- Влада Црне Горе
Саопштење са 64. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 64. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 64. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, прихватила Грански колективни уговор за поморце на бродовима у међународној пловидби. Овим уговором прописују се стандардни услови који се примјењују на све поморце укрцане на бродовима црногорске државне припадности, а плове у међународној пловидби. Закључивање Гранског колективног уговора је у складу са ITF правилима (Међународна федерација радника у транспорту) које Црна Гора, као чланица UN мора да поштује.
Усвојена је Информација о расподјели кредитних средстава Њемачке развојне банке (KfW) фаза V и фаза V-2. Уговором о кредиту фазе V предвиђено је да се финансирају сљедеће пројектне активности:
- Кофинансирање инвестиционих мјера у Тивту фаза IV
- Мјере водоснабдијевања и одвођења отпадних вода у Улцињу
- Кофинансирање инвестиционих мјера у Бару фаза III.
Уговором о кредиту фазе V-2 предвиђено је да се финансирају пројектне активности хитних и дугорочних мјера за општине Тиват, Котор и Херцег Нови. У Информацији се наводи да је од укупног износа средстава из кредитне линије фазе V и V-2, до сада нераспоређено 15,3 милиона еура, чији је рок расположивости до 31. децембра 2024. године. Тим поводом, Влада је дала сагласност да се преостала средства расподијеле, по основу уговора о прослеђивању кредитних и грант средстава, уз грејс период од десет година, и то: Општини Котор 5,45 милиона еура, Општини Улцињ 6,36 милиона еура, а Општини Тиват 3,5 милиона еура. Од ових износа по један милион се односи на грантове.
Влада је усвојила Информацију о прихватању донације Републике Србије за коришћење лиценце за централизовану платформу за слање, пријем, управљање и чување електронских фактура правних лица и предузетника. У Информацији се наводи да је Министарство финансија Републике Србије у непосредној комуникацији са дистрибутером, овлашћеним заступником произвођача, добило сагласност произвођача за проширење важења лиценце на територији Црне Горе на период од три године, те да је Влада Републике Србије дала сагласност да Република Србија, као носилац права јавне својине без накнаде уступи лиценцу. На тај начин стекли су се услови за прихватање наведене донације и потписивање Уговора о уступању на коришћење лиценце између двију влада. У скаду са тим, овлашћен је министар финансија мр Александар Дамјановић, да у име Владе Црне Горе потпише Уговор, а Министарство финансија задужено да, након потписивања Уговора, формира радну групу за припрему Предлога закона о електронској фактури и предузме остале неопходне активности за имплементацију система електронских фактура.
Усвојена Информација о изборима за организацију Свјетске изложбе 2030 (EXPO), новембар 2023. године. У Информацији се наводи да је Канцеларија за међународне изложбе објавила да је за организацију Свјетске изложбе 2030 пет земаља поднијело кандидатуре: Руска Федерација (Москва), Република Кореја (Бусан), Република Италија (Рим), Украјина (Одеса) и Краљевина Саудијска Арабија (Ријад). У међувремену, кандидатуре су повукле Руска Федерација и Украјина, тако да су актуелне кандидатуре Републике Кореје, Републике Италије и Краљевине Саудијске Арабије. Високо уважавајући све кандидатуре, Влада је закључила да Црна Гора подржи Краљевину Саудијску Арабију за организацију Свјетске изложбе 2030.
Влада је усвојила лнформацију о потреби суфинансирања рада Комисије за антидопинг. У Информацији се наводи да је Комисија важно тијело у систему спорта Црне Горе чија је улога заштита интегритета спортске области кроз контролу спортиста, везано за потенцијално коришћење недозвољених супстанци. Наведена обавеза произилази из Међународне конвенције против допинга у спорту као и Свјетског антидопинг кодекса. Црна Гора је и чланица Свјетске антидопинг агенције која прати имплементацију обавеза у области борбе против допинга. Имајући у виду да је Комисија је доставила финансијски план за период април – децембар 2023, Влада је задужила Министарство спорта и младих да Комисији обезбиједи 40.000 еура, како би се створили неопходни услови за наставак рада Комисије и завршетак започетих активности на реализацији обавеза из међународне и домаће агенде у области антидопинга.
Усвојен је Извјештај о додијељеној државној помоћи у 2022. години. Извјештај садржи аналитички приказ свих државних помоћи додијељених у 2022. години, са ревидираним подацима за 2020. и 2021. годину, у складу са прописаном методологијом Европске уније и Правилником о садржају годишњег извјештаја о додијељеној државној помоћи. У Извјештају се наводи да је у прошлој години додијељена државна помоћ у укупном износу од 10.122.323 еура, што у односу на укупно додијељену државну помоћ у 2021. години, која је износила 44.931.921 еура, представља смањење од 77.47 %. Проценат учешћа државне помоћи у јавним расходима је са 1.83 у 2021. години, смањен на 0.39 у 2022. години. У извјештају, у складу са Правилником, нијесу приказани подстицаји за развој пољопривреде и рибарства, јер је измијењена методологија извјештавања, тако да се сектор пољопривреде и рибарства, за разлику од претходних година, не исказује у годишњем извјештају.
