- Влада Црне Горе
Саопштење са 27. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 27. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 27. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о инспекцијском надзору. Законом су створени неопходни механизми који ће обезбиједити свеобухватно, уједначено, сразмјерно и ефикасно поступање инспектора, професионализам и квалитет рада инспекцијских органа, а што је од изузетне важности за субјекте надзора у смислу њихове правне сигурности. Овај Закон има за циљ да отклони све недоумице и нејасноће које овај пропис ствара грађанима и привреди, у поступцима остваривања својих права, а нарочито имајући у виду предстојећи период у којем ће бити повећан обим инспекцијских надзора у свим областима. Прописани су надлежни органи за вршење инспекцијског надзора, односно ко се сматра инспекцијским органом. Такође, овим закон се прописује и да Влада образује Координационо тијело за усклађивање и праћење инспекцијских надзора.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама закона којима су прописане одредбе о инспекцијском надзору. Овим законом се, ради ускађивања са Законом о инспекцијском надзору, врше измјене и допуне закона којима је прописано да послове инспекцијског надзора у областима које се уређују тим законима врши орган управе надлежан за послове инспекцијског надзора, на начин што се за вршење инспекцијског надзора прописује надлежна инспекција, односно инспектор за конкретну управну област. Наиме у тексту је, зависно од контекста закона, предложено да инспекцијски надзор врше одговарајуће инспекције, односно инспектори за област коју одређени закон уређује. Након доношења овог Предлога закона и Предлога закона о измјенама и допунама Закона о инспекцијском надзору, приступиће се измјени Уредбе о организацији и начину рада државне управе на начин што ће надлежна министарства и органи управе преузети инспекције, односно инспекторе за конкретне управне области.
Влада је утврдила Предлог закона о потврђивању Споразума између Црне Горе и Републике Чешке о отклањању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и спрјечавању пореске евазије и избјегавања. Наведени Споразум има за циљ отклањање пореских баријера при размјени роба и услуга, кретању лица и капитала као и трансферу технологије ì знања. На овај начин извршиће се стимулисање страних инвестиција и обезбиједити позитивна дејства пореских подстицаја. У циљу стварања повољнијег амбијента за инвестирање субјеката из Републике Чешке у Црној Гори, а узимајући у виду да висине пореских стопа нијесу исте у у свим уговорима/споразумима о избјегавању двоструког опорезивања, укључујући и споразум са Републиком Чешком, договорен је праг опорезивања остварених прихода који се не смијле прећи. На овај начин, приходи који остваре порески обвезници из Републике Чешке у Црној Гори, не могу бити опорезовани по стопи већој од оне која је утврђена Споразумом. Наведеним Споразумом обезбјеђује се повољан порески амбијент за међународно пословање и инвестирање и ефикасан механизам за разрешење проблема двоструког опорезивања.
Донијета је Одлука о изради Локалне студије локације „Central business district“ у Главном граду – Подгорица, као и Одлука о одређивању руководица израде и висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду ЛСЛ. ЛСЛ се ради у границама важећег планског документа ПУП-а у обухвату од cca 30 ha планиране намјене централне дјелатности. Простор захвата педметне ЛСЛ се налази уз магистрални правац М2 Подгорица-Бар у зони централних дјелатности Зеленика у захвату просторно-урбанистичког плана Подгорица за који није предвиђена разрада детаљним урбанистичким планом или урбанистичким пројектом. ЛСЛ се ради са циљем креирања модерног пословног окружења које ће подржавати раст пословања и економског развоја Главног града, израдом документа сходно Закону. За руководитељку израде ЛСЛ одређена је Драгана Шуковић, dipl. ing. arh, а накнада за руководиоца и стручни тим је утврђена у укупном износу од 35.000 еура.
Влада је усвојила Информацију у вези са статусом пореских инспектора којима је истекао мандат 2021., 2022. и 2023. године. Тим поводом, задужен је в.д. директора Пореске управе да овласти државне службенике – пореске инспекторе којима је истекао мандат да привремено обављају послове инспекцијског надзора са свим овлашћењима инспектора, за период од 25. 04. 2024 до 31.12.2024. године.
Усвојен је Предлог за допуну Закључка Владе Црне Горе број: 07-011/23-76 од 20. јануара 2023. године. Привредно друштво „PORTO CAPITAL“ д.о.о Подгорица се обратило захтјевом за издавање урбанистичко – техничких услова за израду техничке документације за изградњу објекта за производњу електричне енергије из обновљивих ресурса – соларне електране „Porto - Čevo“. Будући да је у међувремену дошло до промјене власника на кататастарским парцелама у захвату локације, Влада је усвојила предложену допуну закључака.
