- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација С3 иницијативе у функцији оснаживања одрживости, и...
С3 иницијативе у функцији оснаживања одрживости, иновација и конкурентности у Црној Гори
На четвртој сједници Савјета за иновације и паметну специјализацију, одржаној 14. октобра, чланови и чланице Савјета упозали су се са бројним информацијама од значаја за унапређење образовног система кроз иновативне методе учења и употребу нових технологија, са програмима подршке иновацијама у области енергетске ефикасности у индустрији, са реализованим пројектима у областима енергетске ефикасности и статусом законског рјешења у области органске производње, као и са иницијативама за развој ICT сектора у Црној Гори.
Сједницом је предсједавала мр Маријета Барјактаровић-Ланзарди, државна секретарка у Министарству просвјете, науке и иновација, национална S3 координаторка и потпредсједница Савјета, која је истакла да је период који слиједи изузетно важан за процес израде нове Стратегије паметне специјализације, те да се од Савјета, али и од осталих радних тијела из области иновација и паметне специјализације (S3) очекује подршка у наредном периоду због дефинисања приоритета развоја Црне Горе.
Црна Гора је тренутно у другој од укупно пет фаза дефинисаних Мапом пута за израду нове Стратегије паметне специјализације и очекује се извјештај квантитативне анализе, који ће мапирати прве приоритете за нови стратешки циклус, након чега ће почети активне консултације са заједницом.
На Савјету је представљена и информација о имплементаији EdTech лабораторија у образовно-васпитним установама, које спроводи Министарство просвјете, науке и иновација, чиме се унапређују услови за модернизацију образовног система и јачање вјештина у STEM областима, као и боља припрема младих за тржиште рада.
Министарство економског развоја представило је заједнички Програм за подстицање иновација у функцији енергетске ефикасности у индустрији за 2024. годину, као и извјештај о реализацији истог програма за претходну годину. Средства која су по основу овог Програма на располагању за текућу годину износе 2.300.000,00 €.
Представљена је и Мапа пута за истраживачку инфраструктуру за период 2024-2028. године, Министарства просвјете, науке и иновација, као изузетно важан документ који ће омогућити даљи развој научноистраживачких капацитета Црне Горе.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде упознало је Савјет са статусом Закон о органској производњи, којим се обезбјеђују повољнији услови за развој органске производње и извоз органских производа.
Министарство енергетике информисало је Савјет о реализованим активностима у области енергетске ефикасности, које су усмјерене на смањење енергетске зависности и убрзање преласка на обновљиве изворе енергије.
Такође, као последња, али не и мање важна тачка дневног реда, разморена је иницијатива за развој ICT сектора, коју је представила координаторка иновационе радне групе за приоритетну област „Информационо-комуникационе технологије“, а пословне асоцијације задужене су да за неку од сљедећих сједница птипреме преглед административних баријера и кључни сет услуга за грађане, у циљу ефикасности спровођења мјера за ICT сектор.
Континураним радом на креирању одрживог и иновативног амбијента, Савјет за иновације и паметну специјализацију као кључно савјетодавно тијело Владе које управља иновационом дјелатношћу, потврђује своју посвећеност иновацијама, одрживом развоју и стварању боље будућности за све грађане.