- Влада Црне Горе
Саопштење са 16. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 16. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 16. сједници којом је предсједавао потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове мр Алекса Бечић, утврдила Нацрт средњорочног програма рада Владе 2024 – 2027. У складу с већ успостављеном праксом и с намјером да се ојача планирање политика оријентисаних на резултате и заснованих на мјерљивим подацима, Влада је Нацртом дефинисала сет кључних приоритета и циљева на које ће бити усмјерена. Упоредо с њим, припремљен је програм рада за 2024. годину, кроз који се дефинишу конкретне активности чија ће реализација допринијети достизању зацртаних циљева. Као кључни приоритети за наредни период дефинисани су: 1. Црна Гора је држава владавине права и кредибилна чланица ЕУ и НАТО, 2. Стабилан финансијски и економски систем за богату државу, грађане и грађанке, 3. Здрави и образовани појединци, као темељ просперитетног и солидарног друштва. Израда документа је осмишљена као инклузиван процес у који ће бити укључене све заинтересоване стране. У дискусији је наглашено да је, у складу с добром праксом, ова Влада у потпуности посвећена повећању транспарентности и има јасну намјеру да крајње кориснике јавних политика, грађанке и грађане, стави у први план. У том циљу, задужен је Генерални секретаријат Владе да јавну расправу о Нацрту организује у периоду 19. фебруара до 9. марта 2024. године и да, након тога, припреми и Влади достави Предлог средњорочног програма рада Владе 2024 – 2027. године са Извјештајем о спроведеној јавној расправи.
Утврђен је Предлог закона о заштити од јонизујућих зрачења, радијационој и нуклеарној сигурности и безбједности са Извјештајем о спроведеној јавној расправи. Предлогом закона уређују се заштита живота и здравља људи и животне средине од штетног дејства јонизујућих зрачења, увоз, извоз и транзит извора јонизујућих зрачења и нуклеарних материјала, превоз радиоактивних извора и нуклеарних материјала, управљање радиоактивним отпадом, као и друга питања од значаја за радијациону и нуклеарну сигурност и безбједност. Како се у периоду од 2009. године, када је донијет постојећи Закон, у значајној мјери измијенила правна тековина Европске уније у тој области, као и потврдили међународно-правни инструменти, било је потребно приступити изради овог Закона у циљу унапређења заштите здравља људи и животне средине у овој области. У Предлог закона транспоновано је 11 Директива Савјета ЕУ, једна Одлука и једна Уредба Савјета ЕУ, као и поједине одредбе 26 међународно-правних инструмената чија је Црна Гора страна уговорница, па су на тај начин испуњене и обавезе из више преговарачких поглавља у процесу приступања Европској унији.
Влада је донијела Уредбу о повјеравању дијела послова Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине јединицама локалне самоуправе. Уредбом су послови издавања урбанистичко-техничких услова из надлежности овог Министарства, осим за слоżене инжењерске објекте, зграде бруто грађевинске површине 3000 m² и више, хотеле, туристичка насеља са најмање четири или пет звјездица и туристичке ризорте, објекте за које се обавезно расписује конкурс за израду идејног архитектонског рјешења, трг, шквер, шеталште и градски парк, повјерени јединицама локалне самоуправе. У расправи је оцијењено да ће ово рјешење допринијети економичнијем обављању послова издавања урбанистичко-техницких услова, стабилном и одрживом систему спровођења планова и израде техничке документације, грађења објеката и контроле грађења.
Донијете су одлуке о образовању преговарачких радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине Европске уније која се односе на преговарачка поглавља: 1 – Слобода кретања робе, 2 – Слобода кретања радника, 10 – Информатичко друштво и медији, 12 – Безбједност хране, ветеринарство и фитосанитарни надзор, 19 – Социјална политика и запошљавање, 27 – Животна средина и климатске промјене, 30 – Вањски односи и 31 – Вањска, безбједносна и одбрамбена политика.