Влада је дала сагласност на Одлуку директора ЈЗУ Општа болница „Блажо Орландић“ Бар за извођење радова за проширење и доградњу простора Службе ургентне медицинске помоћи, простора Службе РТГ дијагностике и простора за ХМП. У дискусији је наглашено да Општа болница у Бару нема адекватан простор за збрињавање хитних стања пацијената, те да постојећи капацитети не одговарају садашњем броју пацијената као ни условима/стандардима савремене медицине. Будући да је барска болница је у поступку набавке апарата за ХМП, указала се неопходност за проширење објекта и за потребе Службе за радиолошку дијагностику, како би сви апарати и опрема били постављени у складу са позитивним прописима који регулишу материју јонизујећег зрачења. У склопу Идејног рјешења за реконструкцију постојећег објекта предрачуном су утврђена потребна средства за извођење радова у износу од 163.998 еура. Износ од 100.000 еура опредијељен је Законом о Буџету Црне Горе за 2023. годину код Фонда за здравствено осигурање, док ће преостали износ од 63.998 еура, болница обезбиједити из сопствених средстава по завршетку туристичке сезоне или из средстава за која је болница аплицирала подношењем пројектног предлога на Јавном позиву за додјелу средстава из развојног фонда Амбасаде Бугарске у Црној Гори.
Усвојена је Информација о пројектној пријави припремљеној за подношење у оквиру 9. позива за суфинансирање инвестиција за спровођење инфраструктурних пројеката кроз Западнобалкански инвестициони оквир. У оквиру деветог позива поднијета је једна пројектна апликација од стране Министарства капиталних инвестиција и то: Црна Гора – Србија Р4 жељезничка повезаност, дионица Бар – Врбница за реконструкцију дионице Бар – Голубовци (укључујући клизиште Ратац и тунел Созина). Како је наглашено у дискусији, реализација овако важног пројекта ц́е резултирати општим повец́ањем брзине саобрац́аја у транзиту, унаприједиће ниво услуга и олакшаће проток међународне трговине и транспорта путника. Такође је наглашено да је пројекат уврштен на Јединствену листу приоритетних инфраструктурних пројеката. Укупна вриједност пројекта износи 246,5 милиона еура, док се кроз инвестициони грант траже бесповратна средства у износу од 115 милиона еура. Након подношења пројеката слиједи оцјењивање које спроводи Европска комисија у сарадњи са међународним финансијским институцијама, а коначна одлука о пројектима који ће бити финансирани зависи од доступности средстава ЕУ и броја пројеката који доставе остале државе Западног Балкана.
Влада је усвојила Информацију о реализацији тачке 2 Закључка Владе Црне Горе, број: 07-430/23-3616/2, од 3. августа 2023. године. У дискусији је наглашено да се ради о обавези привредних друштава у већинском власништву државе која су остварила позитиван финансијски резултат у 2021. и 2022. годинхи, а која не подлијежу ограничењима из Закона о привредним друштвима, да на рачун Буџета уплате дио добити из претходне двије године. На основу података из Директората за државни трезор утврђено је да је на рачун Буџета, закључно са 25. августом ове године, уплаћено 4,37 милиона еура, што представља 10,94% од укупно очекиваног износа (40 милиона еура) уплата по основу расподјеле добити за 2021. и 2022. годину. Од ове обавезе ослобођено је друштво „Monteput“ ДОО Подгорица које је Влада задужила да од добити остварене у претходне двије године, односно укупно 2.17 милиона еура, усмјери за израду пројектне документације за Јадранско-јонски ауто-пут и за израду главног пројекта дионице ауто-пута Бар-Бољаре, од Матешева до Андријевице. Имајући у виду да је један број јавних предузећа и привредних друштава већ покренуо поступке за доношење одлуке о расподјели добитни, док нека предузећа нијесу била у могућности да изврше уплате до утврђеног датума, односно 25. августа, Влада је донијела низ закључака којима се ова друштва задужују да реализују уплате у најкраћем року.
Донијета је Одлука о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније у односу на дјеловања која подривају или угрожавају територијални интегритет, суверенитет и независност Украјине, ради усклађивања са 11. пакетом санкција Европске уније и усаглашавања са ЕУ у области заједничке вањске и безбједносне политике.
Влада је издала урбанистичко-техничке услове за израду техничке документације за изградњу објекта за производњу електричне енергије из обновљивих ресурса – соларне електране, а по зхатјеву „Рудине енергy парк” д. о. о. Подгорица. Локација за изградњу предметног објекта се налази у захвату КО Рудине, Општина Никшић. На предметној локацији постоји потенцијал за изградњу фотонапонске електране вршне снаге 186,1 MWp, а укупна површина износи око 131 ha. Претходно су достављена сва неопходна мишљења надлежних органа.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.