Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом учешћа државног секретара на министарској конференцији у Бечу

Објављено: 24.02.2022. 11:33 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У Бечу је 21. и 22.фебруара 2022.године, одржана ЈЦП министарска конференција о повратку - Регионални механизам за повратак, партнерства за повратак, на којој је делегацију Министарства унутрашњих послова предводио државни секретар Зоран Миљанић.

Фокус конференције био је на подстицању повратка из региона Западног Балкана као суштинског елемента управљања миграцијама – циљ који треба постићи промовисањем међународне сарадње и размјеном потреба и најбољих пракси, а други кључни елементи су промоција партнерстава и постизање споразума о кључним елементима механизма повратка који ће омогућити превођење ових резултата у оперативне активности.

Првог дана конференције  одржана је радна сесија о регионалним и националним аспектима повратка, док је наредног, у наставку, радна сесија имала за циљ дефинисање кључних елемената како регионалног механизма за повратак, тако и партнерства за повратак, као и одобравање Заједничке Декларације.

Државни секретар Зоран Миљанић је овом приликом, говорећи о изазовима које очекујемо дуж источномедитеранске / западнобалканске руте у области повратка, с обзиром на тренутну миграциону ситуацију, истакао да је Црна Гора за сада транзитна земља и не трпи велики миграциони притисак.

državni sekretar Miljanić u Beču

Миљанић је саопштио да се у сарадњи са Међународном организацијом за миграције спроводи програм добровољног повратка, као и повратка миграната асистиран од стране полиције кроз обезбјеђивање путних исправа и карата за мигранте. Отежавајућу околност представља процес утврђивања идентитета, јер у Црној Гори не постоје дипломатско-конзуларна представништва земаља поријекла миграната. Такође, процес који се одвија преко надлежних дипломатско-конзуларних представништава ван Црне Горе посредством Министарства вањских послова је веома дуг, па се лица за вријеме трајања поступка, смјештају у Прихватилиште за странце. Споразуми о реадмисији са сусједним земљама функционишу, док је било благог застоја у примјени са Албанијом, превасходно због пандемије, али је реализованим састанцима са њиховим граничним службама тај процес поново покренут.

Такође, једна од могућности за побољшање било би и организовање састанака са представницима дипломатско-конзуларних представништава земаља поријекла како би се убрзао процес идентификације миграната, затим, потписивање Споразума о реадмисији са земљама поријекла или неких међудржавних споразума о сарадњи у области прихватања сопствених држављана, као и јачање сарадње у области примјене Споразума о реадмисији, поготово када је у питању скраћени поступак.

Миљанић је посебно искакао да, када је у питању заштита наших граница, најрањивија је граница према Албанији, због комплексности и конфигурације земљишта.

У сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Аустрије постигли смо Споразум о помоћи аустријске полиције црногорској граничној полицији и 8 полицајаца са 4 савремена дрона се већ налазе на  граници Црне Горе са Абланијом, гдје се заједно са црногорском граничном полицијом брину о сигурности границе.

Конференција је била идеална прилика да Црна Гора представи досадашње резултате на овом пољу, као и да се додатно размотри могућност за стварање регионалног механизма за повратак.

На конференцији су учествовали министри унутрашњих послова земаља чланица ЕУ и региона, али и европски комесар за проширење Оливер Вархељи.

državni sekretar u Beču

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?