- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Састанак поводом сузбијања проблематике просјачења...
Састанак поводом сузбијања проблематике просјачења у општини Улцињ
Дана 11.07.2024. године у Улцињу је одржан састанак представника надлежних институција и невладиних организација (НВО) на тему сузбијања проблематике просјачења у тој општини. Састанак је окупио представнике државне управе (Министарство рада и социјалног старања, Министарство унутрашњих послова), локалне самоуправе, (Општина Улцињ, Центар за социјални рад за општине Бар и Улцињ), представнике НВО сектора и других релевантних субјеката (Дневни центар за дјецу и породицу "Дефендологија" Никшић, Ромски савјет, представници РЕ популације).
Циљ, овог, међусекторског састанка јесте заједничко сагледавање проблематике просјачења и дефинисање конкретних корака за рјешавање проблема с којим се надлежне институције и општина Улцињ баве дуги низ година.
Састанку су присуствовали, испред Министарства рада и социјалног старања, државни секретар Агрон Ибрахими, начелница Дирекције за заштиту рањивих група у Директорату за социјално старање и дјечју заштиту Будимирка Ђукановић, савјетница у Директорату за социјално старање и дјечју заштиту Лидија Митровић, испред Општине Улцињ предсједник Генци Ниманбегу, РЕ популације Енес Уковић, Алмир Беганај, Ромског савјета, Менсур Схала, Центра за социјални рад, Марина Кастрати, те представници Министарства унутрашњих послова, Дневног центра за дјецу и породицу "Дефендологија" Никшић.
Током љетње сезоне општина Улцињ сусреће се са проблемом просјачења и просјака које већим дијелом чине дјеца која се најчешће налазе сама на улици и препуштена себи, без родитељског старања.
На састанку је истакнуто да просјачење представља озбиљан проблем који негативно утиче на квалитет живота грађана, угрожава јавни ред и мир. Представници надлежних институција и НВО сектора су се сагласили да је неопходно предузети координисане активности како би се овај проблем ефикасно ријешио, а које укључују појачану контролу на терену, социјалну подршку, едукацију и превенцију кроз кампање за подизање свијести грађана о негативним посљедицама просјачења, законодавне иницијативе којима би се размотриле могућности унапређења локалних прописа који регулишу ову област.
На крају састанка, сви учесници су изразили одлучност да заједничким снагама допринесу сузбијању просјачења у Општини Улцињ, стварајући тако сигурнију и уређенију заједницу за све грађане и посјетиоце.