- Влада Црне Горе
Саопштење са 17. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 17. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 17. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о рачунању времена. Доношењу Закона се приступило са циљем усклађивања одредби овог закона са правом Европске уније, конкретно Директивом 2000/84/EZ Европског парламента и Савјета од 19. јануара 2001. године о љетњем рачунању времена, као и да се обезбиједи јединствено рачунање времена у Црној Гори. Законом је уређено да период љетњег рачунања времена почиње у 2 h 00 min 00 s, посљедње недјеље у мјесецу марту, а завршава се у 3 h 00 min 00 s, посљедње недјеље у мјесецу октобру.
Донијета је Одлука о образовању Националног савјета за борбу против корупције. Савјет чини предсједник, замјеник предсједника и 21 члан, при чему је предсједник по функцији потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију, а његов замјеник министар правде. Задаци Савјета су да:
- припреми стратегију за борбу против корупције са пратећим акционим плановима у сарадњи са Министарством правде и прати њено спровођење;
- организује, синхронизује, прати приоритете, динамику и рокове реализације активности чији су носиоци државни органи, органи државне управе, органи локалне самоуправе, органи локалне управе и друге надлежне институције и оцјењује постигнуте резултате у остваривању циљева стратегије;
- доставља Влади извјештаје о реализованим активностима са оцјеном стања и анализом која се односи на превенцију и борбу против корупције и предлогом даљих мјера за успјешнију имплементацију стратегије, најмање два пута годишње;
- предлаже Влади предузимање других мјера и активности од значаја за борбу против корупције када је то у одређеним областима потребно и
- даје препоруке Влади у циљу унапређења нормативног оквира за превенцију корупције.
Влада ће посебном одлуком именовати предсједника, замјеника предсједника, чланове и секретара Савјета.
Влада је донијела Одлуку о образовању Координационог тијела за заштиту унапређење јавног интереса у области приређивања игара на срећу, на челу са потпредсједником Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију мр Момом Копривицом. У погледу регулисања приређивања игара на срећу и спровођења јавних политика у овој области укључено је више институција. Осим побољшања координације надлежних органа, успостављање Координационог тијела би требало да допринесе јачању правне сигурности, заштите дјеце и омладине од економског и другог искоришћавања, као и остваривања других Уставом дефинисаних вриједности. Образовањем овог тијела, дефинисањем задатака и одговорности, ојачаће се капацитети извршне власти у погледу заштите и унапређења јавног интереса у области приређивања игара на срећу, идентификацији ризика и изазова у овој области, њиховог рјешавања и унапређења свеукупног амбијента када је ријеч о овој области, наглашено је у дискусији.
Донијета је Одлука о образовању Оперативног тима за борбу против насиља у породици и насиља над женама. Циљ Оперативног тима је да допринесе примјени Закона о заштити од насиља у породици и ефикаснијој заштити жртве насиља. Акценат је на конкретним случајевима насиља у породици који су комплекснији по својој структури и захтијевају јаку међуресорну сарадњу релевантних институција, а која се односи првенствено на анализу оперативног поступања свих укључених субјеката. Формирање Оперативног тима ће имати утицај на друштво у цијелини, али првенствено на жртве породичног насиља у смислу њиховог оснаживања да пријаве насиље и враћања повјерења у институције. Такође, овај Тим ће размотрити укупну праксу и кроз анализу репрезентативних случајева и одговарајућих извјештаја, информација и мишљења, радити на утврђивању даљих смјерница и иницијатива за сврсисходне промјене на плану јавних политика и институционалне праксе у области спречавања и заштите од свих облика породичног насија и насиља над женама, укључујући и случајеве уговорених дјечјих бракова, са посебним, примарним фокусом на поступање и рад Управе полиције.
