Саопштење са 13. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је, на данас одржаној 13. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о биоцидним производима. Предлог има за циљ осигурање високог степена заштите здравија људи, животиња и животне средине, утврђивање јединствених услова за стављање биоцида на тржиште. Примјеном нових одредби ће се унаприједити и побољшати услови промета биоцидних производа са земљама ЕУ и другим земљама, осигуравајући конкурентност привреде и подстицај сигурније производње и коришћења ових средстава. Законом се преноси Регулатива ЕУ о накнадама и таксама које произвођачи и увозници плаћају Европској агенцији за хемикалије, што ће допринијети испуњавању услова за затварање поглавља 27 – животна средина и климатске промјене. Предвиђено је да трошкове за спровођење поступка издавања дозвола за стављање биоцидног производа у промет и употребу сноси подносилац захтјева (произвођач, односно увозник биоцида), а висина ће се одредити доношењем подзаконског акта уз претходно мишљење Министарства финансија. Црна Гора нема прозвођача биоцида, а сви увозници и дистрибутери углавном увозе из земаља ЕУ које већ имплементирају наведене норме. Европска агенција за хемикалије указала на наопходност увођења ових норми како би се, између осталог, у Агенцији за животну средину обезбиједио буџет посвећен ангажовању експерата који ће бити задужени за процјену ризика и ефикасности, која захтијева специфична знања у области биологије циљних организама, фитомедицине и/или ветерине.

Утврђен је Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције из Најробија о уклањању олупина из 2007. године. Доношење и спровођење овог Закона, допринијеће јачању националног правног оквира који унапријеђује активности обезбјеђења сигурности поморске пловидбе, заштите мора од загађења са пловних објеката, као и испуњеност захтијева Међународне поморске организације о потврђивању међународно – правних инструмената. Како је истакнуто, ступањем на снагу Закона о ратификацији предметне конвенције створиће се обавеза измјене и допуне Закона о заштити мора од загађења са пловних објеката, као и подзаконских аката, који проистичу из Закона о сигурности поморске пловидбе.

Влада је донијела Уредбу о условима и начину избора, правима и обавезама полицијског официра за везу. Реализацијом Уредбе омогућиће се упућивање полицијских службеника на рад у међународне организације у својству полицијског официра за везу. На тај начин омогућава се остваривање полицијске сарадње на оперативном и стратешком нивоу са међународним организацијама, у складу са међународним уговором. Уредбом се уређују и услови и начин избора, као и права и обавезе полицијског официра за везу. Такође, у односу на досадашњу праксу гдје су се полицијски представници упућивали на основу интерног огласа који спроводи Министарство унутрашњих послова, новитет је да је сада упућивање могуће и на основу међународног огласа који спроводи сама међународна организација, а након прибављања сагласности ресорног министра.

Донијета је Одлука о измјени Одлуке о варијабилном дијелу зараде. Измјеном је прописано да се варијабилни дио зараде запосленом може исплатити једном у три мјесеца у износу од 50 % минималне нето зараде. Такође, варијабилни дио зараде запосленом за рад од јавног интереса може се исплатити на мјесечном нивоу у износу од 70 % минималне зараде, уз сагласност Владе.

Влада је донијела Одлуку о образовању Савјета за научноистраживачку дјелатност. Одлуком је прописано да Савјет броји девет чланова, којим ће руководити проф. др Анђела Јакшић Стојановић, министарка просвјете, науке и иновација. Надлежности Савјета су да анализира стање и достигнућа у научноистраживачкој дјелатности, даје стручне предлоге и у том циљу има дефинисана посебна овлашћења да, између осталог: припрема и предлаже Стратегију, предлаже приоритете из Стратегије и програме од општег интреса за текућу годину, те даје мишљење у поступку утврђивања обима средстава за финансирање приоритета из Стратегије и прати остваривање Стратегије.

Влада је усвојила Анализу функционисања система локалне самоуправе у Црној Гори. Анализа је указала на потребу реформе система локалне самоуправе и са асепкта функционисања (увођења благог политипског система и увођења планске децентрализације) и са аспекта финансирања (разматрање могућности реформе система финансирања локалне самоуправе, као и регионалног развоја, на начин да јединице локалне самоуправе у складу са својим специфичном привредном активношћу унаприједе сопствене изворе финансирања). У Анализи је дата оцјена стања у односу на све аспекте: досадашња децентрализација, кадровски и финансијски капацитети, међуопштинска сарадња, односи централног и локалног нивоа, као и препоруке које се односе на унапређење нормативног оквира којим је уређен систем локалне самоуправе, обуке, имплементацију законских обавеза, као и координацију између централног и локалног нивоа.