Влада је издала Урбанистичко-техничке услове за израду техничке документације за изградњу вјетроелектране „Сињајевина – part II“, а у складу са чланом 218c Закона о планирању простора и изградњи објеката ("Сл. лист ЦГ", бр. 64/17, 44/18, 63/18, 11/19, 82/20, 86/22, 4/23) и чланом 2 Правилника о ближим критеријума за оцјену захтјева за издавање урбанистичко - техничких услова за изградњу објеката за производњу електричне енергије из обновљивих извора сунца и других обновљивих извора ("Сл. Лист ЦГ", бр.114/22). УТУ су издати по захтјеву „N1“ д.о.о Подгорица, „SISTEM-MNE“ д.о.о. Подгорица и „PerMonte“ д.о.о. Подгорица, са мишљењима надлежних органа. Према достављеној Прелиминарној процјени вјетроелектране „Сињајевина – Part II“ која је урађена од стране „SISTEM – MNE“ д.о.о. Подгорица, у оквиру комплекса вјетроелектране на основу прелиминарних података предвиђена је изградња 44 вјетрогенератора, укупне инсталисане снаге 290.40 MW.
Усвојена је Информација о додјели једнократне помоћи запосленима у Институту за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „др Симо Милошевић" А.Д. Игало. Цијенећи ситуацију у којој се налазе запослени и значај наставка континуираног пружања здравственх услуга, као и потребу очување људских ресурса и потенцијала запослених који су показали велики допринос и пожртвовање и поред насталих околности наставили са пружањем услуга корисницима Института, Влада је задужила Министарство рада и социјалног старања уплатити репрезентативној синдикалној организацији Института износ од 1.136.000 еура, као једнократну помоћ запосленима. Такође, задужена је Синдикална организација др Симо Милошевић Игало да информише Владу о спроведеним уплатама запосленим радницима у Институту Игало.
Влада је усвојила Информацију о потреби исплате заостале помоћи за 4 пољопривредна произвођача, у складу са Закључком Владе Црне Горе број 08-307/23-5768/2 од 14. децербра 2023. године, за адаптацију објеката за прераду млијека на газдинству, који су аплицирали за први Јавни позив за додјелу подршке за прераду млијека на газдинству за 2023. годину, а који нијесу остварили подршку због неиспуњавања минималних националних стандарда за објекте код Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове. Тим поводом, задужено је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде да изврши исплату средства, у износу од 50 % премије, у укупном износу од 1,490,25 еура, из средсатва предвиђених Агробуџетом за 2024. годину.
Усвојена је Информација у вези потписивања Споразума о финансирању између програма Уједињених нација за развој (UNDP) и Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера на спровођењу Пројекта „Оживљавање инфраструктуре и управљања: акција унапређења за еколошко вођство и организационе ефикасности”. Циљ Споразума је да се кроз развојно партнерство обезбиједи ефикасан механизам опремања и усељења у нови објекат за потребе Министарства (Еко зграда), јачање стручних капацитета запослених, што би у коначном допринијело позиционирању Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера као водеће институције у области заштите животне средине. За потребе финансирања предметног Споразума Влада је одобрила износ од 2.032.400 еура.
Влада је усвојила Информацију о давању сагласности за закључење уговора о инвестиционом кредиту „Жичаре Котор – Ловћен“, и дала сагласност за закључење инвестиционог кредита између Концесионара и Приоритетног зајмодавца. Кредит у износу до 3.000.000 еура се, како се наводи у материјалу, узима ради изградње опреме за пројекат планинског боба и других садржаја.
Усвојена је Информација о потреби потписивања Мултилатералног споразума надлежних органа о размјени извјештаја по земљама, и прихваћен текст Споразума. Потписивањем Споразума државе потписнице се обавезују да ће вршити аутоматску размјену информација о извјештајима по земљама (Country-by-Country Reports) у пореске сврхе са осталим државама потписницима. Како је у дискусији наглашено, државе потписнице овог споразума, у овом случају и Црна Гора, сходно националним пореским прописима, захтијеваће од правног лица, резидента Црне Горе за потребе опорезивања који је члан међународне групе повезаних правних лица који обављају дјелатност у држави чланици ЕУ или другој држави, односно територији државе, достављање података у вези пословања сваког члана те међународне групе у оквиру Извјештаја по земљама. Размјена информација између надлежних органа, сходно одредбама овог Споразума, ће се вршити на билатералној основи. Све размијењене информације подлијежу правилима повјерљивости и другим мјерама заштите које ограничавају употребу размијењених информација и у мјери у којој је потребно осигурати потребан ниво заштите личних података.
