- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Саопштење за јавност Управе за безбједност хране, ...
Саопштење за јавност Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове од 11.09.2024.
Поштована јавности Црне Горе,
С обзиром да смо ових дана добили много питања од одређених медија, али и да нам је једна политичка организација јавно и путем е-поште упутила неколико питања, одлучили смо да на овај начин од сада редовно и најмање једном недељно, а у случају ванредних околности и чешће, обавјештавамо јавност Црне Горе о ситуацији везаној за појаву и сузбијање Q грознице на фармама у Црној Гори, али и о неким научним чињеницама.
Управа спроводи све прописане мјере сходно Закону о ветеринарству чл. од 46 до 76. Управа је у циљу борбе против ове болести и у циљу спречавања ширења исте формирала „Стручни тим“ који је израдио „Наредбу за спречавање појаве, откривање, сузбијање и искорењивање заразне болести Q грознице код говеда“, а коју је усвојило Министарство и ступила је на снагу 17.08.2024.
Од 01.06. до данас тестирано је 785 грла на 8 фарми које се баве производњом млијека на којима је из овог или оног разлога регистровано 10 газдинстава. Тренутни серолошки налази потврђују да код 203 грла постоји сумња на присуство болести (позитиван серолошки налаз, односно присуство антитијела) док је код њих 9 ПЦР тестом у млијеку, другим излучевинама или анализом ткива утврђено да инфекција постоји. До сада је еутаназирано 59 грла са позитивним ПЦР налазом или израженим клиничким симптомима у складу са горе поменутом наредбом а дефинисано у Члану 2 став 4. Док еутаназију чека још 7 грла и она ће бити спроведена одмах по добијању информације од општина Никшић и Даниловград о обезбијеђеној локацији за нешкодљиво уклањање.
Свјесни смо штете коју трпе произвођачи, али и прерађивачи млијека и због тога се трудимо да свој посао урадимо што је могуће боље, као и да свака одлука буде донешена у складу са законом уз пуно поштовање стручних и научних сазнања из ове области. Наравно, уз залагање ресорног министарства и пуну подршку Владе Црне Горе фармери ће бити обештећени за свако еутаназирано или угинуло грло, а у складу са законом из Буџета Црне Горе који је опредијељен за ове намјене. Не сумњамо да ће и Министарство, али и локалне управе у наредном периоду помоћи фармерима како би штета коју су претрпјели била надокнађена.
Што се производа од млијека односно конкретно сира тиче, ни на једном газдинству које има регистрован објекат за производњу сира до сада није забиљежен ниједан случај појаве Q грознице. Поред овог, бројни научни радови урађени на ову тему као и тврдње организација које се баве безбједношћу хране доводе могућност заразе овим микроорганизмом конзумацијом сира на занемарљив ниво тврдњом да сам технолошки поступак производње сира уништава ове микроорганизме. Ипак, уколико бисмо забиљежили и један случај заразе на било ком газдинству сва даља производња биће забрањена до престанка заразе на том газдинству, а сви производи, као и млијеко биће нешкодљиво уклоњени.
Апелујемо на произвођаче сира да се придржавају свих препоручених процедура у складу са Приручником о хигијенским захтјевима за произвођаче примарних производа на газдинствима који је доступан на нашем сајту.
Како ову болест није могуће искорјенити са територије Црне Горе већ је неопходно спроводити мјере за контролу болести прије свега превентивне мјере на газдинствима са животињама које треба да спроводе држаоци животиња, а које укључују биосигурносне мјере на газдинству (нпр., одржавање добре хигијене на фарми, редовно чишћење, прање и дезинфекцију и дезинсекцију објеката, правилно одлагање стајњака…).
Молимо јавност да не реагује на лаичке објаве појединих медија и иступе појединаца у медијима, који немају никакву стручну и научну тежину, а против којих ћемо због изношења нетачних тврдњи предузети одређене мјере у складу са законом.
Поред овог, после јучерашњих текстова у медијима о угинућу оваца на једном газдинству у Никшићу, из лабораторије је потврђено да су сви узорци оваца негативни на Q грозницу и да је узрок угинућа вјероватно последица неких других инфекција.
И на крају као веома важно, позивамо све држаоце животиња да сваку промјену здравственог стања пријаве надлежној ветеринарској амбуланти која ће изаћи на терен и извршити узорковање и друге потребне мјере, а све трошкове овог надзора сносиће управа што значи да држаоцима услуге узорковања и лабораторијских испитивања бити БЕСПЛАТНЕ.