Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сат за планету 2023

У оквиру глобалне иницијативе Сат за нашу планету (Еартх Хоур) и ове године подсјећамо на негативан утицај климатских промјена и потребу њиховог ублажавања како би сачували животну средину, а тиме и нас саме.

Сат за планету Земљу је глобални покрет који организује Свјетски фонд за природу (WWФ). Догађај се одржава сваке посљедње суботе у марта, подстичући појединце, заједнице и предузећа да угасе електричну расвјету која није неопходна, на један сат, као симбол посвећености планети.

Сат за планету Земљу почео је као догађај гашења свијетла у Сиднеју 2007. године, а од 2010. године се овој иницијативи придружила и Црна Гора.

У овој акцији би сви требали да узмемо учешће, тако што ћемо сјутра, 25. марта у периоду од 20:30 до 21:30 часова симболично угасити свијетла, у циљу подизања свијести о важности штедње енергије.

Циљ ове кампање је подизање свијести грађана о утицају климатских промјена, како би својим дјелима утицали на доносиоце одлука да одговорно примјењују усвојене политике и стратегије за ублажавање климатских промјена.

Како бисмо допринијели смањењу потрошње енергије и загађења које настаје њеном производњом, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма ће угасити свијетла на 60 минута, и послати снажну поруку нашим грађанима да је вријеме да обратимо пажњу на природу, као и да гашење непотребног свијетла и уређаја који нам нијесу неопходни треба да постане наша свакодневна рутина. Крајње је вријеме да постанемо ,,зелени потрошачи’’ и да производимо и трошимо рационално.  

Климатске промјене су заједничка брига човјечанства и неопходно је дјеловање свих друштвених чинилаца како би се ублажиле њихове негативне посљедице и на тај начин обезбиједио интегритет свих екосистема и заштита биодиверзитета. За суочавање са изазовима климатских промјена од пресудног је значаја повећање свијести јавности, учешћа јавности и приступа јавности информацијама као и сарадње на свим нивоима.

Свједоци смо да климатске промјене представљају растући изазов и да се свеукупни климатски услови неповратно мијењају и негативно утичу на сигурност, здравље, стандард и квалитет живота људи у читавом свијету. Региони Медитерана и Југоисточне Европе, којима Црна Гора припада су међу регионима који су изузетно погођени овим промјенама. Штете све учесталијих екстремних временских прилика током претходне деценије у Црној Гори највидније су у погледу штета на инфраструктури, пољопривредном земљишту и газдинствима, шумским екосистемима, обалном појасу, туризму и привреди. Иако на глобалном нивоу емитује свега 0.009% гасова са ефектом стаклене баште, Црна Гора предузима значајне кораке како би унаприједила мјере у погледу климатских промјена, и промовисала зелени раст и одрживи развој.

На крају, још једном позивамо све грађане Црне Горе да заједно сјутра вече од 20:30ч до 21:30ч угасимо свијетла, како би дали допринос опоравку природе, а она ће нам сигурно узвратити здравијим и бољим мјестом за живот.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?