- Влада Црне Горе
Саопштење са 3. сједнице 44. Владе Црне Горе
Саопштење са 3. сједнице 44. Владе Црне Горе
Влада је данас одржала 3. сједници којом је предсједавао предсједник мр Милојко Спајић. Предсједник је у уводном дијелу представио Усмену информацију поводом актуелног, јавно публикованог мизогиног напада на проф. др Драгињу Вуксановић Станковић, од стране Војислава Шешеља. Тим поводом, Влада је једногласно осудила тај чин и задужила Министарство културе и медија да код надлезних органа, у скалду са прописима, иницира процедуре за ограничавање каталогизације и пласмана садржаја и наслова са елементима говора мржње који су предмет Информације, а којим се повређују темељне друштвене вриједности и демократски стандарди.
Влада је усвојила Информацију – Пресјек Извјештаја Европске комисије о Црној Гори за 2023. годину. У Информацији је оцијењено да Извјештај пружа објективан приказ стања и остварених резултата који ће послужити као смјерница за даље унапређење стања и наставак реформских активности, те да ће с дужном пажњом бити сагледани налази, како би се у предстојећем периоду припремио свеобухватни Акциони план за адресирање свих препорука. Истиче се да је Влада свјесна значаја политичког момента, како на националном нивоу, тако и на европском плану, те да ће уложити максималне напоре како би Црна Гора искористила шансу и направила искорак на европском путу сада, када се политика проширења вратила у фокус ЕК и држава чланица. У Информацији се констатује да је Формирањем нове Владе успостављена институционална стабилност на нивоу извршне власти, међутим, остаје да се додатно консолидује судска грана власти и интензивира рад Скупштине. У том смислу, приоритет свих приоритета је именовање преосталих носилаца правосудних функција – како у контексту испуњења привремених мјерила у поглављима 23 и 24, тако и у погледу стварања услова за затварање нових поглавља. С тим у вези, Влада је изразила очекивање да ће све три гране власти показати потребан ниво одговорности и појачану фокусираност на питања из европске агенде. У Извјештају ЕК, констатована је идентична општа спремност у свим областима, као што је то био случај у прошлогодишњем документу: није било напретка, али ни назадовања када је у питању општа спремност у областима које су предмет Извјештаја.
Усвојена је Информација о реализацији планираних обавеза у 2023. години из Програма приступања Црне Горе Европској унији 2023-2024.године. Пресјек реализације обавеза из Програма приступања садржи пресјек укупне реализације у 2023. години, на дан 31. октобар као и пресјеке по кварталима. Такође, у документу се налазе посебно издвојене све институције са пратећом реализацијом. Укупан број планираних обавеза у прошлој години износи 300, од чега је у овом тренутку реализовано 77, што чини 26 % реализације. У законодавном дијелу је од 229 обавеза реализовано 39 (17%), док је од 71 планираног стратегијског документа реализовано 38 (54%).
Влада је утврдила Приједлог закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2022. годину. Завршни рачун је, поред осталог, показао да су јавни приходи у периоду јануар – децембар 2022. године износили 2.322,3 милиона еура или 40,1 % процијењеног БДП-а (5.796,8 милиона) и у односу на планиране већи су за 117,3 милиона или 5,3 %. У односу на упоредни период 2021. године, наплата јавних прихода већа је за 128,3 милиона или 5,8%. Јавна потрошња у периоду јануар – децембар 2022. године износила је 2.571,2 милиона еура или 44,4% БДП-а, и мања је за 156,5 милиона или 5,7 % у односу на планирану, док је у односу на претходну годину већа за 283,7 милиона или 12,4%. Полазећи од кретања прихода и расхода, у периоду јануар - децембар 2022. године, остварен је готовински дефицит јавних финансија у износу од 248,9 милиона или 4,3% БДП-а, док је кориговани дефицит износио 220,4 милиона или 3,8%.
Донијета је Одлука о Енергетском билансу Црне Горе за 2024. годину. Документ обухвата Биланс електричне енергије, Биланс угља, Биланс нафте, нафтних деривата и биогорива, Годишњу анализу учешћа енергије из обновљивих извора енергије у укупној производњи енергије, као и мјере за његову реализацију. У 2024. години планирана је укупна производња електричне енергије у износу од 3.600 GWh, док је планирана бруто потрошња 3.117 тако да ће планирани суфицит, разлика између производње и потрошње, за 2024. годину бити 483 GWh. У наредној години је планирано да се више од половине електричне енергије, односно око 51 %, произведе из хидроелектрана, 37 % из термоелектране, 9 % из вјетроелектрана и 3 % из соларних електрана. Производња ТЕ Пљевља за 2024. годину планирана је на износ од 1.317 GWh, што је мање од процјене остварења у 2023. години за 12,2 %. Када је ријеч о билансу нафтних деривата, укупан промет за потребе потрошње у Црној Гори у 2024. години планиран је у количини од 421.070 тона, што је за 12,3 % више од процјене остварења потрошње у овој години.
Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о утврђивању годишњег броја дозвола за привремени боравак и рад странаца за 2023. годину. Имајући у виду потребе тржишта рада и искоришћеност квоте дозвола за поједине намјене, а ради омогућавања несметаног пословања привредних субјеката, Одлуком је утврђено повећање броја дозвола за привремени боравак и рад странаца за 2023. годину за 6.000 дозвола, односно умјесто досадашњих 21.454 на 27.454 дозвола.
