- Влада Црне Горе
Саопштење са 56. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 56. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 56. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог Закона о мјерама сигурности при истраживању и производњи угљоводоника у подморју. Предлогом закона ц́е се имплементирати Директива 2013/30/ЕУ о сигурности операција са угљоводоницима у подморју која прописује услове којих се морају придржавати оператори приликом спровођења операција са угљоводоницима у подморју, као и обавезе државе у погледу контроле вршења операција од стране оператора, а све у циљу спрец̌авања великих несрец́а током извођења ових операција. Нови закон ће обезбиједити извођење операција истраживања и производње угљоводоника на сигуран начин, без негативних последица по животну средину, лица и имовину, односно ограничавање последица могућих несрећа током извођења операција са угљоводоницима.
Утврђен је Предлог Закона спољној трговини робом која би се могла користити за извршење смртне казне, мучење или друго окрутно, нељудско или понижавајуће поступање или кажњавање. Имајући у виду да је важећи Закон Црна Гора донијела 2018. године, а да је у међувремену усвојена нова Уредба Европског Парламента и Савјета Регулатива (ЕУ) 125/2019 од 16.01.2019 године, новим законом се врши додатно усклађивање са поменутом Уредбом. Овим законом се забрањује: Извоз, увоз, техничка помоћ и транзит робе робе која нема практичну намјену осим за извршење смртне казне, мучење или друго окрутно, нељудско или понижавајуће поступање или кажњавање, независно од њеног поријекла. Изузетно, орган државне управе надлежан за послове спољне трговине може издати дозволу вези са том робом, ако се докаже да ће се у држави увоза та роба користити искључиво у сврху јавног излагања у музеју, због њеног историјског значаја. Овим законом се такође дефинишу смјернице за спољну трговину робом чији увоз и извоз нијесу забрањени, независно од поријекла те робе. За увоз такве робе потребна је дозвола органа државне управе надлежног за послове спољне трговине.
Влада је утврдила Предлог закона о посредовању у промету и закупу непокретности. У дискусији је наглашено да се предложеним законом уводи ред у овој области према европским стандардима, што доприноси развоју тржишта непокретности у Црној Гори и подиже квалитет услуге за кориснике – купце и продавце непокрености, који могу бити физичка и правна лица. Такође, његовом примјеном ће се ојачати конкурентност привредних субјеката у овом сектору пословних услуга, чиме се пословни амбијент у Црној Гори уједначава са оним у ЕУ, што црногорско тржиште непокретности чини атрактивнијим за страна улагања. Предлогом је предвиђено формирање регистра који би садржао евиденцију правних лица односно предузетника који испуњавају услове за обављање дјелатности посредовања, чиме ће се, уједно, заинтересована јавност заштити тако што ће се обезбједити једноставан и бесплатан увид у евиденцију регистра (online регистар). Један од циљева је подизање нивоа услуге у области промета некретнина што се постиже полгањем стручног испита, као предуслова за обављање дјелатности, што је врло значајно јер се истим обезбјеђује да агенти који пружају услуге посредовања, било као предузетници, било у систему правног лица – агенције за некретнине, посједују одговарајући минимум знања из релевантних прописа. Имплементацијом овог закона биће ојачана укупна правна сигурност у Црној Гори, чиме ће се пружити подршка легалном пословању и у значајној мјери онемогућити сива економија.
