- Влада Црне Горе
Саопштење са 33. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 33. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној, 33. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу. У дискусији је наглашено да је основни разлог за промјене Закона унапређење нормативног оквира за ефикасно спречавање стицања и употребе имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, а у циљу заштите имовине која је стечена на законит начин и ради заштите економске, друштвене и еколошке функције имовине стечене у складу са прописима. Циљ закона је одузимање имовинске користи онима који су је незаконито стекли, без обзира на то је ли им та имовина пренесена са или без накнаде или са накнадом која не одговара стварној вриједности. Предложене измјене биле су нужне и оправдане како би се допунио законодавни оквир у борби против свих облика криминала, нарочито организованог криминала. Законом је прецизирано шта подразумјева одузимање имовинске користи, односно да је то и привремено и/или трајно одузимање, дефинисан је појам имовинске користи који је и проширен тако да укључује и сваку накнадну или трансформацију имовинске користи. Такође, проширен је појам имовине који сада укључује и виртуелну имовину и имовинска права која доказују право власништва. Јасно је прописано да се имовинска корист стечена криминалном дјелатношћу може одузети од учиниоца ако је стечена у периоду десет година прије и/или послије извршења кривичног дјела. Проширен је круга лица која се сматрају члановима породице, односно поступак у случају смрти лица против кога се води кривични поступак, или се лице налази у бјекству или се покренути поступак не може наставити због постојања околности које трајно искључују кривично гоњење. Уводи се ново Поглавље које се односи на финансијски извиђај и прописује начин закључења финансијске истраге, односно колико она може трајати. На извршење одлука о трајном одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, примјењиваће се одредбе закона којим се уређује извршење и обезбјеђење, при чему трајно одузета имовинска корист постаје државна имовина којом располаже Влада на јасно прописан начин. Закон је, како је наведено у расправи, у потпуности комплементаран са правним тековинама Европске уније.
Утврђен је Предлог закона о допуни Закона о судовима. Доношење Закона је било неопходно како би се ефикасније имплементирале одредбе Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, и прописала јасна надлежност судова за поступање у овим предметима. Допуном је регулисано да, независно од правила о мјесној надлежности, Основни суд у Подгорици суди у првом степену у предметним споровима, за чију сврху ће бити формирано специјално одјељење.
Влада је утврдила Предлог Закона о измјенама и допунама закона о порезу на додату вриједност. Основним промјенама Закона се врши додатно усклађивање националног ПДВ законодавства са Директивом Савјета ЕУ 2006/112 о заједничком систему ПДВ. Нова рјешења се односе на опорезивање природног гаса и електричне енергије и енергије за гријање или хлађење, инвестиционог злата, као и услуга у међународном друмском превозу путника у Црној Гори које пружају страна лица која немају сједиште или сталну пословну јединицу, пребивалиште или боравиште у нашој земљи. Промет електричне енергије и природног гаса се уређује на другачији начин, чиме се стварају повољнији услови за унапређење енегетског тржишта, стварају одговарајући тржишни услова за несметани рад субјеката на овом тржишту, кроз смањење адмистративног оптрећења и осигуравње једнаког пореског третмана свих субјеката. На тај начин ће се укинути могућност двоструког опорезивања или неопорезивања и уклонити пореске баријере у процесу интеграције енергетског тржишта са тржиштима земаља чланица Европске Уније и земаља из региона. Предложеним законским рјешењем се предвиђа увођење у црногорски порески систем нове пореске категорије, опорезивања промета инвестиционог злата, чиме се национално пореско законодавство усклађује са пореским законодавством Европске уније. Измјенама у области опорезивања страних лица која немају сједиште или сталну пословну јединицу, пребивалиште или боравиште у Црној Гори, а обављају искључиво међународни друмски превоз путника у Црној Гори, доводе се у равноправан положај црногорски порески обвезници који пружају исте услуге на територији земаља у окружењу, у којима им се врши обрачун ПДВ-а, осим када са државом из које је порески обвезник који пружа те услуге на територији Црне Горе постоји закључен међународни споразум о пореском ослобађању.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на угљоводонике с Извјештајем са јавне расправе. Предложеним измјенама извршиће се: повезивање трансферних цијена у вези са upstream операцијама са прописаним нормама које уређују опорезивање добити правних лица; прописивање врста средстава обезбјеђења и рокова за достављање средстава обезбјеђења за реинвестирање новчаних средстава; прецизније прописивање прихода и расхода од upstream операција. Новим одредбама ће се успоставити јача правна сигурност, што ће стимулативно дјеловати на привлачење великих компанија које се баве истраживањем и производњом угљоводоника.