Усвојена је Информација о припремним активностима Црне Горе за позив „Европски хабови за дигиталне иновације“ у оквиру ЕУ програма „Дигитална Европа“. Црна Гора има статус придружене земље овом Програму који омогућава корисницима да, под једнаким условима као и корисници из држава чланица ЕУ, имају приступ позивима за четири области и то: суперкомпјутери, вјештачка интелигенција, напредне дигиталне вјештине и обезбјеђивање широке употребе дигиталних технологија у економији и друштву. Један од циљева из Радног програма за „Дигиталну Европу“ односи се на креирање мреже тзв. Европских хабова за дигиталне иновације. Ријеч је о једном правном лицу или конзорцијуму правних лица који има комплементарну експертизу и непрофитне циљеве да подржи дигиталну рансформацију великих размјера – са једне стране привреде, са посебним фокусом на микро, мала и средња предузећа, а са друге стране, организација државног сектора које обављају непрофитне активности. Позив за овај Програм се одвија у два корака: кроз транспарентне националне процесе треба сачинити Листу кандидата за EDIH позив, док, у другом кораку, ЕК објављује посебан позив на којем могу учествовати кандидати са националне Листе. За Црну Гору су планирана средства ЕУ (грант) од милион еура за пројекат у трајању од четири године, а што чини 50 % укупне вриједности пројекта, док остатак треба обезбиједити из других извора (национално финансирање, донације, приватна средства и сл.). Тим поводом задужени су Министарство просвете, науке и иновација и Министарство јавне управе да предузму све потребне активности, како би било омогућено учешће потенцијалних корисника из Црне Горе на наведеном позиву, а у складу са важећим националним прописима који уређују област иновација и државне помоћи.
Влада је усвојила Информацију о реализацији Уговора о концесији за коришћење акумулације Отиловићи ради изградње мале хидроелектране у циљу производње електричне енергије, и прихватила текст Анекса број 1 Уговора о концесији. Анексу се приступило на захтјев Концесионара који је тражио да се дефинишу нови рокови почетка како I фазе, тако и почетка трајања Периода концесије, наводећи као разлог касно издате УТУ. Влада је захтјев Концесионара оцијенила оправданим и сачинила Анекс 1 Уговора који предвђа измјене на начин да I фаза – фаза израде Техничке документације, као и Период концесије почињу од датума издавања УТУ, док преостале одредбе Уговора остају неизмијењене.
Усвојена је Информација о потреби остваривања одрживог система правосудне инфраструктуре у Црној Гори. Тим поводом, ставиљени су ван снаге закључци Владе Црне Горе бр. 07-8337/2 од 12. јануара 2023. године, 07-100/23-4269/2 од 28. септембра 2023. године и 07-011/23-4595/2 од 19. октобра 2023. године, који се тичу рјешавања просторних капацитета правосудних органа са сједиштем у Подгорици. Такође, задужено је Министарство правде да у сарадњи са Управом за катастар и државну имовину сагледа могућности и предложи адекватну локацију за изградњу објеката за потребе ових органа.
Влада је усвојила Информацију о преусмјеравању средстава за потребе обезбјеђивања недостајућих средстава за исплату права из области социјалне заштите за мјесец октобар. Министарство рада и социјалног старања је доставило захтјев за отпуштање средства за исплату права из области социјалне, дјечје, борачке и инвалидске заштите за октобар 2023. године у укупном износу од 18.258.050 еура. Утврђено је да за реализацију ове обавезе недостаје 5,6 милиона еура који се не могу могу обезбиједити из средстава опредијељених Законом о буџету Цме Горе за 2023. годину. Сходно наведеном, имајући у виду значај исплате права из области социјалне заштите, Влада је одобрила да се овај износ обезбиједи преусмјеравањем, у складу са Законом о буџету и фискалној одговорности. Будући да су потребна средства за исплату права из области социјалне заштите до краја текуће године предвиђена Предлогом закона о измјенама Закона о буџету Црне Горе за 2023. годину, који је у скупштинској процедури, констатовано је да треба припремити и Амандман на Предлог закона о измјенама Закона о буџету за 2023. годину, како би се надомјестила преусмјерена средства.
Утврђен је Текст амандмана на Предлог закона о измјенама Закона о буџету Црне Горе за 2023. годину. Ријеч је о два амандмана, од којих се првим амандманом врши прерасподјела средстава у оквиру трансфера за социјалну заштиту, при чему укупан износ остаје исти, док се другим Амандманом врши прерасподјела средстава опредијељених Министарству рада и социјалног старања и Фонду пензијског и инвалидског осигурања, са одговрајућим промјенама у укупном износу, имајући у виду значај благовремене исплате социјалних давања у новембру мјесецу.
Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о висини и распореду средстава пописним комисијама за финансирање пописа становништва, домаћинстава и станова у 2023. години. Основи разлог за доношење ове одлуке, како је наглашено у дискусији, је потреба да се обезбиједи довољан број учесника у Попису, додатном стимулацијом, односно повећањем надокнаде за њихов рад. Накнаде се повећавају предсједнику, члану пописне комисије, инструктору и пописивачу, а укупна средства за ту намјену износиће до 6.560.755 еура. Ова Одлука ће ступити на снагу даном објављивања у „Службеном листу Црне Горе”, како би се кроз расписани јавни оглас што прије обезбиједио довољан број учесника за успјешно извршавање послова и задатака у предстојећем Попису.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.