Резултати конкурса за избор идејног пројекта који ће представљати Црну Гору на XИX међународној изложби архитектуре у Венецији - Биеннале Арцхитеттура 2025. године

Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Црне Горе (Расписивач) је у сарадњи са Комесарком и Кустоскињом црногорског павиљона, спровело је Конкурс за избор идејног пројекта који ће представљати Црну Гору на XИX Међународној изложби архитектуре у Венецији - Биеннале Арцхитеттура 2025. године.

Бијенале архитектуре (Мостра Интерназионале ди Арцхитеттура – Биеннале Арцхитеттура) је водећа свјетска изложба у области архитектуре, којом се утврђују пресјечна стања, дефинишу питања, испитују могућности и трасирају перспективе у развоју професије. Овогодишње издање Бијенала планирано је за реализацију у периоду 10. мај - 23. новембар у Венецији. Црна Гора ће, поводом учешћа на овогодишњем Бијеналу архитектуре, отворити национални павиљон у галеријском простору АртеНова, смјештеном на локацији Цампо Сан Лорензо у Венецији.

Конкурс је био отворен од 21.01 - 10.02.2025. године. У предвиђеном року пристигло је 11 конкурсних радова сљедећих аутора:

01_Иван Шуковић, Дејан Тодоровић и Емир Шехановић;

02_Марко Стјепчевић, Немања Милићевић, Горан Андрејин и Соња Дубак;

03_КАИ Арцхитецтуре: Даница Павићевић, Емилија Петрињац, Предраг Крстић и Лејла Нурковић;

04_Бранислав Реџић, Милица Тасић и Тамара Радовић;

05_Александра Михајловић, Милан Шимшић, Саша Мишковић, Луxсика Лунла, Милица Сретеновић, Мyрсини Алеxандриди, Милена Којић, Маја Будумир, Росемарy Насрин;

06_Ема Алихоџић, Нора Лефа и Сара Стојкановић;

07_Василија Абрамовић, Оливер Франк Цханарин, Руари Глyнн;

08_АПСС ИНСТИТУТ: Дијана Вучинић, Василије Бушковић, Милица Николић, Лука Бошковић, Анђела Бубања, Јелена Вућић, Николина Ђукановић;

09_ФЕШТА д.о.о: Вељко Вулановић, Ђорђе Шћепановић, Никола Гогић, Матија Миљанић, Никица Лазаревић;

10_Никола Јоксимовић, Итана Ћупић, Реља Ћупић, Стефан Јовичић, Лаура Лохманн, Мили Газивода;

11_Ателиер Марко Брајовић: Марко Брајовић, Бруно Безерра, Келен Томазелли, Присцила Сати, Луиса Маринхо, Тереса Лима, Мана Мурпхy и партнер Пагу Сенна („Фехра“ студио). 

Жири конкурса за избор идејног пројекта који ће представљати Црну Гору на овогодишњем Бијеналу архитектуре радио је у саставу:

·       Мирјана Ђуришић, комесарка наступа Црне Горе на Бијеналу архитектуре;

·       Др Миљана Зековић, кустоскиња наступа Црне Горе на Бијеналу архитектуре;

·       Др Вељко Радуловић, професор на Архитектонском факултету у Подгорици, Универзитет Црне Горе;

·       Тамара Маровић, М.Арцх., чланица креативног тима наступа Црне Горе на Бијеналу архитектуре;

·       Маја Радоњић, М.Арцх., чланица креативног тима наступа Црне Горе на Бијеналу архитектуре.

Жири је једногласно донио одлуку да ће Црну Гору на XИX Бијеналу архитектуре у Венецији представљати пројекат аутора Ивана Шуковића, Дејана Тодоровића и Емира Шехановића.

Након завршетка дискусије и консултација са сваким од тимова који су се нашли у најужем избору, у последњем кругу жирирања, жири је донио једногласну одлуку да за националног представника Црне Горе на XИX Бијеналу архитектуре у Венецији изабере тим Ивана Шуковића, Дејана Тодоровића и Емира Шехановића под називом „Террам интеллигере: ИНТЕРСТИТИУМ.“

Рад под називом „Террам интеллигере: ИНТЕРСТИТИУМ“ („Разумјети земљу: ИНТЕРСТИЦИЈУМ“) је у потпуности задовољио све формалне, квалитативне и суштинске услове конкурса. Аутори су се својим одговором на националну тему којом се Црна Гора представља на овогодишњем Бијеналу архитектуре „Разумјети земљу“, издвојили од других тимова, представљајући фундаментално и у свим аспектима подржан интердисциплинарни пројекат, који у себи доноси полет разумијевања и учења међу генерацијама и међу врстама.

Полазећи од подробне анализе елемента локално специфичног наратива везаног за успостављање разграничења у земљи, као подједнако просторног и културолошког црногорског феномена – међе – аутори га у свом рјешењу преводе у констелацију настањених, лебдећих, поликарбонатних облика. Успостављена просторна структура је персонификација дихотомија: прошлог и будућег, умјетности и науке, друштвеног и природног – простора сусрета и сагледавања могућности даљег, одрживог, резилијентног модела раста природних организама и отварања дијалога са човјеком, те примјене наученог у планирању и изградњи будућих животних простора. Архитектура ових појединачних поликарбонатних облика, али и цијеле констелације указује на медијаторску улогу архитектуре у свијету будућности и јасно одговара на питање Карла Ратија о разумијевању архитектуре као агента и алата којим успостављамо везе међу различитим врстама и свјетовима. Архитектура поставке схваћена као гранични простор умјетности и науке, на микро нивоу доноси увид у развој микро свијета – становника поликарбонатних облика – специфичних бактеријских култура прикупљених на локалитетима у Црној Гори. Истраживање микробиолошких процеса и њиховог потенцијала за примјену у архитектури и грађењу јесте научни основ овог рада, који приближава и чини пријемчивим за анализу посјетиоцима и посматрачима оно што у свакодневном животу остаје невидљиво. „Жива лабораторија“ успостављена на овај начин нуди истраживање и учење из микропроцеса, отварајући опције за разматрање потенцијалних аналогних примјена ових процеса у градитељским праксама будућности.

Уз изузетни наративни и естетички домет, рад доноси и једну специфичну, и у архитектонском дискурсу данашњице изгубљену, а неопходну компоненту поетике. Истражујући границе, њихову дуалну природу непомјерљивости и непостојаности кроз различите димензије и размјере, пројекат отвара поље могућих креативних интерпретација земље и, како аутори наводе, „њеног гласа, нечујног, а дубоко присутног“ који даје волуметрију простору за дијалог са природом и за учење од природе. Јединством свих ових компоненти које симултано егзистирају у пројекту, посетилац добија научну и емотивну сатисфакцију, у смислу идентификације са врстама које нас (и даље) уче.

У свим осталим аспектима квалитативног евалуирања рада, постигнуте су веома високе оцјене, које у резултату у потпуности препоручују овај рад за реализацију.

Документацију можете преузети на сајту:

Резултати конкурса за избор идејног пројекта који ће представљати Црну Гору на XИX међународној изложби архитектуре у Венецији - Биеннале Арцхитеттура 2025. године - Архитектонски Конкурси

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?