- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Шарановић - Милер: Борба против криминала и корупц...
Шарановић - Милер: Борба против криминала и корупције пут ка Европској унији
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић састао се са Мајклом Милером, шефом Јединице за Црну Гору и Србију у Генералном директорату за сусједство и преговоре о проширењу Европске комисије.
Министар Шарановић је изразио задовољство поводом сусрета, посебно имајући у виду да је услиједио недуго након конституисања нове Владе, те да ће закључци са састанка бити добра основа за динамизацију рада на испуњавању обавеза са ЕУ агенде, што је апсолутни приоритет 44. Владе Црне Горе и Министарства унутрашњих послова.
Састанак је био прилика да се саговорници осврну на препоруке Европске комисије из Извјештаја о Црној Гори за 2023.годину, гдје је министар исказао недвосмислену опредијељеност Министарства унутрашњих послова да посвећено ради на реализацији свих заосталих обавеза из преговарачког процеса.
Када је борба против организованог криминала и корупције у питању министар је истакао да је интероперабилност државних органа од непроцјењивог значаја за постизање конкретних резултата. У циљу ефикасног одговора на овај изазов МУП је створио неопходне предуслове да се базе података у реалном времену учине доступнима другим институцијама, у првом реду Специјалном државном тужилаштву.
Осим тога, израђен је Нацрт новог Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма, у којем је посебан акценат стављен на независност и самосталност у вршењу послова и примјени овлашћења Финансијско-обавјештајне јединице, што представља један од кључних стандарда ЕГМОНТ-а.
Очекујемо да ће закон у најскоријем року бити усвојен у Скупштини Црне Горе, а наша преданост у реалзиацији преузетих обавеза препозната у Извјештају Манивала о евалуацији Црне Горе, казао је Шарановић.
У контексту борбе против илегалних миграција и интегрисаног управљања границом, министар је изразио задовољство почетком спровођења пројекта чији крајњи циљ је успостављање система за идентификацију и регистрацију миграната.
На овај начин сврстаћемо се у ред најнапреднијих држава које примјењују овај систем, имајући у виду да је његов допринос вишеструк, како у борби против илегалних миграција тако и на пољу превенције, откривања и истрага у случају терористичких или других тешких кривичних дјела. Циљ нам је да црногорске границе учинимо безбједним, а тиме допринесемо и већој безбједности држава чланица Европске уније, нагласио је он.
Саговорници су се сагласили да ц́е обновљена посвећеност процесу проширења, која подразумијева појачану комуникацију и сарадњу између ЕУ и Црне Горе, допринијети ефикаснијим резултатима у остваривању заједничког циља - европске интеграције Црне Горе.
ЕУ је поздравила постигнути напредак, нотиран у годишњем извјештају, и очекује да ц́е најављене активности позитивно утицати на даљи преговарачки процес, рекао је Милер.
Он је исказао недвосмислену подршку Европске уније процесу приступања Црне Горе, истичуц́и да су значајни претприступни фондови и експертиза на располагању за реформски процес.