Влада је донијела Одлуку о образовању Оперативног тијела за спровођење Стратегије информисања јавности о приступању Црне Горе Европској унији 2023 – 2026. година. Имајући у виду да је приступање ЕУ, стратешки вањскополитички циљ Црне Горе, те да је, осим квалитетног спровођења реформи, потребно обезбједити и стабилну подршку грађана за приступање ЕУ, у складу са Стратегијом информисања, неопходно је формирати тијело које ће се старати о ефикасној и квалитетној имплементацији тог документа, кроз координацију свих владиних органа (сва министарства), са Скупштином Црне Горе, локалним самоуправама, привредном и академском заједницом и цивилним сектором. Основ за доношење ове Одлуке је нови стратегијски документ чије ће спровођење допринијети бољем информисању и разумијевању процеса европске интеграције код грађана и обезбиједити наставак подршке процесу приступања Црне Горе ЕУ. Такође, нова Одлука је била неопходна и због персоналних промјена у више владиних ресора у дијелу спровођења комуникационих активности које се односе на процес европске интеграције.
Донијета је и Одлука о измјени Одлуке о образовању дијела Мјешовите комисије за спровођење Темељног уговора између Црне Горе и Свете Столице. Црна Гора, кроз дијалог са вјерским заједницама доказује своју посвећеност очувању мултиетничког, мултиконфесионалног и мултикултуралног склада као окоснице своје државности и идентитета. Самим тим се, због нових персоналних рјешења након формирања 44. Владе, наметнула и потреба именовања чланова Мјешовите комисије која је састављена на паритетној основи (по пет представника Црне Горе и Свете Столице), а копредсједник са црногорске стране је др Филип Ивановић, министар вањских послова.
Влада је донијела Одлуку о утврђивању јавног интереса за експропријацију непокретности на територији општине Колашин и општине Андријевица ради изградње аутопута Бар – Бољаре, дионица Матешево – Андријевица. У складу са одредбама Закона о експропријацији, Одлуком је утврђено да се експропријација врши у КО Матешево, КО Сунга и КО Краљске Баре на територији општине Колашин, као и у КО Трешњево, КО Слатина, КО Гњилл Поток, КО Андријевица, КО Краље ии КО Сјеножета на територији општине Андријевица. Обавеза Управе за саобраћај је да ријеши имовинско правне односе, а средства за исплату новчане накнаде за експроприсане непокретности за овај путни правац планирана су Законом о буџету за 2024 годину.
Усвојена је Информација о недостатку просторних капацитета у студентским домовима у Подгорици. У Информацији се наводи да су студијске 2023/2024. године 2223 студента конкурисала на 1509 мјеста, тј. да је 714 студената остало је без задовољења потребе смјештаја. Када се овоме дода велики број студената који су у претходном периоду одлучили да питања становања ријеше закупом некретнина, а у свијетлу све већег нивоа цијена, јасно је да је број студената који своје право не могу задовољити тренутним капацитетима студентских домова све већи. Тим поводом, задужено је Министарство просвјете, науке и иновација да, у сарадњи са Министарством финансија, Министарством просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Управом за капиталне пројекте и Управом за државну имовину, формира међуресорску комисију, која би у року од 15 дана сачинила информацију о процијењеној вриједности и временском оквиру за рјешавање проблема недостатка смјештајних капацитета.
Влада је усвојила Информацију о намјери припајања привредног друштва АД „Одржавање жељезничких возних средстава“ Подгорица привредном друштву „Жељезнички превоз Црне Горе“ АД Подгорица. Тим поводом, задужено је Министарство саобраћаја и поморства да спроведе неопходне активности у циљу припајања ова два привредна друштва. Такође, Влада је дала сагласност на коришћење Текуће буџетске резерве, до износа од највише 1.7 милона еура, за намјену увећања капитала државе у друштвима са пропратним трошковима евентуалног ангажмана финансијског консултанта и других трошкова везаних за спровођење наведене трансакције.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.