Влада је утврдила Предлог закона о потврђивању Секторског споразума између Владе Црне Горе и Европске комисије којим се утврђују правила за управљање и спровођење финансијске подршке Уније Црној Гори у оквиру инструмента претприступне подршке за област политике „Пољопривреда и рурални развој“ (IPARD III). Закон о потврђивању Секторског споразума има за циљ да припреми црногорске пољопривреднике за улазак у ЕУ кроз повлачење финансијских средстава из претприступних фондова. Општи циљ је повећање конкурентности пољопривредних производа, постепено усклађивање са правилима Уније, стандардима, политикама и праксама у погледу придруживању ЕУ. У складу са Програмом развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру IPARD III 2021-2027, укупан износ средстава добијених из европских фондова износи 63 милона еура.
Донијета је Уредба о Царинској тарифи за 2023. годину, којом се усаглашава национална са Комбинованом номенклатуром Европске уније. Уредба представља кодификовани пропис кој садржи и царинске стопе из споразума о слободној трговини које Црна Гора примјењује. Констатовано је да ће Уредба имати позитивне ефекте у циљу олакшања пословања привредницима који се баве спољном трговином.
Влада је донијела измјене уредби којима се обезбјеђује спровођење Закона о безбједности хране и усаглашавање са правном тековином Европске уније у сљедећим областима: прехрамбених арома; микробиолошких критеријума за безбједност хране; хигијене хране; максимално дозвољених количина контаминената у храни и врста витамина и минерала који се могу користити у производњи суплемената.
Усвојен је Програм реформе управљања јавним финансијама 2022-2026 са Акционим планом. У дискусији је наглашено да је Програм потребан како би се осигурала фискална одрживост и добро управљање јавним финансијама у складу са правном тековином ЕУ и очекује се да ће бити остварени значајни резултати и напредак у функционисању буџетског система, управљачкој одговорности, извршењу буџета и интерној и екстерној ревизији. Усвајање PFM програма је један од кључних критеријума за даље коришћење средстава кроз Инструмент претприступне подршке (IPA) и предуслов за секторску буџетску подршку. Такође, Програм је значајан и за координацију напора за испуњење мјерила за отварање или затварање преговора у поглављима која се односе на управљање јавним финансијама.
Влада је усвојила Информацију о Финансијском споразуму између Владе Црне Горе и Европске комисије о IPA годишњем акционом програму за Црну Гору за 2021. годину, и прихватила Споразум. У Информацији се наводи да је Годишњим акционим програмом за Црну Гору за 2021. годину опредијељено укупно 33.517.352 еура, од чега је 32.410.000 еура бесповратних средстава Европске уније, док је износ националног кофинансирања 1.107.352 еура. Опредијељена средства су намијењена за спровођење акција из области животне средине и климатске акције, саобраћаја, пољопривреде и руралног развоја, као и за двије хоризонталне акције – Инструмент за европску интеграцију и Инструмент ЕУ за подршку реформама. Потписивање овог Споразума је предуслов за коришћење опредијељених ЕУ средстава и почетак спровођења активности које су програмом планиране.
Усвојена је Информација о исплати једнократне помоћи пензионерима у Црној Гори . Имајући у виду да је раст цијена основних животних намирница утицао на животни стандард, Влада је обезбиједила једнократну помоћ пензионерима у Црној Гори и то на начин:
- 200 еура пензионерима који примају пензију у износу до просјечне пензије, која износи 359,31 еура,
- 100 еура пензионерима чији се износ пензије креће у интервалу од просјечне пензије до износа минималне зараде, тј. од 359,32 до 450 еура,
- 50 еура пензионерима чији се износ пензије креће у интервалу од износа минималне зараде до износа потрошачке корпе, тј. од 450,01 до 793,90 еура.
У складу са расположивим могућностима, Влада је обезбиједила једнократну помоћ и корисницима права на сразмјерну пензију и то на начин:
- 100 еура корисницима сразмјерне пензије који примају пензију до износа просјечне пензије, а која износи 359,31 еура и
- 50 еура корисницима сразмјерне пензије чији се износ пензије креће у интервалу од просјечне пензије до износа потрошачке корпе, тј. од 359,32 до 793,90 еура.
Укупна средства за исплату једнократне помоћи пензионерима, по датим моделима, износиће 17.029.650 еура.