Влада је усвојила Информацију о успостављању јавног регистра привредних друштава у већинском власништву државе. Успостављањем јавног регистра створиће се пословни амбијент који ће кроз јачање примјене правних норми, овлашћења и одговорности Владе и ресорних тијела, а уз свакодневну сарадњу са државним предузећима, на транспарентан начин сагледати постојеће мањкавости пословања ових привредних субјеката у циљу изналажења оптималних рјешења за превазилажење проблема, те препознавања њиховог потенцијала. Оцијењено је да ће се имплементацијом јавног регистра унаприједити управљање државним предузећима како би се кроз ригорознију контролу њиховог пословања и увођењем адекватног корпоративног управљања успоставили механизми одрживог и ефикасног управљања овим друштвима, а који ће допринијети заштити националног и општег интереса тј. просперитету наше привреде и живота свих грађана. Јавни регистар државних компанија ће обухватити информације које се односе на преглед регистрационих података и оснивачких аката, општих информација о предузећу, пословних података, затим правни статус и власничку структуру друштва, као и преглед финансијског пословања сваког државног предузећа уз приказ кључних показатеља ликвидности, профитабилности и солвентности.
Усвојена је Информација о закључивању Уговора о субвенцији између Регије Пуља, Одјељење за економски развој и Министарства културе и медија Црне Горе за пројекат SA – CREATIVITY br. SA – 0200237 и прихваћен текст Уговора. Министарство културе и медија је 2020. године започело са припремом апликације за стратешке пројекте у оквиру Interreg IPA Програма прекограничне сарадње Јужни Јадран 2021 – 2027, који представља наставак Interreg IPA CBC Италија – Албанија – Црна Гора 2014 – 2020. Како је Управљачко тијело програма Јужни Јадран одредило пет приоритета за реализацију стратешких програма за финансијску перспективу 2021-2027, одобрен је пројекат SA CREATIVITY у којем је носилац Министарство културе и медија Црне Горе, а пројектни партнери Национална туристичка организација ЦГ, Министарство туризма Републике Албаније, Регија Пуља и Регија Молизе из Италије. Како је истакнуто у дискусији, Министарство културе и медија ће у оквиру пројектних активности спровести пројекат реконструкције и ревитализације Тврђаве Шпањола, што подразумијева реконструкцију објекта у постојећим габаритима - културног добра Тврђава Шпањоле и успостављање међународног креативног центра. Циљ имплементације ове активности јесте прије свега заштита културног добра од даљег пропадања кроз стављање у нову, одрживу савремену функцију.
Влада је утврдила Основу за вођење преговора и закључивање Споразума између Владе Црне Горе и Владе Републике Француске о сарадњи у домену одбране и прихватила текст Споразума. Споразум се закључује у циљу унапређења сарадње у области одбране између двију држава и у њему се дефинишу принципи према којима ће се та сарадња спроводити. Такође, дефинишу се области сарадње, активности кроз чију реализацију ће се сарадња спроводити, одговорности стране поријекла чије особље борави на територији стране пријема током активности које се спроводе у оквиру сарадње предвиђене овим Споразумом.
Усвојен је Извјештај о реализацији Акционог плана за имплементацију Стратегије одбране Црне Горе 2023 – 2025 за 2023. годину. У документу се наводи да степен реализације мјера из Акционог плана у извјештајном периоду износи око 72 %, дјелимично је реализовано 6 %, док око 22 % мјера надлежни органи нијесу успјели да реализују. Након усвајања Завршног извјештаја о његовој реалиазацији, јануара 2023. године, Влада Црне Горе је усвојила нови Акциони план за имплементацију Стратегије одбране Црне Горе који обухвата период 2023-2026. година. С тим у вези, Интерресорна радна група за праћење имплементације Акционог плана 2023-2026 је наставила са испуњавањем задатка, те у циљу квалитетног и свеобухватног остваривања стратешких и оперативних циљева потврдила неопходност синергијског дјеловања надлежних органа приликом испуњавања дефинисаних резултата, посебно у дијелу оних који захтијевају међуресорну сарадњу надлежних органа у њиховој реализацији.
