- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Шарановић и Сервадеи: Безбједност за свако дијете ...
Шарановић и Сервадеи: Безбједност за свако дијете у Црној Гори
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић састао се са новоименовним шефом представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Микелеом Сервадеијем.
На састанку је фокус стављен на кључне изазове и будуће правце сарадње у области заштите дјеце, са посебним акцентом на борбу против вршњачког насиља и проблем уговорених бракова.
Министар Шарановић и Сервадеи разговарали су о потреби за јачањем капацитета националних институција које су директно укључене у заштиту дјечијих права, као и о унапређењу система подршке за дјецу и младе у Црној Гори.
Посебна пажња посвећена је проблему уговорених бракова, који и даље представља озбиљан изазов у појединим заједницама, те је договорено да се интензивира рад на терену како би се подигла свијест о овом проблему и обезбиједила свеобухватна подршка угроженим породицама и дјеци.
„Дјечји бракови представљају кршење права дјетета. Холистички приступ уз социјалну заштиту неопходан је за рјешавање овог проблема. УНИЦЕФ ће наставити да подржава Владу да убрза реформу система дјечје заштите како би боље штитила дјецу од насиља и искоришћавања, укључујући и од штетне праксе дјечјих бракова, посебно међу мањинским заједницама“, поручио је Сервадеи.
У наредном периоду, УНИЦЕФ ће подржати Владу да уведе нови, специјализовани сервис Дјечја кућа – Барнахус. Он укључује међусекторску сарадњу, заштиту, психосоцијалну подршку, здравствене и правне услуге за дјецу која су доживјела насиље, злостављање и искоришћавање. Барнахус је модел добре праксе међусекторске сарадње из ЕУ. Његово увођење се препоручује у ЕУ Стратегији о правима дјетета, па ће, стога, допринијети напретку Црне Горе у процесу приступања ЕУ.
Сервадеи је захвалио министру на сарадњи у оквиру истраживања о насиљу и пријетњама по дјецу на интернету које се спроводи уз подршку УНИЦЕФ-а, Интерпола и ЕЦПАТ Интернатионал. Његови налази ће омогућити боље разумијевање сексуалног искоришћавања и злостављања дјеце у дигиталном добу. То ће помоћи Црној Гори да идентификује како да се национално законодавство и систем дјечје заштите боље припреме за одговор на злочине који се дешавају уз коришћење нових технологија.
На крају састанка, закључено је да ће даља сарадња Министарства унутрашњих послова и УНИЦЕФ-а бити интензивирана, посебно у погледу оснаживања капацитета за заштиту дјеце и превенцију ризичних понашања. Обје стране изразиле су одлучност да кроз заједнички рад допринесу стварању сигурнијег и праведнијег друштва за свако дијете у Црној Гори.