- Влада Црне Горе
Министарство енергетике Реконструкција дома старих у Рисну може да почне
Реконструкција дома старих у Рисну може да почне
Влада Црне Горе наставља са конкретним пројектима усмјереним на рањиве категорије друштва, кроз реконструкцију Дома старих „Грабовац“ у Рисну, за коју су данас потписали Уговор о извођењу радова министар енергетике и рударства проф. др Саша Мујовић и извршни директор компаније RAMEL Маринко Радуловић.
Уговорена вриједност радова износи 6.566.184,47 €, а рок завршетка 547 дана од дана увођења извођача у посао. Планирани почетак радова је мај 2024. године.
Пројектом је планирано и рушење постојећег монтажног објекта изграђеног 1973. године и изградња новог, укупне бруто површине 3.403,96 m2, за смјештај укупно 52 корисника.
По ријечима министра Мујовића, пројекат није поклон Дому старих у Рисну, јер су његови корисници, својим животима и давањем Црној Гори, то завриједили и зарадили.
Ово је начин да им се као друштво одужимо и покажемо инклузиван однос према онима који су то заслужили, уграђујући свој животни и радни вијек у развој Црне Горе.
Министар Мујовић је истакао и да је ово јасна порука да 44. Влада Црне Горе посебно води рачуна о социјално угроженим, старим и немоћним лицима, којима је потребна пажња и помоћ.
Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић је казала да јој је посебно част и задовољство што је данас потписан уговор који за ресор којим руководи има велики значај.
У одређеној мјери сам емотивна и желим да истакнем да је ово пројекат о којем се прича дуго година, чак од 2016. године, а ипак је дошао дан кад је потписан уговор и кад ће његова реализација кренути у мају 2024. године, казала је Нишић.
Министарка је додала да изградња једног оваквог објекта шаље позитивну поруку да Министарство рада и социјалног старања и Влада Црне Горе брину о старијима на начин како су обећали, односно да ће им обезбиједити достојанствено старење у пуном смислу те ријечи.
Наши старији суграђани који се одлуче за такав вид смјештаја моћи ће да имају све бенефите које би имали и у својој породици. Министарство рада и социјалног старања предано ће радити на цијелом систему деинституционализације, стварању малих кућних заједница, помоћ у кући, како бисмо на крају наше традиционално и лијепо црногорско друштво увели у један европски систем гдје ће они који заиста буду жељели моћи да приме пуну његу и у својим домовима, а наше старије који се одлуче за институционални смјештај, да у њима имају најадекватније и најбоље услове које не пружа само Црна Гора, него пружа читав свијет. Ово за нас данас значи много, реконструкција ће донијети пуно Министарству рада и социјалног страња и заиста сам поносна и срећна што у мају 2024. године креће рализација овог пројекта, казала је Нишић.
Очекујем да ћемо за неких 18 мјесеци кад је предвиђен звршетак радова, сви у Црној Гори имати један објекат који је репрезентативан на нивоу Црне Горе и Европске уније. Дом старих „Грабовац“ у Рисну постоји 77 година и она медицинска, здравствена њега и прихосоцијална подршка по којој смо чувени у региону, изградњом једног оваквог објекта ће доћи до пуног изражаја из разлога што ћемо сигурно бити један од најрепрезентативнијих домова старих у региону и Европи, истакао је директор Дома старих Срђан Драгомановић.
Пројекат се финансира из кредита Њемачке развојне банке (KfW) у износу од 45 милиона еура и грант од стране Европске у износу од 4.7 милиона еура. Додатно, Влада Црне Горе је обезбиједила 10 милиона еура како би појачала обухват корисника, И повећала квалитет пројекта.
Циљ пројекта је побољшање енергетске ефикасности у одабраним административним зградама, обраовним и социјалним установама, за које се трошкови за енергију и воду покривају из буџета Црне Горе, као и испуњавање обавеза прописаних Законом о ефикасном коришћењу енергије, а које су произашле из ЕУ директива. Осим наведеног, сматра се да ће постизање циља пројекта допринијети смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и постизању планираног национално одређеног доприноса (INDC/ PNOD). Такође, очекује се и позитиван утицај на упошљавање домаћих грађевинских и консултантских фирми, што треба да допринесе одржавању континуитета њихових прихода, као и очувању постојећих и стварању нових радних мјеста.
За имплементацију пројекта задужено је Министарство енергетире и рударства, у сарадњи са Министарством просвјете, Министарством финансија и Министарство рада и социјалног старања и Управом за државну имовину.