Донијет је План управљања у кризним ситуацијама у случају појаве афричке куге свиња. Главни циљ доношења Кризног плана је смањивање ризика и опасности од појаве афричке куге код домаћих и дивљих свиња, ради спречавање уноса вируса афричке куге свиња, и стварање услова за несметан промет свиња и производа од свињског меса. Кризни план ће омогућити ефикасно спровођење прописаних мјера, брзу и координисану мобилизацију свих предвиђених ресурса, чиме ће се спријечити ширење болести и смањити негативне посљедице које утичу на развој сточарства и производњу безбједне хране. Сузбијање и искорјењивање афричке куге свиња у случају појаве болести која има размјере епизоотије спроводиће државни органи, организације и ветеринарска служба преко Оперативног штаба односно општинских тимова који се формирају на локалном нивоу на начин утврђен овим планом. Планом је предвиђено да се у случају избијања болести примјењују стриктне мјере: усмрћивање свих обољелих свиња на газдинству, одређивање зараженог и угроженог подручја са врло ригорозним мјерама попут забране кретања и промета животиња и производа животињског поријекла ван ових подручја у најкраћем трајању од 45 дана, дезинфекција, дезинсекција, контрола кретања људи и возила и друге мјере. Поред оталог, прописано је да власнику свиња које су угинуле или које су усмрћене због спровођења наређених мјера, као и за ствари и сировине које су оштећене или уништене том приликом припада накнада штете у висини тржишне вриједности у тренутку извршења мјере.

Влада је дала сагласност на План рада „Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2024. годину, Финансијски план „Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2024. годину и Извјештај о реализацији Финансијског плана „Монтепут” д.о.о. Подгорица за 2023. годину. Прелиминарни Извјештај о реализацији финансијског плана за 2023. годину показује да је ово привредно друштво пословну 2023. годину завршило позитивним финансијским резултатом у износу од 4.005.130 еура. На основу успјешног пословања из 2023. године, реално је планирати нове инвестиције које ће допринијети остварењу још бољег пословног резултата у наредној години, па је Планом рада Финансијским планом за 2024. годину предвиђено да укупни приходи износе 113.570.486 еура, укупни расходи 113.350.364 еура, а позитивни пословни резултат планиран је у износу од 220.122 еура. Осим пословних прихода овог Друштва, прихода по основу нераспоређене добити из претходних година, у структури значајан прилив средстава се очекује из Капиталног буџета, на основу Закона о буџету Црне Горе за 2024. годину. Водећи рачуна о ефикасном коришћењу ресурса, очувању ликвидности и планирању позитивног пословног резултата, и у овој години ће, поред издатака на потрошни материјал, одржавање и услуге, расходи бити усмјерени на инвестициона улагања – унапређење система наплате с циљем квалитетнијег пружања услуга корисницима и израду пројектне документације за будуће дионице ауто-путева и брзих саобраћајница.

Усвојена је Информација о Финансијском споразуму за период 2021-2027 између Владе Црне Горе и Европске комисије о подршци за пољопривреду и рурални развој у оквиру Инструмента претприступне подршке IPA III (IPARD III) и прихваћен текст Финансијског споразума. Након IPARD средстава која су била доступна током финансијске перспективе IPA 2014-2020 (IPARD II), Црној Гори су опредијељена нова и значајно увећана средства кроз финансијску перспективу IPA 2021-2027 (IPARD III). Ова средства ће бити намијењена спровођењу Програма развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе, са циљем даљег јачања капацитета црногорских пољопривредних произвођача и развоја руралног подручја Црне Горе, кроз конкретне мјере. У оквиру програма IPARD III, црногорским пољопривредницима биће доступно укупно 81.975.947 еура бесповратних средстава, од чега је Европска унија опредијелила укупно 63.000.000 еура бесповратних средстава, док национално кофинансирање износи 18.975.947 еура. Уз допринос приватних корисника, у износу до 46.337.777 еура, спровођењем програма IPARD III биће инвестирано 128.313.724 еура у црногорску пољопривреду током предстојеће седмогодишње перспективе. С тим у вези, у циљу коришћења опредијељених ЕУ средстава, Европска комисија је Министарству европских послова доставила Предлог финансијског споразума, којим се ближе прописују финансијске обавезе Европске уније и дефинишу одредбе за повјеравање задатака извршења буџета за мјере дефинисане IPARD III програмом.

Влада је усвојила Информацију у вези наставка друге фазе тендера за пројекат концесије Аеродрома Црне Горе и дала сагласност за наставак преговора између Министарства саобраћаја и поморства и Међународне финансијске корпорације (IFC) у вези наставка друге фазе тендера.

