључио је Ксавиереф.
Данашња дискусија је понудила конкретне увиде у то како се План раста за Западни Балкан може стратешки искористити за убрзање реформи, јачање регионалне сарадње, унапрјеђење пословног амбијента и пуну интеграцију у Јединствено тржиште ЕУ. Посебан фокус био је на реформама које доприносе привлачењу одрживих инвестиција и јачању правне сигурности кроз унапрјеђење механизама за рјешавање спорова. Панелисти су истакли важност регионалног приступа, увезаности тржишта и кредибилних политика које воде ка стабилнијем и конкурентнијем региону – спремном за пуноправно чланство у Европској унији.
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА
ГИЗ РЕГИОТРАДЕ ПРОГРАМ