- Влада Црне Горе
Саопштење са 64. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 64. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 64. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог Закона о потврђивању Споразума о приступању Инструменту између Европске Уније коју представља Комисија и Црне Горе коју представља Влада Црне Горе о посебним аранжманима за спровођење подршке Уније Црној Гори у оквиру Инструмента за реформе и раст.
Донијета је Одлука о образовању Радне групе за припрему и спровођење активности у оквиру предсједавања Црне Горе Комитету министара Савјета Европе у периоду новембар 2026 - мај 2027. године. Предсједавање Црне Горе Комитету министара СЕ једна је од најзначајнијих програмских активности из домена вањске политике Црне Горе, која је обухваћена Нацртом средњорочног програма рада Владе Црне Горе за период 2024-2027, Смјерницама макроекономске и фискалне политике за период 2023-2026, Законом о буџету Црне Горе за 2024. годину и предлогом Закона о буџету Црне Горе за 2025. годину. Црна Гора ће предсједавање Комитету министара Савјета Европе отпочети у новембру 2026. године, када се очекује да на церемонији преузимања и званично представи приоритете свог шестомјесечног предсједавања. Предсједавање се завршава у мају 2027. године, сједницом Комитета на нивоу министара вањских послова који се, по правилу, одржава у држави која предсједава. Одлуком је предвиђено да Радна група планира и предлаже активности у циљу дефинисања приоритета, програма активности и културног програма предсједавања Црне Горе Комитету министара Савјета Европе, учествује у спровођењу, координацији и реализацији активности, припрема и организује догађаје у складу са програмом предсједавања и извјештава Владу и Министарство вањских послова по завршетку активности. Министарство вањских послова координира радом Радне групе и пружа подршку у организовању активности током трајања предсједавања.
Влада је размотрила Амандман 1 на Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о државној имовине који је предложио посланик Велимир Ђоковић и закључила да Скупштини Црне Горе достави Мишљење Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине којим се Амандман прихвата. Амандманом се предлаже да се гробља у имовини општине, умјесто као локална добра у општој употреби којима располаже општина, дефинишу као друга локална добра од општег интереса којима располаже општина. Законом о државној имовини као локална добра у општој употреби којима располаже општина су, поред осталог, дефинисана и гробља. У складу са истим Законом, добра у општој употреби су добра која су доступна свима под једнаким условима и њихова се употреба врши без посебних дозвола или одобрења надлежних органа (путеви, тргови, водотоци, луке, аеродроми, градски паркови и друго). Будући да су за употребу гробаља неопходне посебне дозволе и одобрења надлежних органа, по логици ствари она спадају у друга локална добра од општег интереса, наведена у члану 17 Закона о државној имовини.
Усвојен је Извјештај о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период од 10. априла до 1. децембра 2024. године. Тим поводом, задужено је Министарство унутрашњих послова да Извјештај о раду Комисије достави Врховном државном тужилаштву и Управи полиције на упознавање. Овим Извјештајем обухваћени су сљедећи извјештаји и допуне извјештаја: извјештај о нападу на новинарку Оливеру Лакић 7. марта 2012. године, извјештај о нападу на новинаре Даницу Јанковић и Слободана Чукића 7. 8. 2022. године, извјештај о нападу на главну и одговорну уредницу М Портала 10. 9. 2022. године, извјештај о нападу на новинара дневног листа Побједа Душка Михаиловића 16. 07. 2024. године (допуна), извјештај о нападу на новинара дневног листа Побједа Душка Михаиловића 13. 7. 2022. године и извјештај о нападу на Милицу Минић, новинарку портала “Стандард” и телевизије “А1 ТВ “, уз закључке.
Влада је усвојила Национални профил изложености азбесту Црне Горе и донијела Акциони план за 2025-2026. У оквиру хармонизације законодавства Црне Горе са правним тековинама Европске уније, Црна Гора је остварила висок степен хармонизације националних прописа са прописима ЕУ којима се регулише безбједно управљање хемикалијама, укључујући и забрану производње, увоза и коришћења азбеста и производа који садржи азбест. С тим у вези, не очекује се увоз додатних количина азбеста у Црну Гору, али је потребно извршити инвентаризацију производа који садрже азбест, а који су још у употреби. Национални профил изложености азбесту представља збир свих релевантних информација које одражавају актуелну ситуацију у вези са азбестом у Црној Гори. Документ доноси неколико нових иницијатива и промјена које имају за циљ побољшање управљања ризицима повезаним с азбестом и унапређење јавног здравља, као шту су: ажурирање законских регулатива; боље управљање отпадом који садржи азбест; повећана свијест и едукација; регистровање и праћење болести повезаних са азбестом. Ове новине имају за циљ смањење ризика од изложености азбесту, бољу заштиту здравља радника и грађана, те ефикасније управљање отпадом који садржи азбест.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о отварању Амбасаде Црне Горе у Швајцарској Конфедерацији. Измјена се односи на сједиште амбасаде, па ће тако умјесто у Женеви, амбасада бити измјештена у Берну, главном граду и административном центру, гдје су смјештене институције Швајцарске Конфедерације, као и билатерална дипломатско-конзуларна представништва других држава. Отварањем Амбасаде Црне Горе у Берну ће се трасирати и пут за отварање дипломатско-конзуларног представништва Швајцарске Конфедерације у Црној Гори у будућности, јер је значајно да држава од великог међународног угледа, какав ужива Швајцарска Конфедерација, буде присутна у Црној Гори на резидентној основи.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.