Резултати полиције у борби против тешког и организованог криминала и корупције за 2022. годину

Објављено: 21.12.2023. 07:03 Аутор: Управа полиције

Као одговор на изражено интересовање бројних медија о садржају два периодична извјештаја о којима ће сјутра расправљати Одбор за безбједност и одбрану, у питању су документи који су означени степеном тајности и стога исти нису доступни за даљу дистрибуцију.

У вези напријед наведеног директор Управе полиције Зоран Брђанин даје следеће саопштење:

Ради се о Посебном извјештају Управе полиције у борби против организованог криминала и корупције за период 1. јануар – 15. мај 2022. и Посебном извјештају Управе полиције у борби против организованог криминала и корупције за 15. мај – 23. новембар 2022. године, које сам благовремено поднио током 2022. године.

Управни суд је у ранијим пресудама изнио став да се такви извјештаји сматрају прихваћеним.

Како би се имао увид у рад Управе полиције у овом оквиру, заинтересованој јавности скрећем пажњу на одређене показатеље који се односе на резултате полиције у борби против организованог криминала и корупције током 2022. године. Ти показатељи су дио Годишњег извјештаја о раду Управе полиције и стању безбједности, и као такви саставни дио извјештаја Министарства унутрашњих послова, али и других орговарајућих извјештаја Управе полиције који нису означени степеном тајност. Напомињем да се ради о малом изводу јер би достављање свих показатеља било преобимно за овај вид комуникације.

Црна Гора је током 2022. године учествовала у 63 оперативне акције, кроз 13 оперативних акционих планова ЕМПАЦТ и била је колидер у четири оперативне активности.

Значајан број ових резултата из 2022. године је констатован и у Извјештају Европске комисије о Црној Гори за 2022. годину. ЕК је управо међународну полицијску сарадњу оцијенила кључном у борби против организованих криминалних група, а позитивно су истаклнуте у и активности које се односе на лишење слободе вођа и чланова организованих криминалних група у земљи и иностранству, као и веома добро спроведене превентивне и обавјештајне активности које су резултирале спрјечавањем извршења више тешких кривичних дјела против живота и тијела.

У односу на оцјену остварених резултата рада као кључни је издвојен висок проценат расвијетљености кривичних дјела – око 79%. У извјештајном периоду регистровано је укупно 4.012 кривичних дјела која се гоне по службеној дужности. По непознатом извршиоцу регистровано је 1.097 кривичних дјела, од којих је расвијетљено 854.

Расвијетљено је 27 кривичних дјела против живота и тијела. Осим тога, расвијетљено је и 31 кривично дјело по непознатом извршиоцу из претходног периода.

Поднијето је девет кривичних пријава Специјалном државном тужилаштву против 41 лица, међу којима је и 30 лица која су идентификована као чланови организованих криминалних група, а који се доводе у везу са организацијом и извршењем тешких кривичних дјела против живота и тијела.

Током истог периода заплијењена је 2,1 тона различитих врста дрога, од чега пола тоне кокаина.

У извјештају ЕК позитивно су оцијењени резултати у односу на борбу против организованих криминалних група, укључујући и хапшење 24 члана тзв. групе Балканских картела осумњичених за кријумчарење дроге.

У области привредног криминалитета, укупан износ откривене материјалне штете која је причињена кривичним дјелима је око 31,7 милиона еура.

У оквиру предмета циљаних потрага, лоцирано је и лишено слободе 28 лица која су се потраживала на међународном нивоу.

Истовремено, континуирано је успјешна међуинституционална сарадња на националном нивоу, као и међународна сарадња са партнерским службама у свим областима тешког и организованог криминала.

Тренд пораста повјерења и стварања високог нивоа позитивне перцепције јавности у рад Управе полиције је настављен, чему су несумњиво допринијеле и успјешно реализоване активности у области борбе против корупције на високом нивоу.

Посебно је значајна била израда Процјене опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори – СОЦТА 2021, која представља стратешку смјерницу на националном нивоу у планирању даљих политика и конкретних превентивних обавјештајних и полицијско – тужилачких активности на пољу супротстављања савременим безбједносним изазовима.

Констатовано је да је спроведена амбициозна реформа људских ресурса у полицији, тј. да су успостављена нова радна мјеста, формиране нове јединице и регрутовани нови службеници у кључним областима у борби против организованог криминала, а позитивно је, од стране Европске комисије, оцијењено и усвајање Стратегије развоја полиције.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?