Обиљежен Свјетски дан потрошача „Имамо потрошачка права, користимо их!“

Објављено: 15.03.2024. 14:30 Аутор: Министарство економског развоја

Поводом обиљежавања 15. марта, Свјетског дана заштите права потрошача, Министарство економског развоја и Министарство европских послова, уз подршку пројекта ЕУ4МЕ, организовали су данас Инфо дан под слоганом „Имамо потрошачка права, користимо их!“.

Догађај је организован у Тржном центру Биг фасхион, гдје су представници Министарства економског развоја и других институција релевантних за ову област - Тржишне инспекције, Централне банке Црне Горе, Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност и Туристичке организације Црне Горе, разговарали са грађанима/кама о потрошачким правима и значају ефикасне примјене Закона о потрошачима.

Генерална директорица у Министарству економског развоја Јасна Вујовић је казала да је у припреми нови закон о заштити потрошача који ће бити у потпуности усклађен са европским прописима у овој области, посебно оним који се односе на правила о истицању цијене, непоштеним пословним праксама, непоштеним уговорним одредбама и продаји на даљину. 

Министарство економског развоја снажно посвећено ради на унапређењу положаја потрошача у Црној Гори на начин што најновије потрошачко законодавство из ЕУ транспонује у наш правни систем. Оно што је тренутно актуелно у Министарству екномског развоја је нови закон о потрошачким кредитима. Њиме ћемо укинути накнаде за трошкове пријевремене отплате и трошкове обраде код стамбених кредита, што ће утицати на пораст животног стандарда грађана Црне Горе“ ,казала је Вујовић.

Она је истакла да је новим законом о заштити потрошача уређена област саобразности дигиталних роба и дигиталних услуга. Такође је истакла да ће нови закон омогућити инспекторима да врше „прикривену трговину“, тј. трговину под тајним идентитетом ради прибављања доказа о кршењу права потрошча.

У разговору са грађанима, Вујовић је појаснила да потрошачка права подразумијевају доступност најнужнијих роба и услуга, хране, одјеће, обуће, стамбеног простора, воде, електричне енергије, гаса, здравствене заштите, образовања и хигијене.

Како је истакла, Закон о заштити потрошача, гарантује заштиту од производа опасних и штетних по здравље и безбједност живота потрошача. Законом је дефинисано да потрошачи имају право да буду информисани и право на слободан избор између више производа по прихватљивијим цијенама са гаранцијом квалитета.

„Право да се чује глас потрошача, као и право на обештећење за лажно приказивање карактеристика производа, за робе лошег квалитета и незадовољавајући начин пружања услуга, као и упознавање потрошача са основним правима и одговорностима учесника на тржишту и о начинима за остваривање права и пружање правне помоћи за заштиту потрошача, те право на здраву животну средину, кључни су елементи које гарантује Закон о заштити потрошача, а којим Црна Гора жели да уведе и примијени европске стандарде у овој веома важној области“, поручила је Вујовић.

Инспекторка Слободанка Вуковић из Управе за инспекцијске послове је казала да је заштита потрошача законска и уставна категорија и да сви морамо предузети мјере из ове обасти да се овај закон примијени у цјелости на терену.

Она је истакла да има доста проблема, али да грађани имају повјерења у Управу за инспекцијске послове која свакодневно добија иницијативе грађана и по њима поступа приоритетно.

„Били бисмо задовољни када бисмо испред себе имали задовољног потрошача, али далеко смо од тога. Обзиром да имамо доста неправилности, да смо само из корпуса заштите потрошача изрекли милион и двјеста седамдесет вриједности прекршајног налога, тако да би у том дијелу стање било потпуно боље када би сви поштовали одредбе закона о заштити потрошача“, казала је Вуковић.

Она је истакла да се потрошачи највише жале због несаобразности уређаја са уговором о продаји, те да се мора радити на едукацији свих, како би знали која су права потрошача и на који начин да их остваре.

„Конкретно, трговац је у обавези, у сваком малопродајном објекту да истакне обавјештење о начину и мјесту приговора. Он је дужан да најкасније у року од осам дана одговори о приговору, да се изјасни о свему томе, да то уведе у евиденцију и да пружи одговор. Уколико није задовољан, потрошач може своје право остварити у вансудском, судском поступку и код Управе за инспекције послове“, казала је Вуковић.

„Ми у том дијелу имамо широка овлашћења. Можемо донијети рјешење којим ћемо наредити раскидање уговора, и по захтјеву потошача да му се врати новац или изврши замјена производа или му се да нови производ исте врсте. Такође, можемо предложити и вјештачење“, казала је Вуковић.

Посјетиоцима инфо пулта је подијељен подијељен промотивни материјал са QР-ом који ће их водити до сајта www.потросац.ме , на којем се могу детаљно информисати о својим правима која су загарантована Законом о заштити потрошача.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?