Влада је донијела Одлуку о организовању Јавне установе за смјештај дјеце и младих са проблемима у понашању и дјеце и младих жртава трговине људима. Одлуком се постојећа Јавна установа за смјештај дјеце са проблемима у понашању организује као Јавна установа за смјештај дјеце и младих са проблемима у понашању и дјеце и младих жртава трговине људима. У дискусији је наглашено да је Црна Гора, у складу са Конвенцијом Савјета Европе о борби против трговине људима и Истанбулском конвенцијом, дужна да прихвати законодавне и друге мјере које су потребне за пружање помоћи жртвама у њиховом физичком, психолошком и социјалном опоравку, те да им обезбиједи прикладан и сигуран смјештај, психолошку и материјалну помоћ. Имајући у виду наведено, посебно чињеницу да постојеће прихватилиште – склониште не може да на адекватан начин обезбиједи смјештај у складу са узрастом, полом и потребама корисника, неопходно је да се у Црној Гори оснује склониште у којем ће се смјештати дјеца и млади жртве трговине људима одвојено од одраслих и старих лица.
Издати су Урбанистичко - технички услови за израду техничке документације за изградњу објекта за производњу електричне енергије из обновљивих ресурса – соларне електране, а у складу са чланом 218ц Закона о планирању простора и изградњи објеката и чланом 2 Правилника о ближим критеријума за оцјену захтјева за издавање урбанистичко - техничких услова за изградњу објеката за производњу електричне енергије из обновљивих извора сунца и других обновљивих извора. УТ услови су издати на захтјев компаније „M Energy“ д.о.о. Цетиње за локацију у захвату катастарске општине Убли, Пријестоница Цетиње и катастарских општина Богетићи и Броћанац у општини Никшић. Укупна површина локације износи cca 13.000.000 m². Према претходно спороведеним анализама од стране подносиоца захтјева утврђено је да је максимални могући капацитет будуће соларне електране cca 385 MW.
Влада је издала Урбанистичко - техничке услове за израду техничке документације за изградњу објекта за производњу електричне енергије из обновљивих ресурса поља вјетра – вјетропарк, а у складу са чланом 218ц Закона о планирању простора и изградњи објеката и чланом 2 Правилника о ближим критеријума за оцјену захтјева за издавање урбанистичко - техничких услова за изградњу објеката за производњу електричне енергије из обновљивих извора сунца и других обновљивих извора. УТ услови су издати на захтјев физичког лица за локацију у захвату катастарских општина Бобово и Крушево, општина Пљевља укупне површина 1.671.700 m². Према анализама подносиоца захтјева утврђено је да потенцијална количина произведене електричне енергије, са 20 турбина укупне снаге вјетропарка 120 MW, износи 393,80 GWh.
Усвојен је Годишњи извјештај о спровођењу Акционог плана за имплементацију Програма развоја информационо комуникационих технологија правосуђа 2021-2023., за 2021. годину. Извјештај је урађен на основу прикупљених података од чланова Радне групе за праћење имплементације ИКТ Програма, у односу на 11 доспјелих активности. У Извјештају је дат детаљан статистички преглед степена реализације планираних активности у извјештајном периоду, кључна достигнућа и изазови у спровођењу, помак остварен на нивоу сваког оперативног циља са наведеним индикаторима учинка и препрекама које се се појавиле, табеларни приказ извјештавања по свим активностима оперативних циљева, након чега слиједе препоруке за наредне фазе спровођења стратешког документа.
Влада је усвојила Информацију о реализацији Закључака бр. 07-7471/2 од 30. новембра 2022. године, и дала сагласност на Анекс уговора о текућем одржавању јавне инфраструктуре за 2022. годину. Претходно је Влада закључком од 30. новембра 2022. године, дала сагласнот за коришћење Текуће буџетске резерве у износу од 3.941.200 еура, за намјену ургентне набавке материјала, опреме и услуга за текуће одржавање јавне жељезничке инфраструктуре. У циљу комплетирања реализације закључака, урађен је Анекс уговора о текућем одржавању јавне инфраструктуре за 2022. годину, чији је саставни дио и Прилог који садржи детаљну спецификацију материјала, опреме и услуга.
Донијет је Кадровски план за Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма за 2022. годину.
Влада је дала сагласност за коришћење средстава из Текуће буџетске резерве за Подфонд за комерцијалне и непрофитне медије, у износу од 580.221,75 еура.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја, којом се важење постојећих епидемиолошким мјера продужава до 30. децембра.
