- Влада Црне Горе
Министарство правде Сарадницима у социјалној инклузији РЕ додијељени с...
Сарадницима у социјалној инклузији РЕ додијељени сертификати
Данас су сарадницима у социјалној инклузији, у оквиру пројекта „Социјално укључивање Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки уз посредовање сарадника за социјалну инклузију“, додијељени сертификати у просторијама ЕУ Инфо Центра.
Државни секретар мр Бојан Божовић се захвалио Европској унији и Делегацији Европске уније у Црној Гори, као и њемачкој организацији „Хелп“ која са партнерима успјешно спроводи овај пројекат.
Он је нагласио да је овај пројекат у складу са посвећеношћу Владе Црне Горе и Министарства правде, људских и мањинских права за креирање и имплементацију политика за брже и потпуно социјално укључивање, као и побољшање економског положаја Рома/киња и Египћана/ки у Црној Гори. Такође је подсјетио да је Влада ове године у септембру мјесецу усвојила Стратегију социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори за период 2021-2025, са Акцоним планом и конкретним задацима у свакој области. Стратегија је усклађена са ЕУ Стратешким оквиром за једнакост, инклузију и учешће Рома за период 2020-2030 године.
Државни секретар је подсјетио да сви заједно имамо одговорност и то не само са институционалног нивоа, већ као грађани и грађанке да се боримо против сваког вида дискриминације и стигматизације. Када говоримо о ромској и египћанској популацији, још је наглашенија наша обавеза да спроводимо активности у циљу даљег унапређења социјалне инклузије ове заједнице у свим областима: регулисања правног статуса, стамбеног збрињавања, здравства, социјалне заштите, образовања.
Божовић је нагласио и да пројекти које финансира Европска унија, као што је овај, значајно доприносе имплементацији политика за потпуну интеграцију ромске и египћанске популације у нашој држави.
Полазницима обуке су се обратили и регионални координатор „Хелп-а“ Клаус Моцк, координаторка пројекта Дијана Анђелић, савјетница за људска права у Делегацији ЕУ у Црној Гори Фриеда Wеунсцхманн и РЕ медијатор Дијамант Пајазитај.
Пројекат се реализује у оквиру заједничког Програма Европске уније и Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту.