- Влада Црне Горе
Министарство правде Саопштење поводом иницијативе за доношење Закона о...
Саопштење поводом иницијативе за доношење Закона о амнестији
Министарство правде, људских и мањинских права израдило је Нацрт закона о амнестији учесника јавних окупљања којим се предвиђа ослобађање од судског гоњења односно извршења санкција и њихових правних последица лица која су, за вријеме трајања КОВИД-кризе, поводом учешћа на јавним скуповима и протестима, оптужена односно осуђена за одређена кривична и друга кажњива дјела.
Право на јавно окупљање представља фундаментално грађанско и политичко право. Европски суд за људска права поклања посебну пажњу заштити овог права, и то на начин што, кад утврди повреду права на јавно окупљање, аутоматски сматра да је тиме прекршено и право на слободно изражавање. Једини услов за пуноважно вршење овог права јесте да јавно окупљање буде мирно и ненасилно, каква су управо била сва јавна окупљања на која се односи овај Нацрт закона.
КОВИД -пандемија изазвала је кризу остваривања основних људских права у готово свим европским и у великом броју осталих земаља. У нашој земљи је кривично дјело непоступања по здравственим прописима прописано бланкетно, али тако да његови елементи нису у потпуности дефинисани Законом о здравственој заштити становништва од заразних болести, већ су били одређивани бројним наизмјеничним подзаконским актима тј. наредбама ресорног министарства. Тиме је озбиљно наручен принцип законитости у казненом праву, због чега је, између осталог, Скупштина Црне Горе донијела Закон о измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести 27. маја 2021. године.
Поред наведеног, претходна власт је грубо злоупотријебила кризу изазваном пандемијом користећи режим владања подзаконским актима за селективно поступање и дискриминаторно кажњавање грађана. Препознајући значај права на јавно окупљање, међународни представници у Црној Гори су, током претходне године, више пута јавно реаговали апелујући на обавезу поштовања овог људског права и обезбјеђивање једнаких услова за његово вршење свим грађанима.
И циљу обезјеђивања потпуне равноправности свих грађана Црне Горе, Министарство правде, људских и мањинских права предлаже да се закон о амнестији учесника јавних окупљања примјени на период од 28. 12 . 2019. до 31. 05 . 2021. године , као и да њиме буду обухваћени учесници грађанских протеста-литија, као и учесници тзв. контра -протеста али и угоститељи и самостални привредници који су организовано или спонтано учествовали на јавним скуповима. Такав приступ важан је корак ка задовољењу правде, али и помирењу друштва и превазилажењу подјела свих подјела
Будући да Устав Црне Горе, за разлику од устава неких земаља у региону, омогућава Скупштини да даје амнестију за сва кривична и друга кажњива дјела, то је овим Нацртом законом предвиђено ослобођење од кривичне и прекршајне одговорности за она кажњива дјела која су учесницима јавних окупљања у назначеном периоду најчешће стављана на терет. Уважавајући дух Устава Црне Горе и традицију уставне одредбе о томе да амнестију даје Скупштина, Министарство правде, људских и мањинских права је, у складу са чланом 134 Пословника Скупштине Црне Горе, доставило Нацрт закона о амнестији учесника јавних окупљања Скупштини Црне Горе и народним посланицима на разматрање и даље одлучивање.