- Влада Црне Горе
Саопштење са шесте сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са шесте сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 6. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о допунама Закона о граничној контроли. Доношењем овог Закона становницима који живе у пограничном подручју ће се омогућити прелазак државне границе ван службено отворених граничних прелаза и створити правни основ за одређивање накнаде трошкова од 30 еура за обраду захтјева и издавања пограничне пропуснице или дозволе за погранични саобраћај, по принципу репроцитета и сагласно потписаним билатералним споразумима о граничним прелазима за погранични саобраћај са Босном и Херцеговином, Републиком Србијом и Републиком Косово. Циљ допуна Закона је да се, у духу добросусједских односа, становништву које је настањено у пограничним подручјима Црне Горе и сусједних држава олакша кретање између пограничних подручја и прелажење заједничке државне границе, у намјери да развијају и унапређују привредну, образовну, здравствену, социјалну, културну, спортску и друге видове сарадње. Такође, Закон је усаглашен са Уредбом (ЕЗ-а) бр. 1931/2006 Европског парламента и вијећа, којом се утврђују правила о пограничном саобраћају на вањским границама држава чланица ЕУ.
Влада је донијела Одлуку о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на стање у регији Придњестровље у Републици Молдавији. У циљу континуираног усклађивања са јединственом вањском и безбједносном политиком ЕУ, Одлуком се ограничава улазак на територију Црне Горе или прелазак преко њене територије физичким лицима одговорним за осмишљавање и спровођење кампање застрашивања и затварања молдавских школа у регији Придњестровље у Републици Молдавији које користе латиницу.
Утврђен је Нацрт Урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма у Будви, с Програмом одржавања Јавне расправе, у трајању од 15 радних дана. Како је у дискусији наглашено, плански основ за израду УП „Комплекс православног Саборног храма” дат је у Детаљном урбанистичком плану „Подкошљун“, којим је дефинисана обавезна израда урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма, који је планиран је у блоку 18, као и за проширење гробља, које је планирано у блоку 29. Амбијентална и функционална повезаност, те урбанистичка диспозиција, упућују на неопходност планског сагледавања блокова 18 и 29 као јединствене цјелине од око 3.30 ha. Тим поводом, задужено је Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине да организује јавну расправу и да након тога, припреми и Влади достави Предлог Урбанистичког пројекта, са Извјештајем о спроведеној јавној расправи.
Влада је усвојила Информацију о Анексу 2 Уговора о закупу пословног простора за потребе смјештаја Одјељења за информатичку безбједност и одговор на рачунарске инциденте (CIRT) Дирекције за заштиту тајних података, и прихватила текст Анекс 2 Уговора. Анексом су дефинисани услови за наставак коришћења пословног простора до обезбјеђивања трајних смјештајних капацитета за CIRT.
Усвојена је Информација о приступању Црне Горе групи донатора у Међународном удружењу за развој (International Development Association - IDA). IDA је дио Свјетске банке који помаже најсиромашнијим земљама свијета. Основана је 1960. године, и има за циљ смањење сиромаштва обезбјеђивањем кредита са ниским каматама и грантова за програме који подстичу економски раст, смањују неједнакости и побољшавају услове живота људи. Глобално присуство IDA и њена водећа улога у дефинисању развојне политике омогућавају мањим донаторима да досегну до ширег спектра корисника IDA средстава и дефинишу реформске политике које би оствариле позитиван развојни утицај. Као донатор IDA-е, Црна Гора ће добити одређени број гласачких права, који ће бити додијељени пропорционално износу њеног очекиваног доприноса, као потенцијалног донатора, од милион еура. Након достављања инструмента о обавезивању Црне Гора стиче статус донатора у IDA, чиме ће бити у позицији да допринесе обликовању политике IDA за будућа допуњавања IDA средстава, у складу са развојним приоритетима Црне Горе (нпр. животна средина, обновљива енергија и одржива пољопривреда). Оцијенивши да је иницијатива у у складу са националним интересима Државе, Влада је дала сагласност да се Међународном удружењу за развој – IDA одобри донација у износу од 1.000.000 еура, која ће бити уплаћена путем три једнаке годишње рате до 30. 06. 2025. године.
Влада је усвојила Информацију о иницијативи Еко фонда о увођењу електричних и хибридних аутомобила за потребе јавног сектора. У Информацији се наводи да је сектор саобраћаја је други највећи извор емисија угљен-диоксида (CO2) у Црној Гори са укупним удјелом од око 30 %, а чему највише доприноси друмски саобраћај. Прама Стратегији развоја саобраћаја Црне Горе за период 2019–2035. године, очекује се значајан пораст друмских путовања у будућности и то ће неизбјежно имати утицај на повећање емисије гасова са ефектом стаклене баште у овом сектору. Констатује се да је, у оквиру спровођења мјера за побољшање квалитета ваздуха и унапређења квалитета животне средине, неопходно подстицање набавке еколошки прихватљивог вида транспорта, посебно у јавном сектору, како би се допринијело заустављању тренда повећања емисија гасова са ефектом стаклене басте. У том циљу, Еко-фонд је изразио спремност за обезбјеђење субвенција за набавку електричних и хибридних возила за јавни сектор у износу 7.500 еура за електрична возила, односно 4.000 еура за хибридна возила. Тим поводом, Влада је задужила сва министарства, органе управе и препоручила јединицама локалне самоуправе да приликом набавке аутомобила и замјене старих возила за нова, почев од 1. јануара 2024. године у оквиру поступака јавних набавки предвиде електрична и хибридна возила, осим у случају набавке возила за посебне намјене у складу са посебним прописима.
Усвојен је Извјештај о реализацији Државног плана управљања отпадом у 2022. години. Извјештај је, како је саопштено у дискусији, израђен на основу достављених информација од јединица локалне самоуправе, надлежних институција у области управљања отпадом, правних лица и предузетника који обављају послове управљања отпадом. На основу достављених података, како је наведено у материјалу, комунална предузећа у Црној Гори у 2022. години су сакупила 292.077 тоне комуналног отпада са кабастим и тзв. „зеленим“ отпадом. Укупна количина одвојено сакупљеног рециклабилног отпад, папира, картона, пластике и метала из комуналног отпада је 4.479 тона, кабастог отпада 17.352 и тзв. „зеленог” 16.512 тона. Такође, процјењује се да поред пописаних постоји значајан број неевидентираних неуређених одлагалишта, а будући да је евидентан низак степен јавне свијести и одговорности грађана према отпаду, у Извјештају је констатовано да је потребно континуирано радити на едукацији која се односи на еколошке и економске предности правилног управљања отпадом. Тим поводом, поред осталог, задужени су надлежни органи и институције да успоставе информациони систем и јединствену базу података у области управљања отпадом, да пруже подршку јединицама локалне самоуправе за реализацију инфраструктурних пројеката у области управљања отпадом, посебно у сјеверном регион, као и да наставе сарадњу са невладиним организацијама, у циљу јачања еколошке свијести.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.