- Влада Црне Горе
Саопштење са 8. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 8. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 8. сједници којом је предсједавао мр Алекса Бечић, потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о Централној банци Црне Горе с Извјештајем са јавне расправе. Закон је потпуно усклађен са правном тековином Европске уније, а у складу са препорукама Европске комисије, као и препорукама ММФ-а датим током спровођења Мисије за процјену заштитних механизама Централне банке Црне Горе (Safeguards Assessent Mission). Како је истакнуто у дискусији, измјене и допуне овог закона обухватају и одређена питања која се односе на усаглашавање са другим законима који су донијети након посљедњих измјена, те питања за која је пракса у раду Централне банке указала на потребу њиховог другачијег нормирања. О Нацрту овог закона прибављено је мишљење Европске комисије, у коме су дате конкретне препоруке за одговарајуће измјене и допуне, а које су се односиле на одредбе којима се уређује пословање Централне банке Црне Горе након уласка у Европску монетарну унију. Све сугестије Европске комисије уграђене су у текст Закона.
Утврђен је Предлог закона о међународној развојној сарадњи и међународној хуманитарној помоћи. Предлогом закона је превасходно децентрализован систем међународне развојне сарадње и међународне хуманитарне помоћи, за разлику од важећег Закона према ком је Министарство вањских послова једини координатор и носилац обавеза у вези са спровођењем међународне развојне сарадње и упућивањем међународне хуманитарне помоћи, а имајући у виду да државне институције, органи локалне самоуправе и остали субјекти који се финансирају из државног буџета, такође, пружају службену развојну подршку партнерским земљама. Истовремено, препознати су пројекти техничке помоћи као облик међународне развојне сарадње, и предвиђено да координацију упућивања међународне хуманитарне помоћи врши орган државне управе надлежан за послове заштите и спашавања. Поред тога, дефинисани су извори финансирања пројеката техничке помоћи, који се могу обезбиједити и из буџета Европске уније и других земаља које пружају службену развојну подршку или из других извора финансирања.
Влада је донијела Уредбу о Царинској тарифи за 2024. годину, којом се стварају услови за несметано обављање спољне трговине између Црне Горе и других држава. Основне измјене у Царинској тарифи за 2024. годину односе се на измјену номенклатуре која је усаглашена са измјенама Комбиноване номенклатуре Европске уније за 2024. годину.
Донијета је Одлука о измјенама Одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на дјеловања Руске Федерације којима се дестабилизује ситуација у Украјини. Ријеч је о ажурирању међународних рестриктивних мјера, у оквиру континуираног усаглашавања са заједничком вањском и безбједносном политиком Европске уније.
Влада је усвојила Анализу остварених бенефита након донесених одлука о привременом ослобађању од прибављања визе за држављане Арапске Републике Египат, Краљевине Саудијске Арабије и Републике Узбекистан (cost-benefit анализа). Имајући у виду да је Црна Гора доминантно авио дестинација, констатовано је доношење наведених одлука значајно допринијело побољшању авио доступности, у циљу освајања нових високо-платежних емитивних туристичких тржишта. Евидентан пораст броја посјетилаца из ових држава указује да постоји велико интересовање за Црну Гору. Истовремено, у Анализи се наглашава да је због опредијељености наше државе да постане пуноправни члан заједнице европских држава, неопходно да поштујемо визну политику коју примјењује ЕУ. С тим у вези, предложено је да се успоставе адекватни механизми којима ће се поједноставити и убрзати процес одобравања виза, како би се олакшала путовања држављана оних земаља која су значајна туристичка тржишта, а што ће се позитивно одразити на укупне економске ефекте. Ово се прије свега односи на систем електронских виза који би омогућио скраћење процедуре за одобравање визе и повећање туристичког промета, као и значајно смањење трошкова у дипломатско-конзуларним представништвима.
На сједници је размотрен Предлог закона о измјени и допуни Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који је Скупштини поднио посланик Богдан Божовић. С тим у вези, Влада је закључила да Скупштини Црне Горе достави Мишљење да Предлог не треба прихватити.
Влада је усвојилла Информацију о помоћи пољопривредним произвођачима за адаптацију објеката за прераду млијека на газдинству, који су аплицирали за први Јавни позив за додјелу подршке за прераду млијека на газдинству за 2023. годину, а који нису остварили подршку због неипуњавања минималних националних стандарда за објекте код Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове. Тим поводом, задужено је Министарство пољопривреде да изврши исплату помоћи у износу од 50 % премије, што укупно износи 299.409 еура, из средстава предвиђених Агробуџетом за 2023. годину, као облик помоћи за 667 пољопривредних произвођача који нијесу остварили право на подршку по основу Јавног позива. Средства помоћи се уплаћују у циљу адаптације објекта за прераду млијека на газдинству.
Усвојена је Информација о емисији Државних записа, у циљу обезбјеђивања дијела недостајућих средстава за финансирање буџета за 2023. годину и стварања фискалне резерве, у износу до 40 милиона еура. Како је Влада већ претходно донијела одлуку о емисији државних записа на износ до 50 милиона еура, и већ се кренуло са реализацијом, односно завршене двије аукције и продато 30 милиона еура државних записа, дошло се до закључка да су каматне стопе, како је и било предвиђено, ниже од текуће тржишне каматне стопе. С обзиром да и даље постоји интересовање банкарског и небанкарског сектора за куповину Државних записа, због кратког рока доспијећа, Влада је задужила Министарство финансија да спроведе све потребне активности везане за емисију или емисије Државних записа у износу до 40 милиона еура, до краја 2023. године. Износ, рочност и датум сваке појединачне емисије, како је наглашено у дискусији одредиће Министарство у складу са процијењеним потребама.
Влада је усвојила Информацију о преусмјеравању неутрошених средстава у оквиру капиталног буџета Црне Горе за 2023. годину, у укупном износу од 18.213.927 еура. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да неутрошена средства у износу од 6.213.927 еура у оквиру Управе за капиталне пројекте и 12 милиона у оквиру Управе за саобраћај преусмјери на друге капиталне пројекте.
Усвојена је Информација о преусмјеравању остварених уштеда и обезбјеђењу недостајућих средстава код одређених потрошачких јединица. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да преусмјери средства у укупном износу од 10.552.877 еура за измирење доспјелих обавеза код одређеног броја потрошачких јединица.
Влада је усвојила Текст амандмана на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о играма на срећу.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.