- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење за јавност поводом Предлога закона о пот...
Саопштење за јавност поводом Предлога закона о потврђивању Конвенције о признавању европских патената
Влада Црне Горе је на данашњој сједници утврдила Предлог закона о потврђивању Конвенције о признавању европских патената (Конвенција о европском патенту) од 5. октобра 1973. године, са измјенама члана 63 Конвенције о европском патенту од 17. децембра 1991. године и измјенама од 29. новембра 2000. године и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о патентима.
Конвенција о европском патенту закључена је са идејом обједињавања и усаглашавања патентног система у Европи, а у циљу јачања сарадње између европских држава у погледу заштите проналазака. Овом конвенцијом се омогућава подношење једне патентне пријаве за више држава чланица, која се испитује по утврђеним процедурама на једном месту, у Европској патентној организацији са сједиштем у Минхену, а признати патенти се након тога издају и важе у свакој од назначених држава. Дакле, умјесто да се исти поступак спроводи паралелно и одвојено у више држава у којима подносилац пријаве жели да патентира свој проналазак, он се спроводи на једном мјесту за више држава. На тај начин подносилац пријаве штеди труд и новац (подноси једну пријаву, на једном изабраном језику, има једног заступника, плаћа једну таксу у једном поступку). У државама чланицама ове Конвенције добија се јак патент, који има јединствену вриједност, јер је резултат јединственог поступка регистрације. Такође, растерећују се администрације држава чланица и праве значајне уштеде, с обзиром да поступак суштинског испитивања услова за регистрацију патента (новост, инвентивни ниво и индустријска примјенивост проналаска) захтијева ангажовање великог броја стручних лица из разних области технике.
Конвенцијом је успостављена Европска патентна организација коју чине два органа: Европски патентни завод и Административни савјет. Ова организација је основана са циљем да установи јединствену, квалитетну и ефикасну процедуру заштите проналазака у европским државама, обезбиједи поуздане, комплетне и ажурне информације у вези заштите иновација и понуди стручну обуку патентним заступницима, службеницима државних завода, судијама, студентима и другим заинтересованим лицима. Европска патентна организација тренутно има 38 држава чланица, укључујући све државе чланице Европске уније.
Приступање Конвенцији о европском патенту омогућиће заштиту патената домаћих проналазача у државама чланицама Конвенције, као и проналазача из држава чланица Конвенције у Црној Гори. Самим тим, домаћи проналазачи ће добити могућност подношења пријаве европског патента, што до сада није био случај.
Имајући у виду планирану ратификацију Конвенције о европском патенту, те чињеницу да је Закон о потврђивању споразума између Владе Црне Горе и Европске патентне организације о проширењу европских патената (Споразум о проширењу) (Сл.лист ЦГ - Међународни уговори“ број 5/09), који је ступио на снагу 01.03.2010. године представљао прелазну фазу ка будућој ратификацији наведене Конвенције, јавила се потреба за измјенама и допунама Закона о патентима. Предлогом закона о измјенама и допунама Закона о патентима јасно су дефинисане одредбе неопходне за адекватну примјену Конвенције о европском патенту, а уједно и недвосмислено уредена питања везана за окончање поступака покренутих на основу и у вези са Споразумом о проширењу.
Предлогом закона је прописано да европска пријава патента и европски патент, под условима одређеним овим законом, имају исто правно дејство као и национална пријава патента и национални патент. Такође, прописано је да европска пријава патента домаћег проналазача може бити поднијета директно Европском патентном заводу или надлежном органу – Министарству економског развоја, а сам поступак испитивања услова за признање европског патента (новост, инвентивност и индустријска примјенивост проналаска) спроводиће се у поступку пред Европским патентним заводом.
Европски патент иностраног проналазача односно носиоца патента у коме је назначена Црна Гора обезбјеђује том носиоцу патента иста права као и национални патент од датума када је од стране Европског патентног завода објављен податак о признању европског патента у Европском патентном билтену.