Утврђен је Предлог закона о рестриктивним мјерама. Предлогом закона се уређује начин утврђивања, увођења, примјене и укидања међународних и националних рестриктивних мјера у односу на државе, као и физичка и правна лица, субјекте и тијела. С обзиром на значај области коју регулише, као и улогу коју рестриктивне мјере имају у вањској и безбједносној политици, Предлог закона има за циљ снажење капацитета и унапређење ефикасности у овој области, чиме се остварују интереси на унутрашњем и вањском плану, нарочито имајући у виду виталну улогу коју санкције имају у очувању међународног мира и пружању одговора на груба кршења међународног права. Значај рестриктивних мјера посебно се огледа у борби против тероризма и финансирања тероризма, као и пролиферације оружја за масовно уништење и финансирања пролиферације оружја за масовно уништење, односно у превенирању или заустављању активности против међународног мира и безбједности, односно других поступања супротних циљевима Повеље Уједињених нација (УН), што уједно представља и међународну обавезу Црне Горе. Рестриктивне мјере су усмјерене у односу на државе и означена лица која испуњавају критеријуме одређене релевантним актима (резолуцијама Савјета безбједности УН-а, актима Европске уније (ЕУ), актима друге међународне организације чији је Црна Гора члан или одлукама Владе). Основе за израду новог законског текста били су идентификовани недостаци важећег закона, међународни стандарди и препоруке Радне групе за примјену мјера спречавања прања новца и финансирања тероризма (FATF), као и Извјештај о В кругу узајамне евалуације стања у Црној Гори од стране Комитета Савјета Европе за сузбијање прања новца и финансирање тероризма (MONEYVAL) са препорукама Црној Гори.
Влада је утврдила Предлог закона о измјени и допунама Закона о својинско-правним односима. Разлози за доношење овог закона садржани су, прије свега, у потреби да се ова област усклади са правном тековином Европске уније и Споразумом о стабилизацији и придруживању. Предлогом се додаје нови члан којим се обезбјеђује национални третман физичким и правним лицима из држава чланица Европске уније у погледу стицања права својине од дана уласка Црне Горе у Европску унију. Доношењем закона ова област ће се у потпуности хармонизовати са правном тековином ЕУ и изједначити третман грађана ЕУ са црногорским држављанима.
Усвојена је Информација о Приједлогу листе пројеката од изузетног државног значаја за финансирање из Капиталног буџета у 2025. години. Имајући у виду да је Европска комисија подржала да се наставак изградње аутопута од Бара до Бољара, дионица Матешево Андријевица, финансира дијелом из обезбијеђеног грант-а и дијелом из кредита EBRD-а, у наредном периоду значајно ће се растеретити финансирање капиталног буџета из општих прихода буџета. С тим у вези, Савјет за јавне инвестиције је разматрао обиман материјал који је припремило Министарство финансија, на основу Образаца за оцјењивање пројеката који нијесу прошли евалуацију Комисије за оцјењивање пројеката, јер су исти достављени од стране локалних самоуправа и ресорних министарстава након предвиђеног рока. Савјет је предложио, а Влада одлучила да у Приједлогу Закона о буџету Црне Горе за 2025. годину уврсти и сљедећих 27 пројеката од изузетног значаја за државу:
- Изградња Универзитетског клиничког центра у Подгорици;
- Адаптација и опремање три операционе сале у Општој болници Бијело Поље;
- Систем гријања и хлађења у ЈЗУ „Дом здравља Цетиње“;
- Реконструкција и адаптација домова здравља у Рожајама и Тивату;
- Адаптација и реконструкција Клинике за анестезију, реанимацију и терапију бола КЦЦГ;
- Израда пројектне документације за Јадранско-јонски аутопут и брзе саобраћајнице;
- Реконструкција пута Р-15 Доњи Улићи – Р. Црнојевића са реконструкцијом каменог моста;
- Адаптација регионалног пута Подгорица-Матешево, дионица Биоче-Веруша;
- Реконструкција магистралног пута М-5 Беране-Рожаје;
- Реконструкције магистралног пута М-1 Каменово-Петровац-Бар;
- Реконструкција регионалног пута Р-18 Бар-Суторман-Вирпазар;
- Изградња и реконструкција саобраћајница у Чању;
- Реконструкција пута Плав-Војно село-Гусиње;
- Реконструкција пута Гусиње-Гребаје;
- Изградња магистралног пута Петњица-Ханишта са отварањем границног прелаза са Србијом;
- Изградња магистралног пута Подваде-Трпези-Калаче;
- Изградња локалног пута Тузи-Матагужи;
- Реконструкција саобрћајнице Тузи-Подгорица од апотеке до скретања за Сукурућ;
- Изградња гондоле од центра Колашина до Ски центра Колашин 1600;
- Изградња источне трибине Градског стадиона у Подгорици са подземном гаражом;
- Натркивање отвореног олимпијског базена у Подгорици;
- Реконструкција и доградња објекта Дома војске у Центар за смјештај спортиста;
- Изградња затвореног базена и мултифункционалне спортске сале;
- Изградња спортско-рекреативног комплекса Боровичко језеро;
- Изградња административног објекта на Жабљаку;
- Реконструкција АЦ цјевовода од каптаже “Око” до главног градског базена на Жабљаку и
- Друга фаза SCADA система водовода на Жабљаку.
