- Влада Црне Горе
Саопштење са 15. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 15. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 15. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о потврђивању Женевског акта Лисабонског споразума о именима поријекла и ознакама географског поријекла. Лисабонски споразум је уговор којим администрира Свјетска организација за интелектуалну својину (WIPO), а који омогућава заштиту имена поријекла и њихову међународну регистрацију. Имена поријекла су врста ознака географског поријекла за производе који имају посебно јаку везу са својим мјестом поријекла, које указују на поријекло производа као на његова карактеристична и позната својства повезана са локацијом. Женевски акт Лисабонског споразума проширује ту заштиту и пружа могућност заштите и географским ознакама које идентификују одређену робу као робу поријеклом са територије одређене државе, региона или локалитета са те територије гдје се одређени квалитет, репутација или друге карактеристике робе суштински могу приписати њеном географском поријеклу. Женевском акту Лисабонског споразума приступило је 14 чланица, укључујући и Европску унију као цјелину.
Донијета је Одлука о утврђивању Националне контролне листе наоружања и војне опреме. Разлози за доношење Националне контролне листе садржани су у потреби њеног усаглашавања са Заједничком војном листом ЕУ коју је Вијеће усвојило 20. фебруара 2023. Године. Одлука представља кодификовано рјешење, које обухвата јасно дефинисану подјелу роба на 22 категорије, подијељене на подручја намјене робе која су означена са међународно познатом ознаком МЛ (Military List). Дакле, имплементацијом овог акта Црна Гора контролише извоз, увоз, транзит, брокеринг и техничку помоћ наоружања и војне опреме, чиме доприноси међународном миру и безбедности, као и спречавању ширења оружја за масовно уништење.
Влада је дала сагласност на Одлуку о утврђивању износа накнаде коју плаћају вршиоци регулисаних комуналних дјелатности у 2024. години. Ријеч је о накнади из које се, у складу са Законом о комуналним дјелатностима, финансира рад Регулаторне агенције за енергетику и регулисане комуналне дјелатности. У дискусији је наглашено да сви вршиоци у Црној Гори плаћају исту накнаду по јединици мјере (јединична накнада), односно по кориснику којем пружају услугу јавног водоснабдијевања, односно управљања комуналним отпадним водама и која износи 0,0396366 еура на мјесечном нивоу по кориснику сваке појединачне услуге. Приликом утврђивања износа накнаде коју вршилац плаћа Агенцији, утврђен је методолошки приступ да износ накнада буде повезан са висином јединичне накнаде и бројем корисника сваке појединачне услуге коју вршилац пружа обављањем регулисане комуналне дјелатности, на мјесечном нивоу.
Дата је сагласност за Давање у закуп непокретности у својини Црне Горе, на период од 30 година, ради изградње вјетроелектране, и то катастарских парцела бр. 2128/4 и 2565/4 КО Боан, катастарских парцела бр. 1834/2 и 1834/3 КО Тушиња, катастарске парцеле број 550/2, КО Крња Јела и катастарских парцела бр. 66/3, 66/4, 66/5, 66/6, 71/4, 74/2, 75/1, 61, 68, 70, 72 и 2134 КО Тимар, све општина Шавник, у циљу изградње вјетроелектране. Тим поводом, задужује се министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине да формира Комисију за давање у закуп непокретности у државној својини. Наиме, Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине је припремило нацрт аукцијске документације, односно: јавни позив, изјаву о повјерљивости, информативни меморандум, нацрт уговора о давању у дугорочни закуп и пријаву за учешће на аукцији. Јавним позивом се предвиђа издавање у закуп предметног земљишта, површине 2.033.897 m², на период од 30 година ради пројектовања, изградње, експлоатације и одржавања вјетроелектране, инсталисане снаге 6,6 KW по једном вјетрогенератору, по почетној цијени закупа на годишњем нивоу у износу од 569.500 еура.
Право да учествују на јавном надметању имају сва правна и физичка домаћа и страна лица, као и конзорцијуми, ако су:
- купили аукцијску документацију;
- уплатили депозит у износу од 5 % од износа почетне цијене закупнине, и то 28.475 еура;
- потписали нацрт уговора и
- регистровани као учесници на аукцији.
Влада је усвојила Извјештај о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период од 23. јуна до 30. новембра 2023. године. Шестим по реду Извјештајем обухваћени су сљедећи извјештаји и допуне извјештаја: извјештај поводом случаја напада на главног уредника НД Вијести Михаила Јововића и фоторепортера Бориса Пејовића 2009. године, допуна извјештаја поводом убиства Душка Јовановића - главног и одговорног уредника дневног листа Дан, извјештај о нападу на новинарку Вијести Јадранку Ћетковић 19. 4. 2022. год, извјештај о нападу на Јадранку Ћетковић 17. 6. 2022. год, допуна извјештаја поводом пријетњи извршној директорици ТВ Вијести Маријани Кадић Бојанић 2015. године, извјештај о случају напада на новинаре Јелену Јовановић и Вука Лајовића – пријетње из 2015. године, допуна извјештаја о случају новинара Павловић Обрада из 2016. године и допуна извјештаја о случају напада на имовину новинарке Зорице Булатовић из 2015. године. Такође, дате су и опште препоруке надлежним органима у циљу побољшања дјелотворности истрага и избјегавања некажњивости за нападе на новинаре, као и у циљу вредновања учинка тужилаца и полицајаца у истрагама напада на новинаре приликом напредовања у служби. Тим поводом, задужено је Министарство унутрашњих послова да предметни Извјештај достави Врховном државном тужилаштву и Управи полиције на упознавање.
Усвојена је Информација о предлогу одређивања Националне службенице за овјеравање надлежне за финансијско управљање програмима IPA и ефикасно функционисање система унутрашњих контрола у Црној Гори. Црна Гора, као држава кандидаткиња за чланство у Европској унији, користи Инструмент претприступне подршке ЕУ (IPA) од 2007. године, а у овом тренутку актуелна су два финансијска (програмска) раздобља 2014 – 2020 (IPA II) и 2021 – 2027 (IPA III). Како је циљ Европске комисије постепено преношење одговорности за управљање средствима на државу корисницу, паралелно са јачањем институција, у циљу припреме за стицање статуса државе чланице ЕУ, од посебне је важности одређивање Националног службеника за овјеравање (НАО), који је у оквиру модела самосталног (индиректног) управљања надлежан за ефикасно функционисање система унутрашњих контрола и финансијско управљање IPA програмима. У дискусији је појашњено да НАО сноси одговорност за дјелотворно функционисање система интерне контроле за спровађење помоћи IPA у складу са Оквирним споразумом и управљање рачунима IPA финансијских средстава. За НАО је одређена Милица Аџић, државна секретарка у Министарству финансија.
Влада је усвојила Информацију о измирењу обавеза Владе Црне Горе према Exim Кина банци по основу државне гаранције издате за потребе кредитног аранжмана закљученог између Црногорске пловидбе АД Котор и Exim Кина банке. Имајући у виду да Црногорска пловидба, иако је за 9 мјесеци пословала позитивно, ипак није у могућности да, поред текућих обавеза, обезбиједи учешће за отплату јануарске рате кредита, Влада је прихватила Захтјев Exim Кина банке за измирење дозпијелих обавеза по основу издате гаранције, у износу од 2.478.810 америчких долара, увећаних за додатне трошкове камате који ће се накнадно обрачунати од дана доспијећа до дана плаћања, у еурској противвриједности на дан плаћања. У дискусији је наглашено да се, и по овом питању, Влада нашла у позицији да рјешава један од наслијеђених проблема који је настао као посљедица лоших одлука у прошлости. Влада је дужна да, као гарант по предметном кредитном аранжману, измири обавезу према Зајмопримцу, имајући у виду да је обавеза заснована Уговором о гаранцији и да, у циљу одржавања репутације и повјерења коју Црна Гора има у односу са међународним повјериоцима, обавеза мора бити извршена без одлагања. Важно је напоменути да ће, према досадашњој пракси, Министарство финансија захтијевати од Компаније да надокнади трошкове које је Држава имала по основу измирења обавеза у вези са гаранцијом. Такође, Министарство финансија ће обавијестити Заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе и доставити потребну документацију, како би биле предузете све потребне радње, ради заштите имовинско правних интереса Државе.
Донијета је Одлука о ближим критеријумима за коришћење средстава текуће и сталне буџетске резерве. У складу са Законом о буџету и фискалној одговорности, којим је прописано да се током фискалне године за непланиране и недовољно планиране издатке користе средства текуће резерве, те да се за хитне и непредвиђене издатке користе средатва сталне резерве, Одлуком се прописују ближи дефинисања критеријуми, процедуре и хијарархија надлежности у вези коришћења средстава текуће и сталне буџетске резерве. Одлуком се такође успостављају правила и ограничења за обезбјеђење недостајућих средстава за финансирање редовне дјелатности потрошачких јединица и за помоћ правним и физичким лицима, као и ближе дефинисање улоге Комисије за расподјелу дијела средстава буџетске резерве у складу са Законом.
Влада је донијела одлуке о образовању преговарачких радних групу за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односе на 23 преговарачка поглавља и то: 6 – Привредно право, 7 – Право интелектуалне својине, 8 – Конкуренција, 20 – Предузетништво и индустријска политика, 22 – Регионална политика и координација структурних инструмената, 32 – Финансијски надзор, 33 – Финансијске и буџетске одредбе, 3 – Право оснивања предузећа и слобода пружања услуга, 4 – Слобода кретања капитала, 25 – Наука и истраживање, 26 – Образовање и култура, 9 – Финансијске услуге, 16 – Порези, 17 – Економска и монетарна унија, 18 – Статистика, 14 - Саобраћајна политика, 15 – Енергетика, 21 – Транс-европске мреже, 28 – Заштита потрошача и здравља, 29 – Царинска унија, 5 – Јавне набавке, 11 – Пољопривреда и рурални развој и 13 – Рибарство.
Усвојена је Информација о потреби суфинансирања рада Комисије за антидопинг. Тим поводом, задужује се Министарство спорта и младих да Комисији за допинг уплате 210.000 еура ради извршавање редовних обавеза у области борбе против допинга, од чега ће 100.000 еруа бити уплаћено до 10. марта ове године, а преостали износ од 110.000 еура до 10. августа текуће године.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.