Влада је усвојила Информацију о неизмиреним обавезама према држави Бразил по основу куповине ваздухоплова Embraer ERJ 190-200 LR (скраћени назив Charlie), рег. ознаке 40-AOC. Поводом ноте Амасаде Бразила којом се моли за одговор црногорских надлежних институција у вези са преговорима о измирењу дуговања за финансирање наведеног ваздухоплова, а у циљу рјешавања овог сложеног наслијеђеног проблема, Министарство финансија је сачинило детаљну анализу расположиве документације и одлука ранијих влада и предложило два модела извршавања уговорених обавеза, у смислу превентивног дјеловања и отклањања негативних посљедица по буџет. Првим моделом је разрађена куповина од стране Владе, у износу од 5.2 милиона USD, чиме би се стекло власништво над авионом, а што би подразумијевало и додатно улагање за његову ревитализацију, у износу од око 8.2 милиона USD. По овом моделу неопходно би било издвојити 13.4 милиона USD, како би се авион ставио у функцију, са ресурсима операције у наредних 7 – 8 година. Другим моделом анализирана је реиспорука авиона која би коштала 11,7 милиона USD, а уз додатне трошкове реиспоруке износ би прешао 12 милиона USD. У Информацији се наводи да је Државном гаранцијом коју је издало некадашње Министарство саобраћаја, поморства и телекомуникације 12.07.2010. године, Држава неопозиво и безусловно гарантовала да ће, у случају да Закупац (Montenegro Airlines) из било ког разлога не испуни обавезе, извршити реиспоруку авиона, у складу са Уговором о закупу. У том случају Закупац би имао и право на обештећење и исплату свих трошкова и губитака. Имајући у виду да би приликом реиспоруке били ангажовани адвокати и технички експерти у процесу реиспоруке, а у складу са Уговором ове обавезе падају на Државу Црну Гору, то се процјењује да би укупни трошкови прелазили 12 мил USD. Наглашава се и то да би поред трошкова реиспоруке Држава изгубила и авион у који је до сада уложено 38 милиона USD. Имајући у виду све наведено, Влада је закључила да се формира Оперативни тим са задатком да сагледа цјелокупну ситуацију и сачини предлог рјешења.
Усвојена је Информација о преусмјеравању неутрошених средстава у оквиру капиталног буџета Управе за капиталне пројекте за 2022. годину. У Информацији се наводи да је Управа за капиталне пројекте информисала Министарство финансија да због непредвиђених околности неће доћи до потпуне реализације неколико капиталних пројеката у износима планираних Законом о измјенама и допуни Закона о буџету Црне Горе за 2022. годину, па ће средства у укупном износу од 3.023.841 еура остати неутрошена. С тим у вези, Влада је одобрила преусмјеравање наведених финансијских средстава, ради плаћања доспјелих обавеза насталих по основу уговора о реализацији, на пројекте чија је реализација у току.
Влада је усвојила Информацију о намјери Владе Црне Горе за откуп дијела преосталих понуђених акција у власништву мањинских акционара емитента "Лука Бар" АД Бар.
Дата је сагласност за одобравање позајмице Пријестоници Цетиње из Текуће буџетске резерве у износу од 1.500.000 еура и прихваћен Уговор о регулисању медусобних права и обавеза између Владе Цре Горе и Пријестонице Цетиње по основу одобрене позајмице. Одобреном финансијском позајмицом извршила би се уплата пореза и доприноса на зараде запослених, а самим тим и повезивање њиховог радног стажа, чиме би се омогућило остваривање права на пензију запосленима који су то право стекли и онима који то право стичу у наредном периоду. Такође, из ових средстава реализовале би се доспјеле а неизмирене обавезе утврдене Уговором о Репрограму пореског дуга из 2015. године.
Влада је усвојила Информацију о реализованим пројектима солидарне стамбене градње и наставку даље сарадње у обезбјеђивању новчаних средстава годишње подршке за рјешавање стамбених потреба запослених у Министарству унутрашњих послова, Управи полиције, Агенцији за националну безбједност и Полицијској академији за период 2023-2025. године и прихватила Споразум о обезбјеђивању новчаних средстава за годишњу подршку. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да, на име подршке у рјешавању стамбених потреба запослених у сектору безбиједности, у првом квартала 2023. године, обезбиједи 600.000 еура из Текуће буџетске резерве ради реализације наведеног Споразума.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.