Реформе које Црна Гора спроводи у оквиру европских интеграција доносе конкретне бенефите за грађане и предузетнике

Објављено: 31.12.2024. 12:51 Аутор: Министарство финансија

Реформе које Црна Гора спроводи у оквиру европских интеграција доносе конкретне бенефите за грађане и предузетнике, те поред унапрјеђења дигиталних услуга, јачања пословног амбијента и повећања конкурентности, грађани могу очекивати боље услуге и квалитетнији живот, оцијениле су шефица Кластера 3 Бојана Бошковић, шефица радне групе за поглавље 10 Ружица Мишковић и шефица радне групе за поглавље 20 Маја Јокановић гостујући у јутарњем пограму РТЦГ.

Бојана Бошковић, шефица Кластера 3, је говорећи о значају конкурентности и инклузивности, објаснила да су конкурентност и инклузивност комплементарни процеси.

„Конкурентнија економија значи шири обим производа и услуга, што омогућава бољу интеграцију угрожених група у друштво. Такође, успјешнија економија осигурава веће приходе државног буџета, што директно доприноси унапређењу социјалних услуга и повећању инклузивности“, нагласила је Бошковић.

Кластер 3, како је истакла, тренутно је најуспјешнији кластер у преговорима, са четири привремено затворена поглавља.

“Један од кључних разлога за тај успјех је чињеница да су све шефице радних група у овом кластеру жене“, нагласила је Бошковић.

Црна Гора је 16. децембра, на међувладиној конференцији у Бриселу, затворила три преговарачка поглавља у процесу приступања Европској унији, чиме је направљен значајан искорак ка пуноправном чланству. Бошковић, Мишковић и Јокановић су говориле о кључним реформама, досадашњим резултатима и плановима за даљи напредак Црне Горе на путу ка ЕУ.

Осврћући се на кључне стратешке документе и законе који су усвојени у овој области, шефица радне групе за поглавље 10 - Информатичко друштво и медији, Ружица Мишковић истакла је да је усвојен низ докумената не само у циљу испуњења завршних мјерила које је ЕУ поставила већ у циљу унапрјеђења платформе јавне управе и квалитета живота грађана.

„Усвојили смо Стратегију дигиталне трансформације, Стратегију сајбер безбједности, Стратегију за 5G, а израђен је и Национални план развоја мрежа за широкопојасни приступ интернету. Усвојили смо и прву Медијску стратегију у Црној Гори. Све ове мјере усмјерене су на унапређење платформе јавне управе и осигурања квалитетнијег живота грађана“, рекла је Мишковић.

Она је истакла и значај Закона о електронској управи, појашњавајући да је имплементација овог закона кључна за елиминисање административних баријера и олакшавање приступа јавним услугама, чиме се не само штеди вријеме, већ и значајно унапређује свакодневни живот грађана.

Када је ријеч о индустријској политици и предузетништву, шефица радне групе за поглавље 20 - Предузетништво и индустријска политика, Маја Јокановић, нагласила је важност усвајања нове Индустријске политике Црне Горе за период 2024–2028. године.

„Нова индустријска политика постављена је на четири кључна стратешка циља: унапрјеђење амбијента за зелену и дигиталну транзицију, подстицање инвестиција и модела финансирања за дугорочну конкурентност индустрије, подстицање иновација на принципима паметног и одрживог развоја индустрије, као и усклађивање и унапрјеђење приступа ширем тржишту Европске уније и јачање регионалне економске сарадње“, казала је она.

Говорећи о бенефитима за предузетнике и микро, мала и средња предузећа, она је указала да је додатно и усвајањем Стратегије развоја малих и средњих предузећа и Стратегије женског предузетништва унапријеђен амбијент за њихово пословање, а уз законодавно рјешење кроз Закон о роковима измирења новчаних обавеза, омогућен лакши приступ финансијама и елиминисање кашњења у комерцијалним трансакцијама.


Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?