Сарадња Владе и цивилног сектора важна за успјешно окончање преговора с ЕУ

Објављено: 09.02.2024. 16:16 Аутор: Министарство европских послова

 „Сарадња Владе и цивилног сектора је једна од битних претпоставки за успјешно окончање преговора са ЕУ и Влада је отворена и жели да развије стратешко партнерство са невладиним организацијама на овом пољу“, поручио је потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Коривица на данас одржаним консултацијама са представницима невладиних организација о преговарачким поглављима 23 и 24.

„Циљ  44. Владе је што брже приступање ЕУ. У том правцу спроводимо реформе усмјерене на јачање институција владавине права, као и свеобухватне реформе на економском плану. Кроз процес европске интеграције желимо да достигнемо највише стандарде у демократији и људским правима и због тога морамо да јачамо капацитете институција за завршну фазу процеса“, поручио је Копривица.

Он је истакао да су у претходном периоду постигнути значајни резултати важни за убрзање преговарачког процеса који се огледају у најважнијим именовањима у правосуђу, као и да су министарства убрзала рад на усвајању реформских закона у области правосуђа, спрјечавања корупције и финансирања тероризма.

Казао је да је донијета Одлука о образовању Савјета за владавину права који ће бити катализатор европског процеса и мотор за убрзање приступања ЕУ, која укључује једног представника НВО-а, као и да ће бити образован Национални савјет за борбу против корупције у ком ће бити више представника цивилног сектора, и који ће заједно са ресорним министарством креирати стратегију за борбу против корупције.

Потпредсједник је казао да је Влада у претходном периоду радила на реализацији препорука GRECO-а, као и да су предузете одговарајуће реформе и кораци на плану унапређења економског положаја грађана.

„Чека нас свеобухватна борба против корупције и организованог криминала и сви наши ресори раде на јачању капацитета и унапређење стања  у друштву. Реформа правосудног и антикорупцијског законодавства су нам приоритет. То је озбиљан и велики посао и гдје нам је неопходно партнерство са цивилним сектором“, поручио је потпредсједник Копривица.

konsultacije sa NVO

Главни преговарач Предраг Зеновић је указао на важност учешћа НВО-а у радним групама за преговоре, истакавши да Министарство европских послова уважава рад и допринос цивилног сектора у процесу европске интеграције.

„Инклузивност и партиципативност НВО-а нам је битна у процесу приступања ЕУ и зато нам је драго због високог нивоа заступљености представника цивилног сектора, како у преговарачким радним групама, тако и у другим релевантним владиним тијелима“, казао је Зеновић.

Он је казао да је у фокусу рада Владе и Министарства европских послова спровођење Динамичког плана за испуњење преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24 до љета, како би Црна Гора након добијања завршних мјерила у владавини права могла да крене у процес привременог затварања других преговарачких поглавља.

„НВО су важне и релевантне код свих кључних области у контексту рада на преосталим задацима усмјереним на испуњењуепривремених мјерила из поглавља 23 и 24, како у нормативном дијелу, тако и у правцу реализације конкретних активности“, казао је главни преговарач.

konsultacije sa NVO

Државна секретарка у Министарству унутрашњих послова и шефица РГ 24 Јована Мијовић је истакла да је Министарство унутрашњих послова отворено за сарадњу са цивилним сектором и изнијела очекивање да ћемо заједничким снагама изборити да Црна Гора постане сљедећа чланица ЕУ.

„У Радној групи за поглавље 24 имамо два представника НВО-а, али позивамо и остале који нису чланови Радне групе да својим конструктивним критикама и препорукама допринесу раду и реформама у поглављу 24“, казала је Мијовић.

Начелник у Министарству европских послова и замјеник шефица радних група 23 и 24, Милош Радоњић, је истакао да, осим активности из Динамичког плана чији је циљ испуњење привремених мјерила из поглавља 23 и 24, институције и преговарачка структура имају и бројне текуће активности усмјерене на испуњење обавеза из владавине права. Указао је на значај учешћа НВО-а у преговарачкој структури и поздравио њихов допринос у досадашњем раду и оствареним резултатима.

„Као члан преговарачке структуре од самих почетака приступних преговора и ранији шеф радне групе за поглавље 24, желим да подијелим своје позитивно искуство из рада те радне групе у оквиру које смо остварили отворену и конструктивну сарадњу са представницима НВО-а. Максимално смо се трудили да све смјернице и сугестије НВО сектора које би биле основане и аргументоване уврстимо у препоруке државним органима за унапређење стања, а вјерујем да ћемо тај приступ наставити и убудуће“, казао је Радоњић.

Он је позвао представнике НВО-а да своје стручне анализе и друга питања од општег интереса кандидују за рад у оквиру радних група јер на тај начин могу допринијети преговарачком процесу и испуњењу конкретних обавеза на европском путу.

Током консултација, представници цивилног сектора су поздравили наставак консултација Владе са невладиним организацијама у оквиру поглавља 23 и 24.

Указали су на проблем у окончању поступака који се односе на реституцију, потребу за  измјену закона о НВО-има, значај политичке партиципације жена на свим нивоима, те потребу измјена и допуна кривичног законодавства у дијелу проширивања одредби на области фемицида и родно заснованог насиља.

Такође су указали на положај и потребу за унапређењем стања, као и интензивирањем консултација и заједничког рада са особама са инвалидитетом. Предочени су проблеми са којима се суочавају расељена лица, као и дјеца и породице дјеце са сметњама у развоју.

Представници НВО су указали и на важност дигиталне трансформације, те важности усклађивања обавеза из тог процеса са Уредбом о заштити података о личности.

Договорено је да се у наредном периоду наставе консултације и састанци са представницима Владе, како би се конкретизовале иницијативе и предлози НВОа и унаприједило стање у областима на које су указали.

Састанку су у име цивилног сектора присуствовали представници CEDEM-а, Института Алтернатива, Центра за женска права, Акције за људска права, Медиа центра, НВО 35 мм, Мултимедијал Монтенегра, Удружења расељених Рома и Египћана, НВО „У име свих нас“, Мреже за европске политике MASTER, Савеза слијепих Црне Горе, НВУ Реституција, НВУ за заститу Црногорских и иностраних градјана у Црној Гори, НВО НАРДОС, НВО Савез "Наша иницијатива", ЦРНВО и Грађанске Алијансе и Наше иницијативе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?