Састанак о рјешавању питања држављанства и личних исправа за ромску популацију

Објављено: 26.09.2024. 12:42 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У Старој згради Владе, 25. септембра 2024. гдоине, одржан је састанак на тему рјешавања питања држављанства и личних исправа за ромску популацију у Црној Гори, којем су присуствовали представници Координационог тијела, Агенције УН за избјеглице (УНХЦР), организације „Хелп“  и НВО „Корачајте са нама“ и „Грађанска алијанса“. Главна тема састанка била је идентификација изазова и проналажење рјешења за побољшање постојећих механизама који се баве питањем држављанства и лицима који су у ризику од апатридије.

Према званичним подацима Министарства унутрашњих послова, тренутно у Црној Гори постоји око 120 особа без држављанства и личних докумената. Међутим, незванични подаци које су прикупљале невладине организације на терену, укључујући „Грађанску алијансу“ и НВО „Корачајте са нама – Пхирен Аменца“, сугеришу да је стварни број знатно већи.

Као кључни стратешки циљ дефинисан Стартегијом социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори за период 2021-2025, задатак је да до 2025. године не буде особа у Црној Гори без ријешеног правног статуса. Посебна пажња посвећена је најрањивијим групама, попут дјеце у ризику од апатридије, која немају могућност остваривања основних права, као што су приступ образовању и здравственим услугама.

Представница УНХЦР-а је нагласила да је смањење броја лица без држављанства приоритет и мисија ове организације. Такође, Министарство унутрашњих послова, у сарадњи са УНХЦР-ом, ради на изради Стандардизованог оперативног упутства за спровођење поступка утврђивања статуса лица без држављанства, са посебним фокусом на дјецу рођену у Црној Гори.

На састанку је истакнута потреба за даљим јачањем регионалне сарадње, као и унапређењем система и процедура како би се убрзало рјешавање ових важних питања. Учесници су информисани и о предстојећој радионици у оквиру пројекта „Рома Интегратион“, на којој ће једна од кључних тема бити регионална сарадња у циљу веће интеграције ромске популације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?