Влада је усвојила Извјештај Министарства људских и мањинских права о раду и стању у управним областима са извјештајем ЈУ Центар за очување и развој културе мањина Црне Горе за 2023. годину, као и Извјештај о раду Координационог тијела за праћење спровођења Декларације партнера Западног Балкана о интеграцији Рома/киња у склопу процеса проширења Европске уније за 2023. годину.
Усвојена је Информација о пројектним пријавама припремљеним за подношење у оквиру 30. позива техничке подршке за припрему пројектне документације и 10. позива за суфинансирање инвестиција за спровођење инфраструктурних пројеката кроз Западнобалкански инвестициони оквир (ЗИО). У складу с основним принципима функционисања ЗИО, Оперативни одбор ЗИО је у децембру 2023. године донио одлуку о расписивању 30. позива за техничку подршку у припреми пројектне документације и 10. позива за суфинансирање инвестиција за спровођење инфраструктурних пројеката. Достављање пројектних предлога кроз наведене позиве односи се на нове или постојеће пројекте у области одрживог саобраћаја, чисте енергије, дигиталне будућности, заштите животне средине и климатских промјена и развоја људских ресурса.
Тим поводом, Влада је овластила националног IPA координатора да, у оквиру 30. позива техничке подршке за припрему пројектне документације, Секретаријату Западнобалканског инвестиционог оквира поднесе четири пројектне пријаве: 1) Изградња новог 110 kV далековода Вирпазар – Бриска Гора – Улцињ, са наставком на 110/35 kV Вирпазар и 110/35 kV Улцињ; 2) Израда студије изводљивости, главног пројекта, еколошке студије и тендерске документације за изградњу жељежничког крака до жељезничке станице „Аеродром Подгорица“; 3) Израда главног пројекта, еколошке студије и тендерске документације за реконструкцију и повезивање између жељезничке станице Бар са луком Бар и 4) Израда главног пројекта за санацију 17 жељезничких станичних зграда и помоћних објеката на дионици пруге Врбница – Бар.
У оквиру 10. позива за суфинансирање инвестиција за спровођење инфраструктурних пројеката, национални IPA координатор је овлашћен да поднесе осам пројектних пријава: 1) Изградња ДВ 110 kV Херцег Нови – Вилуси, реконструкција 110/35 kV ТС Вилуси и проширење 110/35 kV ТС Херцег Нови; 2) ЦЕДИС паметна дигитализација – фаза I; 3) Изградња ТС 400/110 kV Брезна – II фаза; 4) Унапређење система за прикупљање отпадних вода у општинама Никшић и Пљевља; 5) Унапређење система водоснабдијевања у Пријестоници Цетиње; 6) Инфраструктура водоснабдијевања и прикупљања отпадних вода на Јадранској обали – Бококоторски залив 7) Водовод и санитација на Црногорском приморју, фаза V, компонента 2 – Општина Тиват; 8) Водоснабдијевање и санитација у Улцињу – Фаза 1 – Компонента 2: Изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и пратеће инфраструктуре.
Влада је донијела Одлуку о измјенама и допунама Одлуке о образовању Комисије за праћење реализације Средњорочног програма рада Владе 2024-2027 и годишњих програма рада Владе. Допунама ове Одлуке дефинишу се нови задаци Комисије, како би се у њен рад укључила представница Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе, у интересу постизања веће усклађености секторских стратешких документата, из тематског дијела Програма, са Националном стратегијом одрживог развоја. Нови задаци Комисије подразумијевају и ефикасније прикупљање података о коришћењу донаторских средстава у министарствима, на основу достављених података чланова Комисије, у циљу што потпунијег сагледавања финансијских аспеката спровођења Средњорочног програма рада ВИаде 2024 – 2027 и годишњих програма рада Владе и спровођење реформских активности које доприносе реализацијï њених приоритета и циљева. Такође, измјена Одлуке је и израз неопходности да чланови Комисије користе Информациони систем за праћење и извјештавање о реализацији СПРВ (ИСПИ).
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.