Поред осталог, задужено је Министарство финансија да у Приједлогу закона о буџету Црне Горе за 2025. годину у оквиру Управе за капиталне пројекте на потпрограму „Развојни пројекти Пријестонице Цетиње“ до укупног износа који неће прелазити 0,6% текућег буџета државе, планира финансирање 14 пројеката, а које је претходно усвојио Сенат Пријестонице.
Влада је усвојила Информацију о Приједлогу Листе приоритетних капиталних пројеката за финансирање из капиталног буџета државе у 2025. години. Листа садржи 11 "зрелих пројеката", тј. оних који имају ријешену експропријацију и готов главни пројекат. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да у Предлогу закона о буџету за 2025. годину, у Капитални буџет уврсти пројекате са ове Листе, и то:
- Изградња и реконструкција водоводне мреже у Беранама - Буче, Заград и Дапсићко-Полички;
- Изградња обилазнице од кружног тока поред моста Ника Стругара до Доњег Талума са регулацијом Макве, Беране;
- Реконструкција главне улице у насељу Љешњица, Бијело Поље;
- Реконструкција улице Његошеве и Новице Шкеровића, Даниловград;
- Реконструкција моста на ријеци Грнчар, Гусиње;
- Изградња шеталишта и канализације од "Титове виле" до Хотела "Иберостар" у Њивицама - фаза Ц, Херцег Нови;
- Реконструкција улице Доњи Пажањ, Колашин;
- Реконструкција градског трга, Мојковац;
- Реконструкција “Нове улице”, Плав;
- Изградња паркинга код Градског гробља са приступном саобраћајницом до Опште болнице, Пљевља и
- Адаптација просторија у Опште болнице Бар за потребе програма “BabyFrendly”.
С тим у вези, задужује се Управа за капиталне пројекте да из оквира својих надлежности достави Министарству финансија ревидовану процијењену вриједност одабраних пројеката, као и планирану динамику реализације истих и потребан износ за финансирање у 2025. години, до утврђивања Предлога закона о Буџету Црне Горе за 2025. годину.
Усвојена је Информација о Пројекту „Веље брдо“. У Информацији се наводи како је, полазећи од чињенице да је Главни град центар од државног значаја, процијењено да је политику урбанизације потребно учинити примјереном околности да у њему живи око 90 % подстанара на нивоу наше Државе, односно ријешити стамбено питање за око 42.000 лица. С друге стране, потребно је створити предуслове за рационално и намјенско коришћење простора Вељег брда и дефинисати правце развоја Главног града у складу са принципима одрживог развоја. Како је у току израда Измјена и допуна Просторно-урбанистичког плана Главног града Подгорице, а узимајући у обзир све улазне податке и поставке Генералног урбанистичког плана Подгорице, као и утицаје контактних зона и стечених урбанистичких обавеза, приступило се пренамјени и планирању овог вриједног простора. Доношењем овог планског документа утврдиће се јавни интерес за експропријацију непокретности, ради изградње планираних објеката, сходно Закону о планирању простора и изградњи објеката.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.