Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дамјановић са представницима СЗО

Објављено: 08.02.2023. 13:48 Аутор: Министарство финансија

У Министарству финансија одржан је састанак министра мр Александра Дамјановића и сарадника са шефицом SZO Канцеларије у Црној Гори, др сци мед Мином Брајовић, г. Ендрјуом Блеком, тим лидером Секретаријата SZO Оквирне конвенције за контролу дувана (SZO FCTC ) и др Патриком Мусавулијем, Секретаријат SZO FCTC, др Иваном Живковић, генералном директорицом у Министарству здравља и мр Иреном Јокић Божовић, представницом UNDP-a.

Састанак је организован у циљу разматрања системских интервенција Министарства финансија превасходно у дијелу регулисања питања прометовања дуванских производа, акцизне политике и мјера са фокусом на нове дуванске производе, као једног од најучинковитијих механизама контроле употребе дувана и спровођења обавеза из Ратификованог Протокола Оквирне конвенције о нелегалној трговини дуванским производима.

Састанак је организован на фону закључака мултисекторског националног састанка из децембра 2022.год, током којег је представљена и усвојена Инвестициона студија о контроли употребе дувана, чију израду је подржао Секретаријат SZO Оквирне конвенције , а израдили је UNDP И SZO уз тијесну сарадњу са представницима националних власти и различитих сектора.

У протеклом период, Министарство финансија је већ реализовало низ значајних активности на плану припреме три закона Закону о дувану, Закону о акцизама и Закону о контроли употребе дувана, са фокусом на нове дуванске производе, који представљају важан допринос на плану имплементације обавеза које произилазе из SZO Оквирне конвенције о дувану.

Министар Дамјановић оцијенио је да се прави допринос очувању јавног здравља и смањењу употребе дуванских производа може остварити само у заједничкој спрези SZO, Министарства здравља и ресора којим руководи, наглашавајући да са аспекта финансијских регулатива, највећи допринос може дати адекватним опорезивањем дуванских и тзв. нових никотинских производа, односно политикама повећања акциза, као и убрзавањем акцизног календара. Контрола употребе дувана је национални али и регионални проблем, за који решења треба тражити и кроз регионалну сарадња и интензивирање дијалога међу земљама Западног Балкана, на плану хармонизације акцизних календара, како би се смањили негативни ефекти планираних мјера.

Подсјећајући да сваке године епидемија пушења у Црној Гори “понесе” преко 2000 живота, као и на алармантне резултате из Инвестиционе студије да дуван кошта Црну Гору 7.30% друштвеног бруто производа, Др Брајовић поздравила је напоре и посвећеност министра Дамјановића да кроз системске мјере на хармонизацији националне акцизне полтике и календара са ЕУ регулативом и планираним повећањем пореског оптерећења за дуванске и никотинске производе, да немјерљив  допринос у очувању здравља грађана, јавних финансија и животне средине у Црној Гори.

Она је додала да је посебно  важно што Влада препознаје да нови дувански производи и системи за “пласирање” дувана и никотина су опасни и ризични по здравље. У околностима “агресивне “ пенетрације нових дуванских и никотинских производа на тржиште Црне Горе, улагање у досљедну примјену пет основних мјера за контролу употребе дувана у духу Конвенције је пут здравља и развоја Црне Горе, који нема алтернативу, додала је др Брајовић.

Наглашавајући важност имплементације SZO Оквирне конвенције о употреби дувана, господин Ендрју Блек истакао је да ће, Секретаријат који представља, дати пуну експертску подршку црногорском тиму, који је, како је оцијенио на добром путу и који интегрисано ради на смањењу потребе и тражње дуванских производа, са посебним фокусом на нове дуванске производе. Он је честитао Влади Црне Горе на резултатима у елиминисању илегалне трговине дуванским производима и у том смислу понудио конкретну подршку SZO Секретаријата у циљу процјене потреба за успостављање оперативног система праћења дуванских производа. Примјена принципа по којем “загађивач плаћа“ у овом случају дуванска индустрија, како је то регулисано и у Директивама Европске Уније, без сумње допринијеће ефикасној контроли дувана, генерисању додатних прихода за буџет Црне Горе, и очувању здравља, закључио је господин Блек.

Саговорници су се сагласили да је неопходно удружено дјеловати у циљу смањења доступности ових производа, ограничењу куповине малољетним лицима, регулисаној продаји цигарета, контроли цјеновне и акцизне политике, као и повећању информисаности о штетним ефектима дувана по здравље, кроз здравствено-васпитне активности, које имају за циљ повећање информисања али и спровођењем активности са циљем престанка пушења.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?