Влада је усвојила Информацију о полазним основама за закључивање Уговора о кредиту за финансирање Пројекта Унапређење црногорске жељезнице између Европске инвестицоне банке и Црне Горе и прихватила Предлог нацрта Уговора о кредиту. Законом о буџету Црне Горе за 2024. годину предвиђено је да се Држава може задужити за финансирање пројеката кроз кредитне аранжмане, измеду осталог са Европском инвестиционом банком (ЕИБ) за потребе Жељезничке инфраструктуре Црне Горе и Одржавања жељезнíчких возних средстава, а за потребе финансирања Пројекта генералног ремонта пруге, санацију 13 челичних мостова и тунела, као и за модернизацију депоа и радионица, у износу до 40 милиона ЕУР. Реализација ових пројеката треба да допринесе уклањању ограничења брзине, побољшању поузданости инфраструктуре, смањењу трошкова одржавања инфраструктуре, побољшању безбједности на 20км секције колосјека и побољшању капацíтета за савремено одржавање локомотива и вагона. С обзиром на то да се инвестиционим грантом додјељују средства за финансирање 50 % вриједности пројекта, приступило се припреми уговорне документације и преговорима о закључивању уговора о кредиту са Европском инвестиционом банком (ЕИБ), у износу 50 % од процијењене вриједности инвестиције. Укупан износ инвестиције процијењен је на око 80 милиона еура од чега би 35,5 милиона ЕУР било додијељено као грант из доступних ЕУ фондова и финансиран у оквиру Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WBIF) закључивањем уговора о кредиту са Европском инвестиционом банком, 40 милиона ЕУР Црна Гора би обезбиједила кроз зајам, док је 4,5 милиона потребно обезбíједити из сопствених средстава.
Усвојене су информације у вези извршења одлукā Уставног суда Црне Горе у предметима U-III бр. 580/17 и др, U-III бр. 1516/19 и U-III бр. 1095/18 и др, све од 24. 10. 2023. године. Одлукама Уставног суда се обавезује Министарство финансија да сваком подносиоцу уставне жалбе – стечајном повјериоцу предузећа “Радоје Дакић” у стечају исплати накнаду у неопорезивом износу од по 2.000 еура на име нематеријалне штете, због повреде уставног и конвенцијског права. У том контексту, Влада је задужила Министарство финансија да из текуће буџетске резерве исплати:
- по Одлуци у предметима U-III бр. 580/17 и др. – 2.000 еура,
- по Одлуци у предметима U-III бр. 1516/19 – 626.000 еура и
- по Одлуци у предметима U-III бр. 1095/18 и др. – 140.000 еура.
Влада је прихватила Предлог за продужење рока важења државне гаранције по кредитном аранжману између Прве банке Црне Горе а.д. Подгорица – основана 1901. године и Стамбене задруге радника просвјете Црне Горе „СОЛИДАРНО“ Подгорица. Како пројекат изградња стамбених јединица за просвјетне раднике Општине Будва није завршен у предвиђеном року, у претходном периоду је више пута продужаван рок доспијећа кредита и државне гаранције код Подгоричке банке, односно правног насљедника Црногорске комерцијалне банке, а посљедњим Анексом рок доспијећа кредита је продужен до 30. 04. 2024. године, док је рок важења државне гаранције продужен до 15. 05. 2024. године. Кредит код Црногорске комерцијалне банке је отплаћен у потпуности, закључно са 24. 04. 2024. године. Међутим, како још увијек није дошло до потпуне продаје свих изграђених станова, те кредит код Прве банке није у потпуности отплаћен, потребно је извршити продужење рока доспијећа кредита, за додатних осам мјесеци, како би се стекли услови да се отплата изврши из средстава од продаје станова. Како поменути кредит доспијева на наплату у цјелости 30. 04. 2024. године, то је потребно продужити рок отплате кредита, као и рок важења гаранције до 31. 12. 2024. године. С тим у вези, Влада је прихватила Нацрт Анекса IV Уговора о кредиту, као и Нацрт Анекса 4 Гаранције.
Усвојен је Програм за развој и промоцију занатства за 2024. годину. Програмом ће се омогућити пословање занатлија уз лакши приступ набавци потребне опреме и алата за обављање дјелатности чиме ће се допринијети афирмацији занатске дјелатности, промоцији црногорских заната као и повећање препознатљивости њихових производа и услуга. Укупан буџет за реализацију Програма износи 200.000 еура, а реализација истих остварује се кроз двије компоненте:
- Одобрена подршка за занатлије регистроване до краја 2023. године може покривати до 70% оправданих трошкова, односно до 12.000 еура без ПДВ-а по, што је увећани максимални износ подршке у односу на претходну годину,
- Одобрена подршка за новорегистроване занатлије, у току 2024. године, може покривати до 50% оправданих трошкова, односно до 6.000 еура без ПДВ-а, што је новост у односу на претходну годину и има за циљ подстицај занатлија да изврше регистрацију тј. да легализују пословање. Такође, Програм дефинише додатне подстицаје за занатлије регистроване у локалним самоуправам чији је индекс развијености испод 100 % - додатних 10 % подршке и за апликанте који спадају у категорију младих и жена – додатних 5% подршке.
Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о образовању Комисије за праћење успостављања софтвера за провјеру података прикупљених током процеса пописа становништва. Одлуком је на предлог парламентарне опозиције за предсједника Комисије одређен др Срђан Јовановски, док је на предлог вијећā и савјетā малобројних народа и мањинских заједница за члана Комисије одређен Армин Кардовић, чиме су створени услови за несметан рад Комисије.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.