- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Регионални Цхалленге Фонд као механизам за унапређ...
Регионални Цхалленге Фонд као механизам за унапређење запошљивости младих и јачања конкурентности компанија на Западном Балкану
Државна секретарка у Министарству економског развоја Милена Липовина-Божовић говорила је на националној конференцији коју је организовала Јединица за управљање Фондом у сарадњи са Привредном комором Црне Горе и Коморским инвестиционим форумом Западног Балкана.
Повод одржавања конференције је објављивање првог позива за подношење Изјава о заинтересованости за Ррегионални Цхалленге Фонд. Овај фонд је први финансијски механизам ове врсте чији је циљ да унаприједи запошљивост младих и ојача конкурентност компанија на Западном Балкану.
Милена Липовина-Божовић казала је да су евидентни проблеми висок степен незапослености младих, неусклађеност између понуде и тражње на тржишту у погледу занимања, образовања и квалификација, сива економија, сезонско запошљавање, незапосленост високошколаца и регионалне разлике у незапослености и предочила да се политике и програми у оквиру Министарства економског развоја са посебном пажњом осврћу на потребе и захтјеве тржишта рада у Црној Гори, како из угла послодаваца, тако и из угла запослених.
„Свјесни смо да систем формалног образовања не може брзо и у потпуности да испрати све промјене на тржишту рада. Стога, мјере и програми активне политике запошљавања, као и мјере образовања и оспособљавања одраслих могу бити подршка брзим промјенама на тржишту рада“, нагласила је Липовина-Божовић.
Она је упознала учеснике конференције са Анализом понуде, тражње и запошљавања на тржишту рада коју сваке године припрема Завод за запошљавање Црне Горе, којом суобухваћена најважнија кретања на тржишту рада током године. Додатно је истакла да су свеобухватне анализе којима се прати динамика на тржишту рада неопходне како би се креирали одговарајући програми подршке као и мјере за ублажавање постојећег несклада на тржишту рада.
“Сви ови и слични програми, иницијативе и иновативни инструменти подршке, као што је и Регионални Цхалленге Фонд представљају прилику за компаније и провајдере стручног знања да се повежу, удруже људске и материјалне ресурсе и заједничким радом допринесу развоју квалитетних бизнис идеја које ће се и тржишно реализовати”, оцијенила је државна секретарка у Министарству економског развоја.