Усвојена је Информација у вези са статусом пореских инспектора којима је истекао мандат 2021. и 2022. године. Тим повоодм, задужен је министар финансија – руководилац Пореске управе да овласти државне службенике – пореске инспекторе којима је истекао мандат да привремено врше послове инспекцијског надзора са свим овлашћењима инспектора, на вријеме које није дуже од три мјесеца.

Влада је донијела одлуке о образовању преговарачких радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније које се односе на преговарачка поглавља 23 – Правосуђе и темељна права и 24 – Правда, слобода и безбједност. Имајући у виду конституисање нове, 44. Владе Црне Горе у октобру 2023. године и, с тим у вези, доношење нове Уредбе о организацији и начину рада државне управе и кадровске промјене које су услиједиле, јавила се потреба за доношењем нове одлуке о образовању преговарачких радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине ЕУ које се односе на преговарачка поглавља 23 и 24. Састав преговарачких радних група, уподобљен је актуелној фази преговарачког процеса, док су надлежности овог тијела усклађене са задацима преговарачких радних група прописаним новом Одлуком о успостављању структуре за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији.

Усвојена је Информација о закључивању Споразума између Министарства просвјете, науке и иновација Црне Горе и Министарства просвјете Народне Републике Кине о узајамном признавању високобразовних исправа и прихваћен текст Споразума. Споразум има за циљ да олакша приступ високом образовању и међусобно признавање високообразовних исправа у НР Кини и високообразовних исправа у Црној Гори. Односи се, како је наглашено у дискусији, на дипломе високог образовања које додјељују кинеске високообразовне установе и истраживачки институти са овлашц́ењем за додјелу које признаје Влада НР Кине у вријеме додјеле, и дипломе високог образовања које додјељују лиценциране високообразовне установе у складу са релевантним законима и законодавством Црне Горе. Истакнуто је и да ће у циљу олакшавања спровођења овог Споразума, стране успоставити Експертску комисију са задатком да размотре и појасне питања која проистичу из тумачења или примјене Споразума, као и приједлоге измјена и допуна текста.

Влада је донијела Одлуку о сазивању ванредне сједнице Скупштине акционара Електопривреде Црне Горе АД Никшић.

Поред осталог, Влада се упознала са Информацијом о Уговору о концесији за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију на простору бившег рудника „Брсково” и задужила Министарство да поводом овог питања формира међуресорску радну групу. Материјал је означен степеном тајности „ИНТЕРНО”.

На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.

13. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Усмена информација о реализацији активности из процеса приступања Црне Горе Европској унији Закључци
2.Предлог закона о измјенама и допунама Закона о биоцидним производима Материјал Закључци
3.Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције из Најробија о уклањању олупина из 2007. године Материјал Закључци
4.Предлог уредбе о условима и начину избора, правима и обавезама полицијског официра за везу Материјал Закључци
5.Предлог одлуке о измјени Одлуке о варијабилном дијелу зараде Материјал Закључци
6.Предлог одлуке о образовању Савјета за научноистраживачку дјелатност Материјал Закључци
7.Анализа функционисања система локалне самоуправе у Црној Гори Материјал Закључци
8.Предлог плана управљања кризним ситуацијама у случају појаве афричке куге свиња Материјал Закључци
9.Предлог плана рада "Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2024. годину и Предлог финансијског плана „Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2024. годину и Извјештај о реализацији Финансијског плана „Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2023. годину Материјал Закључци
10.Информација о Финансијском споразуму за период 2021-2027 између Владе Црне Горе и Европске комисије о подршци за пољопривреду и рурални развој у оквиру Инструмента претприступне подршке IPA III (IPARD III) с Предлогом финансијског споразума Материјал Закључци
11.Информација у вези наставка друге фазе тендера за пројекат концесије Аеродрома Црне Горе Материјал Закључци
12.Информација о статусу имплементације Програма за подстицање иновација у функцији енергетске ефикасности у индустрији и моделу обезбјеђења додатних средстава за реализацију друге фазе Програма са Предлогом споразума о међуресорној сарадњи у имплементацији Програма Материјал Закључци
13.Информација о стању Посебног програма улагања од посебног значаја за привредни и економски интерес Црне Горе на 29. децембар 2023. године (финансијски аспект) Материјал Закључци
14.Кадровска питања Закључци
14.1Предлог за престанак вршења дужности в.д. директорице Института за јавно здравље Материјал
14.2Предлог за именовање директора Института за јавно здравље Материјал
14.3Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за енергетску ефикасност у Министарству енергетике и рударства Материјал
14.4Предлог за престанак вршења дужности в.д. помоћника директора Управе за капиталне пројекте Материјал
14.5Предлог за одређивање вршитељке дужности генералне директорице Директората за становање у Министарству просторног планирања, урбанзма и државне имовине - ОДГОЂЕНО
14.6Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за грађевинарство у Министарству просторног планирања, урбанзма и државне имовине Материјал
14.7Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за легализацију бесправних објеката у Министарству просторног планирања, урбанзма и државне имовине Материјал
14.8Предлог за престанак вршења дужности в.д генералног директора Генералног директората за економску и културну дипломатију у Министарству вањских послова Материјал
14.9Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Генералног директората за економску и јавну дипломатију у Министарству вањских послова Материјал
14.10Предлог за одређивање вршитељке дужности помоћнице директора Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима Материјал
14.11Предлог за разрјешење државног секретара у Министарству просторног планирања, урбанизма и државне имовине Материјал
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
15.Предлог одлуке о именовању ревизора за ревизију финансијских извјештаја Поште Црне Горе АД Подгорица за 2023. годину и Предлог одлуке о именовању ревизора за ревизију дефицита универзалног сервиса Поште Црне Горе АД Подгорица за 2023. годину Материјал Закључци
16.Пети извјештај о реализацији Националног програма за унапрјеђење квалитета сировог млијека са планом за поступање са неусаглашеним сировим млијеком (новембар 2022.- новембар 2023.) Материјал Закључци
17.Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства правде Материјал Закључци
18.Предлог платформе за званичну посјету предсједника Владе Црне Горе Милојка Спајића Краљевини Белгији и Великом Војводству Луксембург, и сједишту НАТО-а, у Бриселу, 25-30. јануара 2024. године Материјал Закључци
19.ИНТЕРНО
IIIМАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
20.Предлог одлуке о накнадама за коришћење општинских путева Пријестонице Цетиње Материјал Закључци
21.Предлог за давање сагласности ЈУ Средња стручна школа, Цетиње за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 419 КО Цетиње I, општина Цетиње у својини Црне Горе Материјал Закључци
22.Предлог за давање сагласности ЈУ Прва средња стручна школа из Никшића за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 767 КО Никшић, општина Никшић у својини Црне Горе Материјал Предлог за давање сагласности ЈУ Прва средња стручна школа из Никшића за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 767 КО Никшић, општина Никшић у својини Црне Горе - закључци
23.Питања и предлози
23.1Информација у вези са статусом пореских инспектора којима је истекао мандат 2021. и 2022. године Материјал Закључци
23.2Предлог одлуке о образовању Преговарачке радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односи на преговарачко поглавље 23 – Правосуђе и темељна права Материјал Закључци
23.3Предлог одлуке о образовању Преговарачке радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односи на преговарачко поглавље 24 – Правда, слобода и безбједност Материјал Закључци
23.4Предлог платформе за учешће делегације Министарства просвјете, науке и иновација Црне Горе, коју предводи проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, министарка, на Свјетској конференцији о дигиталном образовању која ће се одржати од 29. до 31. јануара 2024. године, Шангај, Народна Република Кина Материјал Закључци
23.5Информација о закључивању Споразума између Министарства просвјете, науке и иновација Црне Горе и Министарства просвјете Народне Републике Кине о узајамном признавању високообразовних исправа с Предлогом споразума Материјал Закључци
23.6Извјештај о званичној посјети министарке просвјете, науке и иновација, проф. др Анђеле Јакшић-Стојановић, Бриселу, Краљевина Белгија, 19-22. децембра 2023. године Материјал Закључци
23.7ИНТЕРНО
23.8Предлог одлуке о сазивању ванредне сједнице Скупштине акционара Електропривреде Црне Горе АД Никшић Материјал Закључци
23.9Предлог уредбе о измјенама Уредбе о условима и начину коришћења објеката за репрезентативне потребе у својини Црне Горе Материјал Закључци
23.10Предлог одлуке о утврђивању коефицијената за зараду и додатак на зараду запослених у Авио сервису Генералног секретаријата Владе Црне Горе Материјал Закључци
IV НА УВИД:
24.1Извјештај о учешћу делегације Црне Горе на Свјетској конференцији о радио-комуникацијама (WRC-23), одржаној у периоду од 20.11. до 15.12.2023. године, у Дубаију, Уједињени Арапски Емирати Материјал
24.2Извјештај о посјети предсједника Владе Црне Горе Милојка Спајића институцијама Европске уније, Брисел, Краљевина Белгија, 18-21. децембар 2023. године Материјал
24.3Извјешај о званичној посјети министра вањских послова Црне Горе др Филипа Ивановића Мађарској, 11-12. јануар 2024. године Материјал
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?