- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Самит о повезивању – Улога Управе за безбједност х...
Самит о повезивању – Улога Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић са сарадницима учествовао је на Самиту о повезивању који је одржан 15. и 16. маја у Будви, а на тему одрживе и ефикасне трговине, транспорта и логистике.
Самит је окупио министре саобрац́аја земаља региона, директоре царинских управа, представнике међународних финансијских институција (Свјетска Банка, ЕБРД, ЕИБ) и друге високе представнике и стручњачке из региона Западног Балкана.
Самит су организовали Секретаријат Транспортне заједнице Југоисточне Европе (ТЗ) и Секретаријат Централно-европског споразума о слободној трговини (ЦЕФТА) под покровитељством Министарства капиталних инвестиција Црне Горе.
Како је нагласио директор Ђаковић на Самиту, посљедњих година рад у ЦЕФТИ је био фокусиран на комплексном дијелу захтјева који се односе на здравствену заштиту биља. У жељи да се допринесе олакшавању трговине, фокус је стављен на воће и поврће као робе са највећим интензитетом размјене у трговини биљем.
„Интензивно се радило на препознавању и размјени Регистра како произвођача воћа и поврћа тако и увозника односно извозника воћа и поврћа. Интензивно се радило и на томе да се постојећи системи здравља биља ускладе са ЕУ правилима и то у дијелу успостављања и унапређења система надзора над штетним организмима биља, затим начина извјештавања о резултатима надзора, кризним плановима за приоритетне штетне организме биља, начина нотификације неусаглашених пошиљки и многим другим обавезујућим и ЕУ легислативом прописаних активностима у области здравствене заштите биља. Све ово је рађено управо како би се превенствено разумјели прописани захтјеви од стране субјеката и како би се олакшала трговима, уз рекао бих несебичну и непроцјењиву подршку ГИЗ-а у свим наведеним активностима”, казао је на Самиту Ђаковић.
Додатно, интензивна сарадња је успостављена и са Управом прихода и царина управо у дијелу сагледавања могућности и развијања система за укључивање анализе ризика и критеријума за дефинисање ризика у царинске информационе системе, као и рад на заједничким акцијама.
„Навео бих да су један од најзначајнијих достигнућа управо заједничке акције за контролу дрвеног материјала за паковање од стране царине и фитосанитарних инспектора. До сада су, уз подршку ГИЗ-а и СЕЕД ПЛУС система, урађене три заједничке акције од којих је једна управо у току и која већ даје видљиве резултате. Резултати се огледају у откривању неусаглашених пошиљака односно пошиљака које садрже необиљежен и нетретиран дрвени материјал за паковање који као такав представља висок ризик од уношења карантински штетних организама који могу угрозити биље”,навео је Ђаковић.
Подсјећамо, Црна Гора је у процесу приступања ЕУ у Поглављу 12 у завршној фази испуњавања последњег од три завршна мјерила од којих су прва два испуњена, док се треће односи на инфраструктурне захтјеве.
Предвиђени су: изградња три гранична прелаза, изградња карантинске јединице, изградња објекта за нус производе животињског поријекла, изградња и набавка опреме ради јачења капацитета лабораторија, унапријеђење информационих система, јачање административних и инспекцијских капацитета (нова запошљавања) за спровођење службених контрола у овом Поглављу.
Ђаковић је нагласио да ће у наредном периоду поред области здравствене заштите биља у фокусу заједничких ЦЕФТА активности бити и област безбједности хране у дијелу захтјева који се односе на воће и поврће.
Нарочита пажња ће се, како је казао, усмјерити на прописе, на прописане захтјеве и њихову усклађеност са ЕУ захтјевима у дијелу резидуа пестицида, листе активних супсатнци дозвољених за употребу у средствима за заштиту биља, контаминентима који могу бити присутни у воћу и поврћу, начин нотификације и размјене података о пресретању неусаглашених пошиљака воћа и поврћа, израду и спровођење мониторинга безбједности хране и кризних планова.
„Сигуран сам да се ће све ове активности уз нашу, првенствено улогу у заштити здравља људи, животиња и биља и заштити животне средине, допринијети управо олакшавању трговине, али и повећању повјерења између трговинских партнера”, закљућио је на Самиту Ђаковић.