- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Састанак Заступнице са члановима Тужилачког савјет...
Састанак Заступнице са члановима Тужилачког савјета у вези извршења групе предмета пред Европским судом за људска права
Имајући у виду да је Европски суд за људска права донио одређени број пресуда против Црне Горе у којима је утврдио повреду члана 3 Конвенције (забрана мучења) због злостављања од стране полицијских службеника и недостатка дјелотворне истраге у вези са тим, те да се наведена група предмета још од 2015. године налази под надзором Комитета Министара Савјета Европе, Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права, г-ђа Валентина Павличић, обратила се писаним путем Тужилачком савјету, у циљу што ефикаснијег извршења наведених предмета, те њиховог затварања од стране Комитета Министара.
У том смислу, дана 17. новембра 2023. године, одржаће се XX сједница Тужилачког савјета Црне Горе, током које ће Заступница, обавити разговор са члановима Тужилачког савјета у вези информације о извршењу наведене групе предмета Европског суда, будући да мјере које је Црна Гора предузела у поступцима истраге инцидената злостављања нијесу оцјењене као адекватне и довољне са аспекта међународних стандарда и праксе Европског суда.
У складу са праксом Европског суда, истрага треба да буде таква да може да доведе до утврђивања чињеница и околности предмета и уколико се установи да су наводи тачни, мора довести до идентификовања и кажњавања одговорних лица. Истрага мора бити адекватна, темељна, брза, независна и непристрасна, што је и неопходно да би се обезбиједила владавина права и заштита темељних људских права.
Европски суд у бројним пресудама заузео је став да надлежни државни органи, првенствено тужилаштво и полиција, морају спровести ефикасну и дјелотворну истрагу како би идентификовали починиоце и адекватно их казнили, те осигурали адекватну и ефикасну примјену националних закона којима се штити апсолутно људско право зајемчено чланом 3 Конвенције. Такође, од надлежних власти се захтијева и брзина у поступању. Премда могу постојати препреке или потешкоће које спрјечавају напредак у истрази,промптни одговор власти током истраге у поступцима тортуре и злостављања сматра се кључним ради одржавања повјерења јавности у рад правосудних институција.